I MZT "ostavio kosti" na Gripama, treća domaća pobjeda Žutih

S Gripa:Bernard Jurišić • subota, 20.10.2012.

I u trećoj domaćoj utakmici košarkaši Splita suvereno su sačuvali "nevinost" svoje dvorane. Nakon Crvene zvezde i Cedevite na Gripama je pao i MZT, kojemu je pripalo tek otvaranje susreta...

Nakon pobjeda protiv Crvene zvezde i Cedevite u kojima nisu bili favoriti, utakmicu protiv MZT-a Splićani su po prvi put dočekali u ulozi favorita u ovogodišnjoj ABA ligi. Bio je to okršaj povratnika protiv debitanata u regionalnom natjecanju.

Delegacija Maccabija u posjeti Splitu

Nakon generalnog menadžera New Orleans Hornetsa Della Dempsa koji je krajem rujna proveo nekoliko dana na Gripama prateći treninge Žutih, ovog je vikenda u posjetu splitskom klubu stigla visoka delegacija Maccabija. Generalni menadžer Dani Federman i šef omladinskog pogona "ponosa Izraela" Avi Even gledali su večerašnju utakmicu između Splita i MZT-a, a narednih nekoliko dana provest će na Gripama.

Poveznica između splitskih i telavivskih "žutih" je jasna, Nikola Vujčić s Maccabijem je osvojio dva naslova europskog prvaka i vrata tog kluba su mu uvijek širom otvorena. Razgovarat će se i o produbljivanju suradnje između klubova koji su 1989. igrali finale Kupa prvaka.

Agresivni gosti bolje su otvorili utakmicu, poveli su 5:14 u šestoj minuti, no s ulaskom Srđana Subotića na parket okrenuli su se odnosi snaga. Iskusni razigravač brzo je povezao konce splitske igre i razigravao Krušlina, Vujčića i Mimicu, pa je već do kraja prve četvrtine Split okrenuo prednost na svoju stranu (18:17).

U drugoj četvrtini Žuti su izgledali bolje, novu energiju donijeli su Dijan i Markulin, a prvi vezani poeni kapetana Sobina odveli su Žute do uvjerljive prednosti 35:26. Na poluvrijeme se otišlo s pet poena prednost za Split (37:32).

Treća četvrtina donijela je pravu "rovovsku bitku", u kojoj su domaćini već nakon tri i pol minute izašli iz bonusa, a Sobin već na otvaranju drugog poluvremena zaradio četvrtu osobnu. Trominutnu napadačku krizu Splićana prekinuo je koš-faulom Vujčić za 46:39, no puno trke rezultiralo je s puno promašenih šuteva na obje strane. Mimica s dva šuta i Kraljević zakucavanjem na asistenciju Dijana odvode Žute na prednost 52:44, koja je mogla biti i veća da Krušlin nije promašio zakucavanje u posljednjoj sekundi treće četvrtine.

Subotić i Mimica na otvaranju četvrte četvrtine odvode Žute prvi put na dvoznamenkastu razliku i najviših 60:46 u 33. minuti. Atmosferu je pri 60:50 uzburkao vrlo sumnjivi prekršaj Dijana nakon kojeg je dobio i tehničku, no MZT je iz četiri slobodna bacanja i napada ubacio tek jedan poen. Mimica je na drugoj strani punio koš gostiju i odveo Split na 69:58 tri minute prije kraja.

Trica Mijajlovića 48 sekunda prije kraja vratila je MZT na opasnih 69:65, imali su gosti potom i napad. 22 sekunde prije kraja Krušlin pogađa oba bacanja, nakon njega i Mimica i utakmica je i definitivno zaključena.

Prvo ime kod Žutih bio je Ivan Mimica s 22 poena, od čega 12 u posljednjoj četvrtini. Vujčić je zabio 14, Subotić uz osam poena imao i osam skokovam Krušlin uz osam poena i devet skokova. MZT je predvodio Amerikanac Cade Davis sa 16 ubačaja.

• Obrisan korisnik21.10.2012. u 01:58
    nadsušno je potrebna pobjeda u gostima prije partizana. i onda puna dvorana i opći delirij.
  • Obrisan korisnik20.10.2012. u 22:33