Primera División, 10. kolo, 04.11.2012, 12:00 h
Real Sociedad
Real Sociedad 0:1 Espanyol
Espanyol

Ivan Dominik • nedjelja, 04.11.2012.

Nedjeljnim lunch-time dvobojem između domaćeg Real Sociedada i katalonskog Espanyola nastavljeni su dvoboji desetog kola Prve španjolske nogometne lige. Ne previše zanimljivu i uzbudljivu utakmicu bolje je odigrao gostujući sastav, koji je naposljetku i slavio minimalnim rezultatom...

Okršaj Real Sociedada i Espanyola u baskijskom gradu San Sebastianu nije priuštio gledateljima mnoštvo dobrog nogometa, prilika za pogotke niti efikasnost. Domaći Baski dočekali su katalonski Espanyol te su u tvrdoj utakmici željeli prekinuti lošu seriju od tri utakmice bez pobjede.

No, na drugoj strani je Espanyol stigao na stadion Anoeta po prekid loše serije u gostima, u kojoj su Papagaji bez pobjede na šest posljednjih gostovanja. Međutim, u prvom poluvremenu nije bilo pogodaka niti previše uzbudljivih situacija pred oba gola pa je prva polovica susreta 15. i 19. momčadi La Lige zaključena bez golova.

Igrač utakmice

Kako to obično biva u utakmicama s jednim, odnosno jedinim pobjedničkim, pogotkom, da strijelac istog bude proglašen za najboljeg igrača utakmice, tako je i taj slučaj ponovljen u dvoboju Real Sociedada i Espanyola. Stoper Katalonaca, Diego Colotto, zabio je jedini pogodak za Espanyol, kojim je njegova momčad slavila u Baskiji, tom pobjedom prekinula lošu gostujuću seriju od šest utakmica bez pobjede "na strani", a bodovima iz te utakmice izašla iz zone ispadanja u Primeri. Uz to, Colotto je bio jedan od predvodnika i najvažnijih - ako ne i najvažniji - igrača obrane Espanyola, koja je protiv "bijelo-plavih" domaćina odigrala besprijekorno i izvrsno.

Drugo je poluvrijeme počelo na sličan način, ali je Real Sociedad bio mnogo bolji, kao i u prvom poluvremenu, kada je unatoč slabim predstavama oba sastava ipak domaćin prednjačio u nešto boljem nogometu. Međutim, domaćin nije, unatoč svim svojim naporima, uspio doći do pogotka jer se klub iz Barcelone sjajno branio.

K tome, uspijevao je i zaprijetiti ponekad, najviše preko Wakasoa, dok je kod Baska najbolji, najopasniji i najaktivniji igrač tijekom susreta bio Meksikanac Carlos Vela. Rezultat 0:0 stajao je tako na semaforu sve do ulaska u samu završnicu ogleda, odnosno 77. minute, kada dosta šokantno i iznenađujuće gosti dolaze u vodstvo.

Hector Moreno najbolje se snašao u gužvi u šesnaestercu nakon kornera Espanyola, s poda je lijepo proslijedio loptu po zemlji do druge stative gdje ju je dočekao na pravom mjestu i strijelac Diego Colotto. Stoper katalonske ekipe samo je proslijedio loptu u mrežu Zubikaraija te time donio minimalno vodstvo svojoj momčadi.

I nakon pogotka utakmica nije dobila na otvorenosti i žustrini, premda je opet domaći sastav bio konkretniji i više je prijetio. No, nije uspio doći do izjednačujućeg pogotka, usprkos dobrim pokušajima Diega Ifrana i Javija Rosa u posljednjim trenucima okršaja.

Stoga je rezultat 1:0 za Espanyol ostao stajati na semaforu i nakon posljednjeg sučeva zvižduka - iako i svaki drukčiji rezultat ove utakmice ne bi bio nezaslužen - a drugom pobjedom u zadnje tri utakmice, Espanyol je napokon pobjegao s pretposljednjeg mjesta Primere te je došao zasad na 16. mjesto - jedno ispod svog suparnika iz San Sebastiana.