Ivan Dominik • subota, 03.11.2012.

Otvoreno je i deseto kolo Prve španjolske nogometne lige i to dvjema subotnjim utakmicama, koje su obilježile nogometno popodne na Pirenejskom poluotoku. Nakon što je Rayo Vallecano iznenadio pobjedom u Malagi gdje je domaćim Srdelama prekinuo dug domaći pobjednički niz, Barcelona se lakoćom obračunala sa Celtom iz Viga na Camp Nouu...

Barcelona - Celta Vigo 3:1 (2:1)

Prva španjolska nogometna liga - Primera, 10. kolo
Barcelona - stadion Camp Nou
Sudac: David Fernandez Borbalan

Strijelci: Adriano 21', Villa 26', Alba 61'/ Bermejo 24'

Barcelona: Valdes, Alba, Mascherano, Busquets, Adriano (od 39' Dani Alves), Iniesta, Xavi, Fabregas (od 46' Marc Bartra), Villa (od 78' Alexis Sanchez), Messi, Pedro Rodriguez
Trener: Tito Vilanova

Celta Vigo: Varas, Lago, Tunez, Vila, Malo, Lopez (od 80' Park), Oubina, Krohn-Dehli, Bermejo (od 68' De Lucas), Fernandez (od 88' Toni), Aspas
Trener: Paco Herrera

Žuti kartoni: Marc Bartra 73'/ Iago Aspas 62', Oubina 72'

Drugi dvoboj desetog kola prve španjolske nogometne lige ujedno je bio i jedan od najočekivanijih susreta dana. Katalonska je Barcelona na svom velebnom Camp Nou dočekala slabašnu momčad Celte iz Viga, protiv koje je krenula po novu pobjedu u Primeri, devetu u dosadašnjem dijelu prvenstva i treću zaredom.

Počela je Barcelona susret vrlo furiozno, nižući prilike pred gostujućim vratarom Varasom iz minute u minutu, već od samog starta utakmice. Najviše su i najbolje prijetili Lionel Messi i Cesc Fabregas, dok su se u izglednim šansama našli i Xavi te Andres Iniesta. Međutim, bez učinka. Sve do 21. minute susreta.

Nakon što je jedinu i najbolju šansu Celte u uvodnim minutama zapucao njen najistureniji napadač, Iago Aspas, te time prvi put na utakmici zaposlio Victora Valdesa, stigla je kazna na drugoj strani terena. Barcelona je konačno probila obrambeni bedem Nebeskoplavih nakon što je brazilski bek Adriano na asistenciju Pedra Rodrigueza "zakucao" za vodstvo domaćina.

Igrač utakmice

Iako nije u ovoj utakmici zabio niti jedan zgoditak, Argentinac Lionel Messi bio je po običaju najbolji pojedinac ekipe Tita Vilanove. Messi je utakmicu obilježio "samo" jednom asistencijom za Jordija Albu, ali to nije prava slika njegove igre i uloge u momčadi u susretu sa Celtom. Kroz cijelu utakmicu Barcina je "desetka" bila konstantna prijetnja za gol Celti, bila je opasna i sveprisutna te bez Messija igra domaćih ne bi izgledala toliko superiorno. Držeći sve konce Barcelonine igre u rukama, Messi je zaslužio titulu igrača utakmice u ovoj utakmici.

Tada je, poslije otvarajućeg pogotka Blaugrane, počeo kratkoročni vatromet pogodaka u Barceloni. Prvo je Celta šokantno izjednačila i izdignula se nakratko iz podređene pozicije; strijelac za 1:1 bio je Mario Bermejo u 24. minuti, međutim, samo dvije minute potom je David Villa na dodavanje Inieste doveo domaće u novo vodstvo od 2:1, kojim je Barcelona ponovo preuzela kontrolu utakmice u svoje ruke.

Inicijativa momčadi Tita Vilanove više se, do kraja prvog dijela, nije isplaćivala te je ono unatoč svim dobrim pokušajima domaćih igrača, a ponajviše Messija, završeno vodstvom Barce od 2:1. I Celta se "probudila" krajem poluvremena te je prijetila preko strijelca Bermeja i Alexa Lopeza, ali bez učinka. Domaćima se još ozlijedio strijelac prvog gola, Adriano, kojeg je zamijenio Daniel Alves, a to je ujedno bila i posljednja značajna situacija prvih 45 minuta.

Nastavak je, pak, donio na samom početku ponovno bolju sliku Barcelone koja je jednostavno - dominirala. Messi je konstantno bio opasan, Celta je igrala dobro, čak i sve bolje te je prijetila najviše preko Aspasa, međutim, nije mogla parirati katalonskom stroju. Velikih uzbuđenja nije bilo do ulaska u posljednjih pola sata dvoboja, a onda je uslijedio novi zgoditak Katalonaca.

Za 3:1 Barcelone zabio je u 61. minuti i drugi bek te momčadi, Španjolac Jordi Alba, koji je iskoristio dodavanje sveprisutnog Messija i lijepo poentirao. I nakon trećeg pogotka Barcelone nastavljen je pritisak, kao i dominacija domaćih nad ekipom iz Viga, premda su ritam i tempo utakmice ipak malo pali. A s takvom se igrom ušlo i u samu završnicu, odnosno posljednjih 15 minuta utakmice.

U njoj Barcelona nije više imala ozbiljnijih aspiracija za postizanje novih pogodaka ili novog pogotka, smirila je i kontrolirala utakmicu do njena samog kraja te golova do posljednjeg zvižduka Davida Fernandeza Borbalana više nije bilo. Barcelona je stoga nastavila pobjedničku seriju i učvrstila se na vodećem mjestu ligaške ljestvice.

Za otvaranje desetog kola Primere pobrinule su se momčadi Malage i Raya Vallecana na La Rosaledi, koje su odigrale prvu utakmicu kola tijekom subotnjeg popodneva. Ne baš sadržajna i atraktivna utakmica počela je klasičnim ispitivanjem snaga na obje strane, ali uz mnogo konkretniju i bolju igru gostiju iz Vallecasa.

Već u 11. minuti dvoboja u izvrsnu je šansu od strane Lea Carrilha izbačen Piti, koji lakoćom, pogotkom u praznu mrežu, donosi minimalnu prednost Rayu. Malaga je nakon primljena pogotka zaigrala bolje te je bila opasnija po vrata madridske momčadi, međutim, do kraja poluvremena nije uspjela zabiti pa je Rayo u svlačionicu odnio vodstvo od 1:0.

Bez premca igrač utakmice u srazu Malage i Rayo Vallecana bio je madridski napadač Piti, koji je donio pobjedu svojoj momčadi, srušivši pritom Srdele na njihovoj La Rosaledi. Piti je bio dvaput precizan na dodavanja Carrilha, koji je također odigrao sjajnu utakmicu, međutim, na kraju se broje pogoci, a s dva u 2:1 pobjedi ekipe iz španjolske metropole titulu je igrača susreta definitivno zaslužio baš spomenuti napadač gostiju.

No, početkom nastavka Malaga dolazi u egal već u 49. minuti. Strijelac je bio argentinski proslavljeni stoper i bivši igrač minhenskog Bayerna, Martin Demichelis, koji je na najbolji način iskoristio asistenciju sjajnog Joaquina Sancheza. No, niti tu nije bio kraj uzbuđenjima na La Rosaledi, premda utakmica nije obilovala velikim prilikama za postizanje pogotka.

Nakon sat vremena igra susret je riješen u korist gostiju jer je Carrilho upisao novu asistenciju, a Piti drugi pogodak utakmice. Njihova je suradnja ponovno bila kobna za obranu Malage koja je kapitulirala drugi put na susretu, koji se dodatno "umrtvio" nakon 2:1 vodstva Raya.

Do kraja utakmice su izmjene i žuti kartoni još više srušili tempo i kvalitetu igre, pogodaka više nije bilo unatoč puno boljoj igri domaćih Srdela koje ipak nisu uspjele drugi put doći do izjednačenja. Malaga je stoga iznenađujuće izgubila od Raya 2:1 te je time prekinuta njena fantastična pobjednička serija od čak 12 domaćih trijumfa na La Rosaledi.

• Obrisan korisnik03.11.2012. u 22:23
    haha, ja mislim da je jedini villa sinoc u 10 bio u krevetu...svaka mu cast, ne znam zasto je tito forsirao tella sve do prije 3-4 utakmice, ali na ovakvog villu nece moci zatvarari oci...ovakav je villa lani falio barceloni s obzirom na fabregasovu crnu rupu, pedra totalno van forme i alexisa... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.11.2012. u 21:49
    Meni se čini da su se dečki pošteno natamburali povodom rođenja Messija jr. Tak mi je bar izgledalo... Messi je bio prilično izgubljen i dobro je da se nije ozljedio, a bekovi su vjerojatno mješali Red Bull s nečim... Čak bih rekao da je Iniesta bio kolovođa... :))
  • Obrisan korisnik03.11.2012. u 21:18