Damir Žbulj • subota, 17.11.2012.

U 12. kolu njemačke nogometne Bundeslige Mario Mandžukić nastavio je svoj fantastičan ovosezonski golgeterski učinak, no njegov pogodak nije bio dovoljan za pobjedu Bayerna kod Nürnberga. Dortmundska Borussia je s Perišićem u početnom sastavu lagano svladala Greuther Fürth, dok je Milan Badelj zaigrao od prve minute za HSV, koji je upisao domaću pobjedu nad Mainzom. Gostujuće pobjede ostvarili su Stuttgart i Freiburg, dok je Eintracht u Frankfurtu svladao Augsburg...

Na otvaranju 12. bundesligaškog kola ponovno je u prvom planu bio hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić, koji je već u trećoj minuti postigao pogodak na gostovanju kod Nürnberga, što mu je bio deveti pogodak sezone. Međutim, nije bio dovoljan za pobjedu.

U bavarski derbi domaći Nürnberg ušao je s pozicija u opasnoj zoni ispadanja, a niti forma u posljednjim utakmicama nije im garantirala neki ozbiljniji otpor protiv ove sezone u domaćem prvenstvu izuzetno dominantnog Bayerna, uvjerljivo vodeće ekipe Bundeslige.

Trener Heynckes je pred nadolazeći dvoboj Lige prvaka idućeg tjedna kod Valencije odlučio odmoriti nekolicinu igrača, što zbog lakših ozljeda, što iz predostrožnosti. Tako se u ekipi nisu našli niti Robben, Ribery, Boateng, dok su Badstuber, Javi Martinez, Lahm, Pizarro završili na klupi. Mandžukiću su se tako u početnom sastavu priključili Shaqiri, Müller, Kroos i Schweinsteiger, ali i Rafinha, van Buyten te Timoščuk, koji u posljednje vrijeme i ne dobiva previše prilike.

Bayern je do prednosti stigao nakon samo tri minute igre. Pogreška obrane Nürnberga izbacila je u priliku Kroosa na desnoj strani kaznenog prostora, a nakon njegova ubačaja Mandžukiću je ostala lagana zadaća pospremiti iz blizine loptu u mrežu.

Brzo vodstvo u potpunosti je odredilo tijek prvog dijela, gosti su kontrolirali utakmicu, a Nürnberg je ostao bez pravih i konkretnih prilika pred vratima Neuera

No, odmah početkom nastavka šok za goste. Feulner se izborio za jednu loptu, opalio s više od 20 metara, a vratar Bayerna pomalo i nespretnom reakcijom omogućio je Nürnbergu da poravna rezultat na 1:1. Odmah nakon izjednačenja domaći su imali i priliku za vodstvo, no Polter je propustio u potpunosti okrenuti rezultat u samo dvije minute drugog poluvremena.

Uskoro je Heynckes na teren poslao i Lahma i Javi Martineza, a nakon što je drugi žuti, odnosno crveni karton dobio igrač domaćih Gebhart, u 77. minuti je kod Bayerna Mandžukića zamijenio Pizarro, za završni pokušaj dolaska do sva tri boda.

Niti igrač više nije Bayernu bio dovoljan za pobjedu, a prvi ovosezonski bundesligaški remi otvorio je šansu pratnji da smanji zaostatak na vrhu.

Dortmundska Borussia ugostila je novaka u ligi, ekipu Greuter Fürtha i od samog početka aktualni prvak pokazao je kako ozbiljno računa na bodove.

Nakon verbalnih kritika upućenih treneru Ivan Perišić osjetio je i u džepu i u odgovoru Kloppovu ljutnju, ali se bez obzira na konflikt pomalo i iznenađujuće našao u početnom sastavu Crno-žutih.

Nije domaćin dugo čekao za prvi pogodak. Prodor Götzea je u trećoj minuti odlično ispratio Lewandowski i Poljaku je bilo lagano sa šest metara poentirati. No, gosti su se oporavili i brže od očekivanog te su u petoj minuti stigli do poravnanja, preko Stiebera.

Borussia je drugi pogodak postigla iz kaznenog udarca, kojeg je izborio Blaszczykowski, a u 15. minuti realizirao Lewandowski, dok je na 3:1, nakon lijepog prodora i fine majstorije pred suparničkim vratarom, postavio Mario Götze. Perišić se u prvih 45 minuta istaknuo zarađenim žutim kartonom.

U nastavku utakmice odličan Kloppov sastav rutinski je sačuvao stečenu prednost, uz kontrolu i dominaciju na terenu, a sigurno ih je dodatno razveselio kiks vodećeg Bayerna.

HSV je ugostio Mainz, a u početnom sastavu već se standardno našao i hrvatski reprezentativac Milan Badelj, dok već više od mjesec i pol dana zbog ozljede nije u ekipi bilo Ive Iličevića.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, a nakon što su u početnih pola sata bili opasniji gosti, završnica prvog dijela pripala je domaćim nogometašima.

U drugom dijelu HSV je kapitalizirao bolju igru, a u strijelce se upisao Korejac Heung-Min Son, kojem je to bio šesti pogodak sezone. U posljednjih pola sata domaći sastav sačuvao je stečenu prednost, a Badelj se na terenu zadržao do posljednjeg sučeva zvižduka, uz dobru igru i racionalnu partiju.

Uzbudljivo je bilo i na ostalim terenima.

Eintracht se nakon poraza od Bayerna u prošlom kolu pobjedama vratio protiv Augsburga. Iako su primili čak dva pogotka, zabili su četiri te su na kraju stigli do sigurnog slavlja. Autogol Moldersa i pogodak Aignera bili su dovoljni za ugodno vodstvo nakon 32. minute susreta, no, u posljednjoj minuti prvog dijela nadu je gostima donio Koo.

Početkom nastavka Meier je povisio na 3:1, a kako to često biva, strijelac autogola iskupio se na suprotnoj strani terena. Molders je u 64. minuti loptu pospremio i u 'pravu', suparničku mrežu.

Sve nade u pozitivan rezultata Augsburgu je 15-ak minuta prije kraja uništio Aigner, svojim drugim pogotkom, za konačnih 4:2. U idućem kolu sastav iz Frankfurta gostuje kod Schalkea, u derbi susretu prva dva pratitelja vodećeg Bayerna.

Hannover je pomalo iznenađujuće poražen od Freiburga, a s identičnih 1:2 Stuttgart je slavio u Mönchengladbachu.

Freiburg je poveo preko Schmida, međutim, nakon pola sata igre na 1:1 iz kaznenog udarca poravnao je Abdellaoue, dok ej pobjedu gostima osigurao Rosenthal, nakon desetak minuta igre u nastavku susreta.

Odličnu utakmicu odigrali su Borussia (M) i Stuttgart, a gosti su nakon brzinskog preokreta, uz autogol Brouwersa stigli do bodova. Stranzl je razveselio domaće navijače već u sedmoj minuti, no već u idućem napadu na 1:1 poravnao je Harnik.

U nastavku susreta samo jedan pogodak, a postigao je nesretni Brouwers, koji je loptu nakon ubačaja Kuzmanovića smjestio u vlastitu mrežu. Gosti iz Stuttgarta su izdržali nalete domaćih igrača te sa zadovoljstvo iščekuju iduće kolo i dvoboj sd Freiburgom.

• water strider17.11.2012. u 23:53
    Zašto je na nekim našim portalima , a i nekim drugim ( pogotovo srpskim , stvarno su nabrijani u zadnja dva dana) stavlje na fotka Mandžukića tj. kadar kako on navodno salutira nacističkim pozdravom kad to nije istina. Snimka jasno pokazuje da je pozdravljao generale vojničkim pozdravom, ali eto mi... [više na forumu]
    water strider
  • cameosis17.11.2012. u 23:00
    sve za pet: mandžukić zabio, münchen nije pobijedio, eintracht smanjio razmak za dva boda i meier se izjednačio s mandžukićem na vrhu ljestvice goal-gettera ... kao veznjak!