Ivan Dominik • subota, 05.01.2013.

Počelo je i zahuktalo se 18. kolo Prve španjolske nogometne lige, a nakon što su u petak po prvi put u 2013. godini utakmicu odigrali i time kolo otvorili Betis i Zaragoza, dan kasnije su u popodnevnim satima igrali Levante i Athletic Bilbao, odnosno Granada i Valencia. U prvoj je utakmici uz nekoliko prekrasnih pogodaka slavio Levante, dok je u Granadi sastav s Mestalle preokretom porazio domaćina...

Nakon što se u petak prvom utakmicom 18. kola Primera vratila odigravanju svoje sezone, nastavak je uslijedio odmah za vikend. Stoga su na subotnjem rasporedu bile četiri ne toliko atraktivne, ali u globalu vrlo dobre utakmice. Prva među njima bila je utakmica između jakih i neugodnih suparnika, Levantea i Athletic Bilbaa u Valenciji.

Igrač utakmice

Marokanac Nabil El Zhar bio je prvo ime utakmice u Valenciji u kojoj je njegov Levante uvjerljivo nadigrao goste iz Baskije. Domaći je ofenzivac bio vidljivo najbolji pojedinac na travnjaku, a osim toga se istaknuo i asistencijom te vrlo važnim pogotkom za krajnjih 3:1 i osiguranje pobjede domaćina.

Taj je dvoboj započeo vrlo otvoreno i žustro s obje strane pa su i pogoci ubrzo počeli padati u obje mreže. Međutim, suprotno od očekivanog i prikazanog u igri u uvodnim minutama, prvi je pogodak na susretu zabio Athletic; nakon lijepe akcije Andoni Iraola je izbačen na desnu stranu te je centrirao u kazneni prostor, u kojem je na loptu naletio sjajni baskijski strijelac, Aritz Aduriz, i poentirao za vodstvo svoje ekipe.

No, to vodstvo već iz šeste minute susreta nije dugo potrajalo i već u 26. rezultat je bio poravnan. Desni bek Levantea i bivši igrač minhenskog Bayerna, Christian Lell, zabio je za 1:1 u naletu silovitim udarcem iz kosa, na asistenciju Nabila El Zhara, a bio je to pogodak Nijemca koji je probudio navijače domaće momčadi. Ona je stoga nakon izjednačenja krenula još jače po drugi gol i do njega je stigla već do kraja poluvremena.

U posljednjim trenucima prvog dijela Iborra je glavom najbolje reagirao u šesnaestercu Baska i zabio za 2:1 domaćih, što je bio rezultat poluvremena, ali i kruna puno bolje igre domaćih u prvih 45 minuta. Tada je utakmica već bila praktično blizu razrješenja, jer je dvije minute ranije za Baske izravan crveni karton dobio Aymeric Laporte, od čega se Athletic nije uspio oporaviti do kraja susreta.

U nastavak je nešto bolje ušao Athletic, ali nije iskoristio svoje šanse s početka poluvremena. Izmjenama je Marcelo Bielsa pokušao poboljšati igru svoje momčadi, no ni u tome nije ozbiljnije uspio, a onda je stigla i 69. minuta. Tada je sve na dodavanje Michela razriješio Nabil El Zhar fenomenalnim i silovitim prizemnim udarcem iz daljine, kojim je pogodio mrežu Iraizoza po treći put na utakmici i riješio je. Do kraja utakmice novih većih uzbuđenja ni golova nije bilo, unatoč boljoj igri gostiju, pa je stoga Levante slavio 3:1 što je uzrokovalo novu erupciju sreće na stadionu Ciutat de Valencia.

Druga subotnja popodnevna utakmica odigrana je u Granadi između domaćeg i istoimenog sastava i Valencije, kluba iz istoimenog grada. Gostujući sastav s Mestalle opravdao je ulogu blagog favorita te je od samog početka igrao briljantno te je dominirao, a najbolji su i najkonkretniji igrači Šišmiša u prvom dijelu bili Roberto Soldado i sjajni Pablo Piatti u prvom redu te pomalo iznenađujuće i argentinski talentirani zadnji vezni - Ever Banega.

Apsolutni igrač utakmice u srazu Valencije i Granade bio je krilni napadač i veznjak Šišmiša, Pablo Piatti. Omaleni je Argentinac odigrao fantastičan susret u kojem je redovito prijetio vratima Granade te bio najopasniji i najbolji igrač pobjedničkog sastava. Uz to, asistirao je Jonasu za izjednačenje, a potom je zabio i pobjednički zgoditak, kojim je praktički sam osigurao pobjedu svojoj ekipi.

Sastav Šišmiša bio je toliko bolji u prvih 45 minuta da se Granada jedva spašavala i bila je primorana igrati na prekršaje i uz mnogo grubosti. A takva joj se igra baš i nije isplatila jer je već u 34. minuti "pocrvenio" Mikel Rico, nakon što je poslije 14. minute i prvog žutog kartona zaradio i drugi. Međutim, unatoč puno boljoj igri u cijelom prvom dijelu i isključenju igrača Granade, Valencia nije uspjela zabiti za vodstvo pa se na odmor otišlo bez golova.

Valenciji su se promašaji iz prvog poluvremena vrlo brzo "obili o glavu" u drugom kada je već u 50. minuti Granada povela. Egzekutor za vodstvo domaćina bio je Brayan Angulo fenomenalnim lob udarcem, no to je samo bio kratki bljesak domaćeg sastava. Jer, Valencia je i nakon primljenog gola ponovo bila bolja te je čvrsto držala inicijativu i tražila svoj pogodak bez uzmaka, a on je napokon stigao pola sata prije kraja. Tada je odlični Piatti proigrao Jonasa, ponajboljeg igrača Šišmiša, koji je glavom izjednačio na 1:1.

Nedugo zatim Valencia je jurnula još jače i još više napadala, čak povremeno i fanatično tražeći drugi gol, jer je vidjela da može, dok se Granada samo branila i to vrlo grčevito. No, domaćin unatoč sjajnoj obrani nije uspio odoljeti do kraja susreta te je u 82. primio i drugi gol, koji je zabio fantastični Argentinac Pablo Piatti, na asistenciju Soldada. Čak i nakon toga Valencia je opet napadala i bila nadmoćna, dok se Granada konačno raspala; prijetili su i Soldado, koji je pogodio i stativu, i Piatti i Jonas, pa Tino Costa, Daniel Parejo i igrač s klupe Nelson Valdez, međutim, bez učinka.

Ali, on više nije ni bio potreban jer je gostujući sastav odličnom igrom priveo susret kraju slaveći preokretom 2:1 i najavivši svoje moguće velike partije u 2013. godini.