Primera División, 18. kolo, 06.01.2013, 19:00 h
Barcelona
Barcelona 4:0 Espanyol
Espanyol

Barcelona "riješila" Espanyol u prvom poluvremenu i uzela bodove iz gradskog derbija

Ivan Dominik • nedjelja, 06.01.2013.

Iako je bio u seriji od četiri utakmice bez poraza, katalonski Espanyol nije uspio proći bez poraza u gradskom derbiju kod Barcelone. Na Camp Nouu je Blaugrana ponovno bila briljantna i neprikosnovena te je riješivši utakmicu već u prvom poluvremenu, točnije u prvih pola sata kada je već vodila 4:0, uzela prvi ligaški trobod u 2013. godini...

Barcelona - Espanyol 4:0 (4:0)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
18. kolo - 6. siječnja 2013. godine
Barcelona - stadion, Camp Nou
Sudac: Jesus Gil Manzano

Strijelci: Xavi 10', Pedro Rodriguez 16', 27', Messi 29'

Barcelona: Victor Valdes - Jordi Alba, Puyol, Pique, Alves - Busquets - Fabregas (od 66' Villa), Xavi (od 63' Thiago Alcantara) - Iniesta, Pedro Rodriguez (od 75' Alexis Sanchez), Messi
Trener: Tito Vilanova

Espanyol: Casilla - Capdevila, Moreno, Colotto, Javi Lopez - Baena (od 60' Alfonso), Victor Sanchez, Forlin - Sergio Garcia, Simao (od 77' Albin), Verdu (od 63' Stuani)
Trener: Javier Aguirre

Žuti kartoni: Casilla 28', Baena 54' Stuani 74', Moreno 85'

Tito Vilanova konačno je u 2013. godini dočekao da u utakmicu sa svojom Barcelonom uđe zdrav i kompletiranoga kadra, bez ozlijeđenih važnih igrača (samo su Cuenca i Muniesa izostavljeni zbog ozljeda), dok je gostujući strateg, Meksikanac Javier Aguirre, imao težak posao gostovanja na Camp Nouu. Premda ni on nije imao problema s ozljedama u ekipi, budući da je s utakmice izostavljen samo Argentinac Alvarez.

Međutim, s kompletnim sastavima s obje strane i to još na travnjaku Barcelone, Espanyol jednostavno nije imao šanse. I to je bilo vidljivo već od samog početka susreta. Barcelona je, naime, počela potpuno dominantno i s inicijativom u igri već u uvodnim minutama, dok se Espanyol povukao i branio, a naplata za Barceloninu igru bio je pogodak već u desetoj minuti okršaja.

Igrač utakmice

Premda nakon ovakve utakmice i prikazane igre Barcelone barem pet-šest igrača Blaugrane zaslužuje epitet igrača utakmice, ipak je tu titulu ponio strijelac dva pogotka za Barcelonu, Pedro Rodriguez. Španjolac je bio najbolji i najubojitiji kad je najviše trebalo, poentirao dva puta vrlo lijepo te je cijelo vrijeme, koje je proveo na terenu, bio izuzetno kvalitetan i opasan.

Andres Iniesta bio je kod lopte na lijevom boku kada je Xavi pravovremeno utrčao u kazneni prostor gostiju. Iniesta mu je centrirao po zemlji, a Xavi je loptu samo "haklerski" preusmjerio u mrežu vratara Francisca Casille. Samo šest minuta kasnije već je bilo 2:0 za domaće; ovaj put je egzekutor nogom bio Pedro Rodriguez, nakon što ga je poslije sjajne Barcine akcije poslužio odlični Cesc Fabregas.

Do kraja poluvremena dominacija Barcelone samo se prolongirala te ni u jednom trenutku nije prestala niti je dovedena u pitanje. To je rezultiralo s još dva pogotka pa je prvih 45 minuta završeno golemom prednošću domaćih od 4:0. Za 3:0 Blaugrane fantastičnim je lobom pogodio Pedro za svoj drugi gol utakmice i to na fenomenalno lucidno okomito dodavanje u prostor Sergija Busquetsa.

Niti punih 120 sekundi kasnije, već u 29. minuti, iz najstrože kazne četvrti pogodak Barce zabija Lionel Messi, koji je očito nastavio u 2013. tamo gdje je stao 2012. godine. Penal je iznudio odlični Fabregas nad kojim je startao vratar Espanyola Casilla, koji je za to i "požutio". Cijela je momčad katalonskog giganta u prvom dijelu briljirala, a najviše se po aktivnosti osim strijelaca izdizao Andres Iniesta, kao i Fabregas.

Drugi dio utakmice bio je preslika prvog, no bez golova Barcelone, kao ni u mreži Victora Valdesa. Barça je iskusno čuvala rezultat i igrala točno koliko joj je trebalo za kontrolu dvoboja, a opet je stigla opasno prijetiti u nekoliko navrata preko Fabregasa, Messija, koji je desetak minuta prije kraja pogodio i prečku, te Inieste, a kasnije čak i preko Piquea i igrača koji su naknadno ušli u igru - Davida Ville pa Alexisa Sancheza.

No, promjene rezultata zbog kontrolirane igre Barcelone i nemoći Espanyola nije bilo u drugom dijelu, koje je proteklo prilično mirno i bez turbulencija. Kod gostiju su, kako u prvom poluvremenu tako i u drugom, ponajviše prijetili Simao i Sergio Garcia, koji su bili i najbolji igrači Espanyola, međutim, njihov rad i trud ostao je bez nagrade. Stoga je konac gradskog derbija dočekan rezultatom 4:0 za Barçu, koja je tako prekinula seriju Espanyola od četiri utakmice bez poraza i osvojila prve bodove u novoj godini.