Ivan Dominik • nedjelja, 27.01.2013.

Posljednje dvije utakmice vikenda u Prvoj španjolskoj nogometnoj ligi donijele su dvoboje Athletica i Atletica u Bilbau te Mallorce i Malage na Balearima. A nakon 90 minuta borbe na San Mamesu, odnosno Palma de Mallorci sretniji su mogli biti Baski i Andalužani...

Vrlo efikasna i uzbudljiva utakmica na Mallorci, u kojoj su se sastale ekipe domaćih "Crvenih" i gostujuće Malage, počela je bolje za ekipu iz Andaluzije. Nakon početnog ispitivanja snaga i nekoliko neizglednih prilika s obje strane, Malaga je već u desetoj minuti došla u vodstvo golom Javiera Saviole. Odmah potom, u 16. minuti, gosti iz Andaluzije su i udvostručili svoje vodstvo nakon što je Nacho Monreal proigrao Isca, koji je poentirao u domaću mrežu za 2:0 Srdela.

Poslije dva brzo i olako primljena pogotka Mallorca je živnula i počela je napadati. To joj se isplatilo već u 27. minuti kada put do Malagine mreže pronalazi Victor Casadesus. Do kraja poluvremena je domaća ekipa bila osjetno bolja, najopasniji je na travnjaku bio Giovani Dos Santos, međutim, novih golova nije bilo i na odmor se otišlo s minimalnom prednošću Malage.

I u nastavak je bolje krenula Mallorca, no nije bila dovoljno konkretna, a to je vrlo brzo kaznio gostujući sastav. Sjajni Nacho Monreal prometnuo se iz asistenta u strijelca te je na dodavanje Francisca Portilla Solera postigao i treći gol Malage u 62. minuti okršaja na stadionu Iberostar.

Mallorca ni tada nije potonula, već se vrlo brzo pribrala te je nakon samo devet minuta smanjila prednost Andalužana svojim drugim zgoditkom. Meksikanac Dos Santos, bivši igrač Barcelone i Tottenhama koji kroz čitav susret pa tako i drugo poluvrijeme bio vrlo aktivan i opasan, pogodio je mrežu gostiju 19 minuta prije kraja za 3:2 ekipe Manuela Pellegrinija.

Samo nekoliko trenutaka kasnije izravni je crveni karton kod Malage dobio branič Martin Demichelis te je gostujući sastav ostao s desetoricom. No, do kraja dvoboja uspio je iskontrolirati susret i obraniti se od svih napada Mallorce, pa su tako bodovi s najvećeg balearskog otoka otišli put Malage, rezultatom 3:2.

Istovremeno sa srazom na Palma de Mallorci počeo je i susret dvaju At(h)letica - jednog iz Bilbaa i drugog, gostujućeg, iz Madrida - na San Mamesu u baskijskoj prijestolnici. Susret dviju jakih i renomiranih ekipa nije počeo obećavajuće jer u prvom dijelu nije bilo puno uzbuđenja ni golova, premda je domaća momčad čileanskog stručnjaka Marcela Bielse bila mnogo konkretnija i organiziranija.

No, u nastavku je viđena sasvim druga priča. Već nakon pet minutan igre Athletic Bilbao je poveo i to pogotkom Mikela San Josea, kojem je asistirao odlični Markel Susaeta. Nedugo zatim Atletico, koji je utakmicu odigrao bez Radamela Falcaa, jurnuo je po izjednačujući pogodak, a u prilikama i ofenzivi prednjačili su neuništivi Turčin Emre Belozoglu, Španjolac Raul Garcia te Tiago i još jedan Turčin - Arda Turan, dok su kod domaćina najviše, kao i prvom dijelu te tijekom cijelog susreta, najviše prijetili Susaeta i Iker Muniain.

Međutim, novih pogodaka i većih turbulencija nije bilo sve do same završnice, iako su se prilike za obje ekipe redale iz minutu u minute na obje strane terena. Ipak, da joj napad nije otupio odlaskom ponajboljeg napadača, Fernanda Llorentea u Juventus, momčad iz Bilbaa pokazala je u 77. minuti fantastični Markel Susaeta zabio za 2:0 domaćih iskoristivši dodavanje Andera Herrere.

Momčad Diega Simeonea potom je potpuno pala u igri i predala se, a Baski su još jednom obradovala svoje navijače, kada je šest minuta prije kraja Oscar De Marcos na asistenciju Aritza Aduriza postavio konačnih 3:0, kojima je Athletic naposljetku i trijumfirao protiv Los Colchonerosa.