Ante Tomić "uništio" Montepaschi, Bešiktaš i dalje bez pobjede

Mišo Gulić • četvrtak, 31.01.2013.

Novu veliku partiju odigrao je Ante Tomić u pobjedi Barcelone nad Montepaschijem, kojem je to ujedno bio i prvi poraz, a do prve pobjede još uvijek nije uspio doći Bešiktaš, što je s druge strane značilo da je drugu upisao Maccabi. No, iz hrvatske perspektive, dosta minuta za Hrvate, neki su to iskoristili na najbolji mogući način, dok će drugi priliku za nešto bolji dojam morati potražiti u nekom novom susretu.

Bešiktaš - Maccabi Electra 55:77 (12:21, 10:22, 13:14, 20:20)

Bešiktaš niti nakon šestog kola na kontu nema pobjedu, a kako u susretu protiv Maccabija uopće nije bio niti blizu takvog ostvarenja, dovoljno će posvjedočiti i konačnih minus 22, odnosno tek 55 postignutih koševa na utakmici u kojoj je bio domaćin.

Sve dobro u ovoj utakmici Turci su napravili odmah na početku kada su poveli 4:0, nakon čega je uslijedila serija Izraelaca od 10:0, što se ispostavilo tek kao uvod u ono što je domaćina čekalo ovog četvrtka. Razigrao se tada Eliyahu, koji je ujedno kroz cijeli susret bio glavni motor prilično ujednačene izraelske momčadi, a uz granitnu obranu koja je domaće prisiljavala na velik broj izgubljenih lopti i nerezonskih šuteva, rezultat od 22:43 nakon prvih 20 minuta zapravo niti ne čudi.

Slično se nastavilo i u nastavku, samo s tom razlikom što se gosti nisu previše "trsili" potpuno poniziti svoje protivnike, no odnosilo se to isključivo na napadački dio igre, dok je onaj obrambeni i dalje bio na vrhunskom nivou. Sredinom treće četvrtine Maccabi je stigao i do rekordnih plus 25 (24:49), ali do kraja su "popustili" i praktički dozvolili Bešiktašu da upiše poraz od 55:77.

Već spomenuti Eliyahu je bio prvo ime kod Maccabija, za 22 minute upisao je 14 koševa (7/9), pet skokova i tri asistencije, dok je dva koša manje zabio Caner-Medley. Svoju priliku dobio je i Darko Planinić koji je u igri proveo 15 minuta, a za to vrijeme ostvario je četiri koša (2/4), tek jedan skok, a vrijedi istaknuti da je u to vrijeme izgubio pet lopti te da je zaradio pet osobnih grešaka. U redovima Bešiktaša Cetin je zabio 13 koševa uz četiri skoka, dok je Damir Markota za 22 minute uspio zabiti pet koševa (2/6), dohvatiti četiri lopte te ostvariti jednu asistenciju.

Barcelona - Montepaschi 85:66 (20:13, 28:16, 20:18, 17:19)

Na krilima fantastičnog Ante Tomića Barcelona je u svojoj dvorani nanijela prvi poraz talijanskom Montepaschiju, čime je i preuzela vrh skupine, doduše s jednakom omjerom pobjeda i poraza kao i talijanski predstavnik. Naime, obje momčadi sada imaju skor od 5-1, a priliku da ostvari isto imat će u petak i Caja Laboral.

Već od prvih minuta bilo je vidljivo kojim će smjerom utakmica ići. Gostujući post od tri minute domaći su iskoristili i pobjegli na ugodnih desetak koševa viška, što su napadački sjajnom drugom četvrtinom do odmora povećali do visokih plus 19 (48:29), čime su i prelomili ovaj susret u svoju korist.

Odlično je u prvom dijelu funkcionirala osovina Huertas - Tomić, na sve se nadovezao i vrlo dobri Rabaseda, dok su s druge strane Talijani sve svoje akcije svodili na davanje lopte Brownu, koji baš i nije bio na nivou na koji je naviknuo svoje suigrače. Klasično odrađivanje posla viđeno je u nastavku, bez pretjerane nervoze Barcelona je susret privela kraju, potvrdivši tako veliku formu.

Ante Tomić iz utakmice u utakmicu ne prestaje oduševljavati, a ovaj put za nešto više od 25 minuta ostvario je učinak od 20 koševa (9/12), pet skokova i pet asistencija, dovoljno za valorizaciju od 28 indeksnih bodova. Dobru pomoć imao je i u Rabasedi koji se zaustavio na učinku od 16 koševa i četiri skoka. S druge strane, iako nije imao večer za pamćenje, Brown je ukrcao 19 (5/14), dodao je i četiri asistencije, a Hackett je zabio njih 14.

• Obrisan korisnik01.02.2013. u 09:50
    David Blatt mi nije jasan. Pored stotinjak amerikanaca na terenu on nema mjesta za Elijahua. Domaći igrač a još fantastičan. Ima mađioničarski komplet šutova. Skoro Kukočevski. A daje mu 17-18 minuta po utakmici. Prije par godina Ciboni je zabio desetak šutova a svaki drugačiji. Jedan bolji od... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik01.02.2013. u 09:41
    Barsa igra lijepo i Tomić je fantastičan. Kako samo dijeli asistencije. Oduševio me Rasabeda. Kakav potencijal. Hezonja ima velikog konkurenta u njemu i Abrinesu.
  • Obrisan korisnik01.02.2013. u 09:24
    tomić maestralan! on, bojan i planina su među 10 najboljih igrača eurolige! to nije mala stvar. još bolje...u top 16 fazi, gdje s sve tekme bitne i gdje nema lakih protivnika, imaju bolje brojke, nego u regularnom djelu! to pokazuje da su pravi vođe! ako ove godine ne bude repka barem među prvih 5... [više na forumu]