Ivor Krapac • petak, 01.02.2013.

U dvoboju Žana Tabaka s jedne, a Zorana Planinića i Krešimira Lončara s druge strane, pobjedu su odnijeli Planinić i Lončar u dresu Himkija. Momčad iz Moskovske oblasti nadigrala je Caju Laboral na gostovanju u Vitoriji u šestom kolu euroligaškog drugog kruga, uz ključne minute krajem druge, trećoj i na početku posljednje četvrtine. Domaći igrači su u završnici utakmice priprijetili mogućim povratkom, ali nadu im je porušio Planinićev napadački učinak...

S vrlo kvalitetnom igrom u drugom poluvremenu, osobito u obrani, Himki je došao do vrijedne pobjede u gostima u šestom kolu Topa 16 Eurolige. Momčad koju vodi Rimas Kurtinaitis je u Vitoriji proslavila 83:71 protiv Caje Laboral, kojoj je to bio drugi uzastopni poraz u ovom natjecanju. Žan Tabak i njegovi igrači su prošlog tjedna ostali praznih ruku u još jednom domaćem nastupu, protiv Barcelone, što im je prekinulo niz od sveukupno 17 pobjeda.

Tabakova momčad je u prvom poluvremenu uglavnom bila u vodstvu, ali nisu najbolje iskoristili što se Himki u prve dvije četvrtine jako mučio s izgubljenim loptama, kojih je u tom razdoblju susreta prikupio 12.

U završnici druge dionice, činilo se da je Caja na pomolu nečeg opipljivijeg, s odlaskom do 45:36, no kraj prvog poluvremena i cijela treća četvrtina donijeli su preokret. Himki se prvo približio na 45:43 poslije 20 minuta, dok je na otvaranju treće dionice produžio uspješnu seriju na 16:2, za odlazak do 52:47 u 23. minuti.

Domaći u drugom poluvremenu nisu igrali dobro, ne nalazeći rješenja za obranu suparnika, koja je bila puno kvalitetnija nego u ranijem dijelu utakmice. No, kako se i Himki nekoliko minuta mučio u napadu, njihov novi odmak dogodio se tek krajem treće četvrtine, uz mini-seriju od 7:2 za odlazak do 62:56 uoči posljednjih 10 minuta.

Polaganjem Davisa i tricama Monje i Riversa, Himki je sedam i pol minuta do kraja pobjegao na 70:58, najavljujući da će se domaći teško vratiti. Caja Laboral oživjela je nadu minutu i pol prije posljednje sirene, kada je Causeur zabio tricu za smanjenje na 74:69, ali Zoran Planinić potom je asistencijom pronašao Sergeja Monju, koji je zakucao za 76:69, a kasnije je bio efikasan i sam, prvo polaganjem za 78:71, a za kraj i tricom za završnih 12 razlike.

Planinić je sveukupno imao 13 poena, uz 4/9 za dvicu i 1/3 za tricu, a dodao je i šest asistencija i pet skokova, ali i četiri izgubljene lopte. Paul Davis bio je najefikasniji Himkijev igrač, s 20 poena i pet skokova, dok se K.C. Rivers pridružio sa 16 poena i pet skokova. Krešimir Lončar odigrao je samo osam minuta, prvo zbog tri rana prekršaja, a potom zbog Kurtinaitisove odluke da pruži priliku drugima. Upisao je po dva poena i osvojene lopte.

Domaće je s 15 poena vodio Fabien Causeur, dok je Maciej Lampe dodao 13 poena i pet skokova. Nemanja Bjelica imao je 12, a Andres Nocioni 11 poena.