Repeši novi poraz za udaljavanje od sljedećeg kruga, Brose mučio Panathinaikos

Branimir Korać • petak, 01.02.2013.

Odigrana su i posljednja dva susreta skupine E Topa 16 Eurolige. Unicaja je ubilježila novi posrtaj, ovaj put na svom parketu protiv Efesa čime je smanjila šanse za prolazak u sljedeći krug natjecanja dok je Panathinaikos porazio njemački Brose teže od očekivanja...

Unicaja - Anadolu Efes 73:78

Košarkaši Unicaje upisali su novi euroligaški poraz čime su se dodatno udaljili od četvrtog mjesta koje vodi u sljedeću rundu Eurolige. U Malagi je pobjedu odnio Anadolu Efes slavivši 78:73 u susretu kojim je dominirao većim dijelom, Unicaja se uspjela vratiti, međutim u završnici je ponovno pala.

Novi poraz znači i novi pritisak na Jasmina Repešu koji ima dugačak negativan rezultatski niz, nakratko prekinut prošlog tjedna u Moskvi kada je uspio iznenaditi CSKA.

Susret protiv Efesa bio je Unicaji vrlo važan jer bi s pobjedom zadržala priključak za ostatkom društva, međutim na parketu nije sve išlo glatko i Turci su od početka bili mirniji i bolji.

Napad momčadi iz Malage u prvom poluvremenu nije dobro funkcionirao i već na odmoru Efes je imao prednost 38:28 što je Unicaju dovelo u prilično neugodnu situaciju.

Međutim u trećoj četvrtini stanje na parketu se počelo mijenjati, domaćin je zaigrao puno bolje i uspio je pronaći adekvatan odgovor. Efes je dobro otvorio drugo poluvrijeme i odmah je pobjegao na 47:31, činilo se da je tu priči kraj, međutim u završnici treće dionice dobro igraju Luka Žorić i Earl Calloway, a tricom sa sirenom Marcus Williams smanjuje na 55:54.

Dalo je to nadu Unicaji u potpuni preokret i dosta dugo je domaćin i bio u igri za pobjedu. Minutu i pol prije kraja utakmice je zaostajao tek 70:69, međutim onda Jordan Farmar ubacuje slobodno bacanje i tricu, u međuvremenu promašuje Txemi Urtasun i Efes se odvaja na 74:69.

Nakon izgubljene lopte Shippa 25 sekundi prije kraja, ukazala se prilika za Unicaju da tricom dođe do poravnanja, ali Urtasun se pretvara u tragičara, gubi loptu i Efes odlazi do pobjede.

U pobjedničkom sastavu Jordan Farmar je ubacio 15 poena uz pet asistencija, a 13 poena i deset skokova je dodao Kerem Gonlum. Stanko Barać je za 11 minuta ubacio četiri poena (2/4) uz dva skoka. Kod Unicaje Luka Žorić je za 33 minute ubacio 20 poena (7/13 za dva) uz pet skokova. 15 poena i šest asistencija je dodao Marcus Williams, a 15 poena i sedam skokova Earl Calloway. Kruno Simon je za 15 minuta ubacio pet poena (1/5 za dva, 0/1 za tri) uz pet skokova.

Panathinaikos - Brose Baskets 76:73

Uz dosta muke do pobjede su došli košarkaši Panathinaikosa koji su na svom parketu igrali protiv njemačkog Brosea. Brose je jedina momčad u skupini koja nema pobjedu i očekivalo se kako će Grci lakše do bodova, međutim nije baš išlo glatko.

Pedoulakisova momčad nikako se nije mogla potpuno odvojiti i riješiti pitanje pobjednika i do posljednjih sekundi je živjela u neizvjesnosti.

Nije to bila najbolja predstava Panathinaikosa. Dugo su se Atenjani mučili u napadu, postotak šuta je bio prilično nizak i tek u posljednjoj četvrtini su proradili. Problem za njih je bio što su tada proradili i gosti koji su uspjeli uvesti utakmicu u neizvjesnu završnicu.

U prvih 20 minuta momčadi su se često izmjenjivale u vodstvo, domaćin je uspio stvoriti najviše tri poena prednosti, a upravo toliko je i imao na odmoru, 36:33.

U trećoj četvrtini Panathinaikos je uspio sredinom tog razdoblja napraviti seriju 6:0 zahvaljujući Bramosu i Lasmeu i tako pobjeći na 51:42, no u posljednje dvije minute četvrtine ostaje bez poena i Brose se ponovno približava na malih 51:49.

U posljednjih deset minuta Brose je svega četiri minute prije kraja susreta vodio 61:59, no onda tricu ubacuje Bramos, priključuje se i Lasme i Panathinaikos se ponovno odvaja. Uslijedilo je loše razdoblje gostiju što domaćin koristi za bijeg na 69:63 nakon čega više nije bilo prave prilike za povratak U samom finišu Gipson je tricom smanjio na 74:73, no Mačiulis je ubacio oba slobodna bacanja i završio priču.

U pobjedničkom sastavu Bramos je ubacio 16 poena, a Stephane Lasme je dodao 15 poena i devet skokova. Roko Leni Ukić je za 13 minuta ubacio dva poena (1/2 za dva, 0/1 za tri). Kod Brosea Boštjan Nachbar je upisao 16 poena, a 15 poena i 14 skokova dodao je Sharrod Ford.