Branimir Korać • četvrtak, 14.02.2013.

Četiri dvoboja šesnaestine finala Europske lige koji su bili uspješni za domaćine igrani su u Rusiji, Bjelorusiji i Nizozemskoj. Zenit i Anži su uljepšali dan Rusima, Steaua je poražena u Amsterdamu, a Fenerbahče je uz dosta sreće i Bjelorusije odnio 0:0...

Zenit - Liverpool 2:0 (0:0)
Hulk 69', Semak 72'

U jednom od najzanimljivijih dvoboja šesnaestine finala Europske lige Zenit je na svom travnjaku ugostio u prvoj utakmici momčad Liverpoola i odnio pobjedu 2:0.

Bio je to otvoren dvoboj u kojem su obje momčadi kreirali poveći broj prilika, a odluka je došla sredinom drugog poluvremena kada je Zenit brzim golovima Hulka i Semaka stigao do pobjede.

Liverpool će ponajviše žaliti za propuštenim prilikama Luisa Suareza, a posebno onom iz 14. minute kada je prošao vratara i trebao poslati loptu u mrežu, međutim nije uspio i velika prilika je propala.

U 69. minuti Zenit je poveo i to nakon pogreške Jordana Hendersona koji je izgubio loptu, a Hulk je to znao iskoristiti i doveo je svoju momčad u vodstvo.

Svega tri minute kasnije već je bilo 2:0. Ovaj put je većinu posla obavio Anjukov koji je na drugoj vratnici pronašao Sergeja Semaka, a ovaj rutinski pogađa za konačnih 2:0.

Anži - Hannover 3:1 (1:1)
Eto'o 34', Ahmedov 48', Boussoufa 64'/Huszti 22'

Anži je u Moskvi na Lužnikiju ugostio momčad Hannovera i slavio s 3:1. Rusi mogu biti vrlo zadovoljni konačnim rezultatom jer su nakon 20-ak minuta igre bili u zaostatku, međutim uspjeli su se oporaviti i napraviti preokret.

Susret je započeo u debelom temperaturnom minusu, međutim to nije spriječilo momčadi da pruže dobru utakmicu s čak četiri gola u konačnici.

Hannover je bolje otvorio utakmicu i u 22. minuti stigao do vodstva zahvaljujući dobroj reakciji Husztija. Međutim Anži je imao odgovor na ovaj gol Husztija i u 34. minuti je stigao do poravnanja. Willian je u svom debiju odradio većinu posla, odlično proigrao Samuela Eto'oa koji poravnava na 1:1.

Do kraja prvog poluvremena još je jednom Anži mogao doći do pogotka, međutim Willian je bio neprecizan i na poluvrijeme se otišlo s 1:1.

Na samom početku drugog poluvremena Rusi su ipak uspjeli povesti. Lijepo dodavanje Jurija Žirkova iskoristio je Ahmedov koji dobrim udarcem pogađa za 2:1. U 58. minuti moglo je biti 3:1 za domaćina, Schultz je u kaznenom prostoru srušio Eto'oa i sudac je pokazao na kazneni udarac. Kamerunac je sam izveo najstrožu kaznu, međutim Zieler odlično reagira i brani njegov pokušaj.

Ipak, Hannover se nije uspio obraniti od pokušaja domaćina i u 64. minuti Boussoufa koristi dodavanje raspoloženog Eto'oa i zabija za konačnih 3:1. Do kraja susreta Sobiech je u dva navrata mogao svladati Gabulova, no nije uspio i Anži slavi 3:1.

Ajax - Steaua 2:0 (1:0)
Alderweireld 28', Van Rhijhn 48'

Do značajne prednosti stigli su nogometaši Ajaxa koji su u Amsterdamu ugostili Steauu i slavili s 2:0. Očekivana pobjeda Nizozemaca koji su u susret ušli kao favoriti i to su opravdali na terenu.

Unatoč glatkoj pobjedi Ajaxa, Steaua je također imala prilika i mogla je doći barem do jednog gola koji bi joj davao bolje šanse uoči uzvrata u Bukureštu.

Slika 1 od 1.

Na prvi pogodak se čekalo 28 minuta, a prethodile su mu dvije dobre situacije iz kojih je Ajax mogao povesti. Kada nije u tome uspio ranije, uspio je u 28. minuti. Siem de Jong je izveo korner, a najviši u skoku bio je Alderweireld koji zabija za 1:0.

Odmah na početku drugog poluvremena Ajax je udvostručio prednost. Igrala se 48. minuta kada je De Jong ponovno bio u ulozi asistenta, a ovaj put je mrežu pogodio Van Rhijn za pobjedu 2:0.

U 57. minuti Steaua je bila blizu smanjenja zaostatka, međutim Popa je umjesto mreže pogodio vratnicu te tako propustio najbolju priliku za goste. U završnici susreta Rumunji ostaju s igračem manje na terenu nakon što je drugi žuti karton zaradio Pintilli.

BATE Borisov - Fenerbahče 0:0

Jedini susret koji je završio bez pogodaka odigran je u Bjelorusiji gdje su BATE Borisov i Fenerbahče odigrali, logično, 0:0.

Turci mogu biti itekako zadovoljni ovim rezultatom jer su gotovo cijelu utakmicu igrali s igračem manje. Već u četvrtoj minuti Raul Meirelles je dobio izravni crveni karton zbog vrlo glupog starta nad Aliaksandrom Hlebom i Turci su se našli u velikim problemima.

BATE je u nastavku susreta dominirao, međutim nije uspio stvoriti toliko prijetnji pred golom Volkana Demirela bez obzira na veliki broj pokušaja. Fenerbahče se uspio obraniti i odnijeti lijepih 0:0 na uzvrat.

• Obrisan korisnik15.02.2013. u 02:39
    Nažalost ovaj Liverpool će postati osrednji engleski klub koji će se boriti za Europsku Ligu. Toliko love imali, a dovode tu neke poluigrače koji nikako da pokažu šta znaju. Jedina kupovina koja se isplatila je Suarez, a vidjet ćete uskoro kad i njemu dopizdi pa zatraži odlazak. Strahota da ne... [više na forumu]
  • cameosis15.02.2013. u 00:03
    drago mi je zbog gnjide suareza, neka mu se svaki put ponovi!