Mišo Gulić • četvrtak, 21.02.2013.

Večernji obračuni u okviru šesnaestine finala Europske lige rezultirali su nizom vrlo uzbudljivih utakmica, prije svih se to odnosi na "provlačenje" Chelseaja protiv Sparte, a lagan posao nije imao niti Fenerbahče koji je minimalno svladao BATE, baš kao ni Bordeaux koji s europske scene otpratio Dynamo Kijev. Jedino je Benfica u završnicu susreta ušla lišena brige oko prolaska, jer Bayer je i ovaj put iz dvoboja s Portugalcima izašao za gol kraći...

Fenerbahče - BATE Borisov 1:0 (1:0) 0:0*
(1:0 Baroni 11m 45+1')

Neriješeno bez golova iz prvog susreta Turke je stavilo u ulogu velikog favorita pred uzvrat u Istanbulu, a tu ulogu oni su i opravdali ukrcavši Bjelorusima jedan, ali prolaska vrijedan gol.

Od Turaka se, istini za volju, očekivao i nešto uvjerljiviji prolaz protiv momčadi koja je dosta vremena bila pravi hit u Ligi prvaka, pogotovo što su se iz prvog dvoboja kući vratili neporaženi, no očito su i sami igrači bili sličnog mišljenja pa su do kraja morali drhtati da kakav "zalutali projektil" ne bi završio u njihovoj mreži.

Jedini gol viđen je u prvom dijelu, odnosno u prvoj minuti sudačke nadoknade kada je prednosti i prolazak Fenerbahčeu donio Baroni udarcem s bijele točke. Mogli su domaći u završnicu ući i s konkretnijom prednošću da su više koncentracije pokazali njihovi napadači, ali ipak prošlo je to nekažnjeno od strane vrlo dobre i organizirane bjeloruske momčadi.

Bordeaux - Dynamo Kijev 1:0 (1:0) 1:1*
(1:0 Diabate 41')

Hrvatska kolonija iz Kijeva u šesnaestini finala Europske lige gostovala je u Bordeauxu, međutim, tek 1:1 iz prvog susreta pokazalo se kao prevelik teret za njih. Naime, Francuzi su kapitalizirali prednost domaćeg terena i zasluženo prošli u daljnju fazu natjecanja.

Od prve minute za Kijevljane su krenuli Niko Kranjčar, koji je zamijenjen u 70. minuti, i Domagoj Vida sa svih 90., dok je treći iz "kolonije" Ognjen Vukojević dvoboj odgledao s klupe za pričuve.

Žirondinci su imali više od igre, ali treba također naglasiti da su svoje prilike imali i gosti, no nisu ih iskoristili. Pogodak odluke viđen je u 41. minuti kada je najspretniji pred golom Dynama bio Diabate koji je tako svojoj momčadi omogućio veliko slavlje.

Benfica - Bayer Leverkusen 2:1 (0:0) 1:0*
(1:0 John 60', 1:1 Schürrle 75', 2:1 Matić 77')

Veliki kapital donijela je Benfica s gostovanja u Leverkusenu gdje je Oscar Cardoso zabio za njihovu pobjedu od 1:0, a do pobjede je stigla i u uzvratu koji se igrao u Lisabonu, ovaj put rezultat je bio 2:1, i više nego dovoljno za autoritativan prolazak u osminu finala drugog po snazi europskog nogometnog natjecanja.

Iako prigoda i dobrog nogometa nije nedostajalo niti u prvom dijelu, prava akcija viđena je u nastavku. Kako je vrijeme odmicalo tako su se Nijemci morali sve više otvarati i loviti gol zaostatka, što su domaći kaznili u 60. minuti kada je Benficu u vodstvo doveo John.

Desetak minuta nakon nova lopta završila je u mreži, ovaj put tresla se ona domaćeg vratara, što je značilo da su gosti ponovno u igri za prolaz, međutim, nada je trajala sve ga dvije minute jer je prednost na domaću stranu vratio Matić, što se pokazalo i kao konačan rezultat utakmice.

Benfica 1-0 Leverkusen (Gol de Ola John) UEFA... by DaniDV

Chelsea - Sparta Prag 1:1 (0:1) 1:0*
(0:1 Lafata 17', 1:1 Hazard 90+2')

Nakon što je minimalno slavio u Pragu, Chelsea je očekivao da će na vlastitom travnjaku prolazak u osminu finala Europske lige biti puta formalnost, no ispostavilo se ovog puta da to baš i neće biti tako pa su se tako Englezi spašavali doslovno u posljednjim trenutcima.

Češki prvak bio je na "milimetar" od senzacije i pobjede, barem u regularnom dijelu susreta, protiv aktualnog europskog prvaka Chelseaja. Česi su pred svoj gol postavili vrlo homogen i čvrst blok, raspoložen je bio i njihov vratar, a i sami su uspjeli pronaći put do mreže svog sunarodnjaka na suprotnoj strani igrališta.

Igrala se 17. minuta kada je Lafata na asistenciju Kadleca šokirao domaće navijače, no vjerovalo se da će Chelsea brzo postaviti stvari na svoje mjesto. Ipak, to se nije dogodilo, izraženoj inicijativi unatoč. Česi su se vrlo organizirano branili, tek minuta ili dvije ih je dijelila od produžetaka, a tada se ukazao belgijski reprezentativac Eden Hazard koji u drugoj minuti nadoknade zabija krasan gol za poravnanje i na taj način spašava obraz svoje momčadi.

• Obrisan korisnik22.02.2013. u 09:32
    Dragi Mišo, ne znam na čemu temeljiš izjavu da je Bordeaux imao više od igre. Ljudi su se branili cijelu utakmicu i jedva spašavali da ne prime gol a uspjeli su zabiti iz jednog od dva pokušaja na gol.
  • Obrisan korisnik22.02.2013. u 08:42