Filip Han • četvrtak, 21.02.2013.

Lyon se nakon ranog vodstva mogao veseliti prolasku u sljedeći krug. Da se to ne dogodi, pobrinuo se na samom kraju utakmice Dembele. Dnipro je uspio postići gol protiv Basela, ali Švicarci svojim pogotkom nisu dopustili preokret. Tu utakmicu po dobrom neće pamtiti Nikola Kalinić koji je dobio crveni karton nakon samo deset minuta koje je proveo u igri. Newcastle postigao je gol u Kharkivu za prolazak u sljedeću fazu natjecanja...

Lyon - Tottenham 1:1
(Gonalons 17'/Dembele 90')

Početak utakmice na prepunom Gerlandu obilježilo je zadržavanje lopte i puno kratkih dodavanja igrača Tottenhama. Gosti nisu mogli puno toga napraviti protiv zgusnute Lyonove obrane, koja je posebnu pažnju pridavala Garethu Baleu i Aaronu Lennonu. Njih su dvojica konstantno bili okruženi barem dvojicom domaćih braniča, te su tako bili u teškoj situaciji za kreiranje igre.

Seriju Lyonovih napada pokrenuo je u 11. minuti Alexandre Lacazette udarcem koji je obranio Brad Friedel. Domaćini su nakon tog neuspješnog pokušaja do rezultatske ali i sveukupne prednosti došli u 17. minuti. Slobodni udarac s lijeve strane šesnaesterca izveo je Clement Grenier, a pogodak spretno postiže Maxime Gonalons.

Lyonova dobra igra nastavila se i nakon pogotka. Udarce su prema Friedelovim vratima upućivali Grenier, Lopez i Lacazette, no povećanja rezultata nije bilo. Na samom kraju prve polovice utakmice Tottenham je došao do najbolje, i zapravo jedine prilike u prvom poluvremenu. Lewis Holtby primio je loptu na sredini terena i uputio udarac na gol. Vercoutre je uspio obraniti, no domaći su imali i malo sreće jer se lopta odbila u stativu, a zatim su je braniči ispucali daleko od gola.

Drugo je poluvrijeme obilježila nešto otvorenija igra Tottenhama, što je već u 50. minuti dovelo do odlične prilike za Balea, koji je loptu poslao samo nekoliko centimetara od gola. Pet minuta poslije i Lyon je ponovno zaprijetio, Grenier je ostao sam u kaznenom prostoru, no njegov udarac nije bio dovoljno jak pa ga je Friedel lako zaustavio.

Tottenham je još nekoliko puta zaprijetio preko Balea i Dempseyja, no pravi se šok za Lyon desio u 90. minuti utakmice. Akcija gostiju počela je na njihovoj polovici terena, a lopta je nakon nekoliko dodavanja došla do Dembele pred Lyonovim šesnaestercem. Oko njega nije bilo domaćih braniča, pa je nesmetano uputio precizan udarac koji odlazi u donji lijevi kut gola, za izjednačenje rezultata i sveukupnu prednost Engleza. Nakon četiri minute sudačke nadoknade rezultat od 1:1 nije se mijenjao i veliko slavlje Tottenhama moglo je početi. U osmini finala igrat će protiv Intera.

Dejan Lovren odigrao je svih 90 minuta utakmice, dobro se nosio s Adebayorom, a nekoliko je puta odlično reagirao u branjenju Lyonova šesnaesterca.

Dnipro - Basel 1:1
(Seleznyov 76' /Schar 81')

Dnipro je nakon prve utakmice zaostajao 2:0 za Baselom što se na njihovoj igri u prvom poluvremenu i vidjelo jer su bez oklijevanja napadali protivnička vrata. U tim su pokušajima prednjačili Zozulya i Seleznyov, no svi su bili bezuspješni. Basel je imao tek nekoliko slabih pokušaja na domaći gol.

Ivan Strinić, koji je zaigrao od početka, dobio je u 35. minuti žuti karton, a krajem poluvremena uputio je solidan udarac na gol koji ipak nije pronašao put u mrežu. Na odmor se stoga otišlo bez golova.

U utakmicu koja je postajala sve rascjepkanija zbog nervoze obiju ekipa, ušao je u 53. minuti Nikola Kalinić. Nažalost, samo deset minuta poslije morao je napustiti teren zbog izravnog crvenog kartona.

Broj igrača na terenu izjednačio se u 76. minuti kada je Fabian Frei skrivio penal te dobio crveni karton. Udarac s bijele točke realizirao je Seleznyov, pa je ukupan zaostatak Dnipra sveden na samo jedan gol. Seleznyov je dvije minute poslije došao u još jednu dobru priliku, no nije bio precizan.

Nadu u Dniprov preokret srušio je u 81. minuti Fabian Schar, također pogotkom iz jedanaesterca. Domaćini nakon tog zaostatka jednostavno nisu imali mogućnosti za preokret i prolazak u osminu finala. Zato će tamo nastupati Basel koji će igrati s pobjednikom susreta Liverpool - Zenit.

Metalist - Newcastle 0:1
(Ameobi 64')

Nakon neriješenog rezultata iz prve utakmice Metalista i Newcastlea, obje su ekipe imale jednake šanse za prolaz dalje. Obje su ekipe imale neke solidne pokušaje u prvom poluvremenu, no nijedna momčad nije postigla pogodak sve do 64. minute.

Moussa Sissoko tada je izborio jedanaesterac za goste, a Shola Ameobi bio je precizan s bijele točke za vodstvo Newcastlea od 1:0. Domaći su do kraja utakmice očajnički pokušavali promijeniti rezultat, no Tim Krul bio je spreman na sve suparniče udarce, pa se rezultat do kraja nije mijenjao.

Newcastle će u sljedećem krugu igrati s boljim iz utakmica Hannovera i Anžija.