Igor Šestak • nedjelja, 17.02.2013.

Nedjeljno poslijepodne donijelo je pet utakmica 25. kola Serie A, a obilježila ga je prilična neefikasnost pa je na pet utakmica palo samo osam golova. Tragičari dana svakako su nogometaši Napolija koji na svom stadionu nisu uspjeli svladati Sampdoriju i uhvatiti priključak s vodećim Juventusom, već su odigrali blijedi remi bez golova. Torino je s 2:1 bio bolji od Atalante, a u toj je utakmici drugih 45 minuta dobio Marko Livaja i izborio kazneni udarac za svoju momčad. Genoa je s 1:0 svladala Udinese, istim rezultatom završila je i utakmica Catanije i Bologne, a gostujuću pobjedu upisao je Cagliari protiv Vukušićeve Pescare.

Uoči 25. kola Torino je nanizao tri utakmice bez pobjede. Prekid tog negativnog niza pronašao je domaćom pobjedom nad Atalantom, susjednim klubom na tablici. Hrvatski napadači, Marko Livaja i Igor Budan, utakmicu su počeli na klupi.

Prvo poluvrijeme proteklo je u potpunoj dominaciji domaćina, a vodstvo im je donio Cerci u 42. minuti susreta. Sjajnom dugom loptom pronašao ga je Barreto, a krilni igrač Torina preciznim je udarcem s desne strane kaznenog prostora svladao Consiglija. Igrači Torina mogli su žaliti što na odmor nisu odnijeli veću prednost jer su stvorili čitav niz dobrih prilika. Opasni su bili Cerci i Bianchi, a najveću priliku promašio je Barreto u 15. minuti.

Gosti su bili prilično neopasni, a uvidio je to i trener Stefano Colantuono pa je na poluvremenu umjesto veznjaka Radovanovića uveo Marka Livaju. Igra Atalante ipak se nije posebno popravila pa je i u prvoj fazi nastavka Torino bio opasnija momčad.

Još nekoliko dobrih prilika imao je Bianchi, u 72. minuti Barreto je iz još jedne sjajne prilike pogodio gredu, a onda je dvije minute kasnije Torino stigla kazna. Nakon jednog napada koji nije previše obećavao, domaći vratar Gillet je u svom prostoru srušio Livaju i skrivio kazneni udarac. Uspio ga je realizirati Denis i postići svoj deveti gol sezone, iako njegov udarac i nije bio posebno kvalitetan.

Činilo se kako će ovaj dvoboj završiti podjelom bodova, no domaćini se s takvim raspletom nisu željeli pomiriti i u završnici su uspjeli doći do drugog pogotka. S desne je strane ubacio Darmian, a pred golom se dobro snašao Slovenac Birsa i zabio odlučujući pogodak 25 minuta nakon što je ušao s klupe.

Subotnjim porazom Juventusa u Rimu Napoli je došao u odličnu priliku smanjiti zaostatak za vodećom momčadi Serie A na samo dva boda, no tu priliku nije znao iskoristiti. Na San Paolu je gostovala momčad Sampdorije, otupila Napolijev napad i kući otišla s bodom zarađenim remijem bez golova. Walteru Mazzariju slaba će utjeha biti činjenica da njegova momčad nije poražena već osam kola jer će iduće kolo dočekati s četiri boda zaostatka za Starom damom. Hrvatski veznjak Josip Radošević nije bio niti na klupi.

U početnih 15 minuta igrači Napolija su dvaput ozbiljnije testirali gostujućeg vratara Romera, no on je uspješno zaustavio pokušaje Insignea i Cavanija. Kako je vrijeme u prvom dijelu odmicalo, Napoli je sve teže dolazio do prilika, iako je imao terensku inicijativu. Sampdoria je odlično igrala obranu, a kroz kontranapade je tražila svoje prilike za pogodak. Domaći vratar De Sanctis nekoliko se puta morao istaknuti obranama pa se na odmor otišlo s početnim rezultatom.

Napoli je u drugom dijelu pojačao pritisak. U prvih desetak minuta nije uspio stvoriti nijednu priliku, no nakon toga je Sampdorijin vratar imao sve više posla. Armero je iskosa pucao pored gola, a Romero je uspio obraniti pokušaje Insignea i Campagnara. Najbliže pogotku domaćini su bili u 74. minuti kada je Romero Hamšikov udarac sa 16 metara odbio u vratnicu pa uhvatio iz drugog pokušaja. U završnih desetak minute prilike su još imali Cannavaro i Cavani, no promjena rezultata nije bilo.

Gostima nije smetalo što ih na ovoj utakmici s klupe nije mogao voditi suspendirani trener Delio Rossi, a ovim remijem svoj su niz neporaženosti produžili na četiri utakmice.

Pescara hrvatskog napadača Ante Vukušića doživjela je i peti poraz u posljednjih šest utakmica. Na Adriaticu je gostovao Cagliari, odnio bodove rezultatom 2:0 i svoj uspješan niz produžio na šest utakmica bez poraza. U prvom poluvremenu nije bilo golova, a gosti su dvoboj riješili u prvih 15 minuta nastavka. Njihov junak bio je 25-godišnji talijanski napadač Marco Sau koji je zabio oba pogotka. Prvi glavom u 53. minuti, a drugi lijevom nogom osam minuta kasnije. Vukušić je ovoga puta u igru ušao s klupe u 75. minuti, ali se nije uspio značajnije istaknuti. U samoj završnici Pescara je ostala s desetoricom jer je crveni karton dobio Weiss.

Dobru formu uhvatila je u posljednjih nekoliko tjedana Genoa, a svoj bijeg od zone ispadanja nastavila je 1:0 pobjedom nad Udineseom. Važnu pobjedu donio joj je Slovak Kučka pogotkom u 33. minuti nakon asistencije Tözsera i loše reakcije gostujućeg vratara Padellija, a s nova tri boda Genoa je 18. Pescari pobjegla na četiri boda prednosti. Udinese je pak nastavio s lošom gostujućom formom. Ovo mu je bio treći uzastopni poraz izvan Udina, a može žaliti što nije osvojio barem bod jer je imao popriličan broj šansi i dominaciju u posjedu lopte.

Istim rezultatom završila je i utakmica Catanije i Bologne. Za tri boda domaćina pogodak je zabio Almiron u 42. minuti utakmice i to glavom nakon kornera Lodija. Catania se pobjedom učvrstila u gornjem dijelu tablice te skočila na vrlo visoko sedmo mjesto. Bologni je ovo prvi poraz u posljednje četiri utakmice, a iduće će kolo dočekati na 16. mjestu Serie A s bodom viška u odnosu na Genou.

• Obrisan korisnik18.02.2013. u 00:49
    napoli kao radi pritisak na juventus, a na kraju ispadne da rade pritisak na same sebe i izgore u toj želji da se približe juvetu
  • Obrisan korisnik17.02.2013. u 22:10
    Još će Zujo zujati da bi zaigra u prvoj ekipi,a moga bi malo ka i Livaja na posudbu na lito, a i Vukušić u Pescari koji je pokazao svu raskoš svog talenta.
  • Obrisan korisnik17.02.2013. u 20:26
    Napoli neće biti prvak.
  • Obrisan korisnik17.02.2013. u 20:03
    bunkeraš mazzari uvijek ima problema u utakmicama koje treba dobiti jer igru gradi prema nazad, a ne prema naprijed. dovoljno se sjetiti da je bunkerom u dvije tekme jedva prošao i ajduka onomad sa sampom... to je taj provincijski mentalitet, svaki put kada juve posrne, posrnu i provincijalci... [više na forumu]
  • Hektor33317.02.2013. u 19:35