Liga prvaka - završnica, Osmina finala - uzvrati, 13.03.2013, 20:45 h, La Rosaleda
Suci: Nicola Rizzoli, Renato Faverani i Andrea Stefani (Italija)

Ivan Dominik • srijeda, 13.03.2013.

Uzvratni dvoboj osmine finala Lige prvaka u kojem su se sastale momčadi Malage i Porta donio je relativno kvalitetnu, ali vrlo borbenu i taktičnu utakmicu. Premda je Porto iz prve utakmice donio prednost od 1:0 u Andaluziju, lošija ga je igra i mnoštvo prekršaja, pa i crveni karton, stajala četvrtfinala u koje je rezultatom 2:0 i uz golove napadača Isca i Roque Santa Cruza prošla domaća momčad s La Rosalede...

Roque Santa Cruz
74'

Lucas Piazon
78'

Ignacio Camacho
88'
James Rodriguez
46'
4
Maicon
58'
27
Christian Atsu
70'
Vitor Pereira

Posljednji, ali ne i manje važan, susret osmine finala Lige prvaka odigran je na La Rosaledi u Malagi, gdje je domaći i istoimeni sastav dočekao Porto u uzvratnoj utakmici, nakon što je portugalski sastav u prvoj utakmici slavio s minimalnih 1:0. Malaga je počela dosta oprezno i u klasičnoj 4-4-2 formaciji, dok Porto nije odstupio od svoje igre i svog sustava s tri napadača (4-3-3).

Utakmica je, međutim, počela vrlo agresivno i čvrsto s obje strane pa su se redale grubosti, teški startovi, prekršaji pa i žuti kartoni, koji je bilo pet samo u prvom poluvremenu. Jalovu inicijativu u početku je imala Malaga, za koju je najaktivniji bio Brazilac Julio Baptista, međutim, nije bilo velikih prilika na La Rosaledi na kojoj se igrala vrlo borbena i taktička utakmica.

Do kuda će dogurati Malaga u Ligi prvaka?

No, nadmoć domaćina morala se negdje iskazati nakon brojnih prijetnji Baptiste, Saviole i Joaquina, dok je kod Portugalaca najopasniji bio Portov vezni red predvođen odličnim Luchom Gonzalezom i Joaom Moutinhom, koji su bili najbolji pojedinci gostiju. Međutim, defenziva Porta, koliko god je to htjela, nije izdržala protiv napada Malage do kraja prvog poluvremena te je pokleknula pred sam njegov kraj.

U 43. minuti Srdele su povele golom svog ponajboljeg ofenzivca Isca, koji je odlično na tridesetak metara od vrata Heltona primio dodavanje Manuela Iturre, te s vrha šesnaesterca fantastičnim udarcem pogodio rašlje gostujućih vrata. Bilo je to zasluženih i vrlo teških 1:0 za domaće, koji su istim rezultatom otišli i na odmor u poluvremenu.

Drugi dio utakmice počeo je opet boljom igrom Malage, dok je Porto, pomalo neshvatljivo, i dalje igrao vrlo agresivno i grubo, čak i s dosta nesportskih poteza. No, to mu se osvetilo već u 49. minuti kada je potpuno opravdano i zasluženo Steven Defour dobio drugi žuti karton zbog prekršaja nad Joaquinom te je isključen. Porto je ostao s desetoricom, ali je u sljedećim minutama vrlo dobro odolijevao napadima Španjolaca.

Slika 1 od 1.

Domaći Andalužani i dalje su bili nadmoćni, no dosta jalovo, prijetili su preko Isca najviše, a opasni su bili i Saviola te Joaquin. Međutim, sve do 77. minute nisu upjevali probiti bedem ispred Heltona, a onda se otvorilo Paragvajcu Roqueu Santa Cruzu. Napadač Malage, koji je samo četiri minute ranije ušao u igru umjesto Julia Baptiste, iz prvog je udarca na gol poentirao i to nakon što je poslije kornera Isca bio najviši u skoku te je glavom zabio za 2:0 domaćih.

Bio je to pogodak koji vodi Andalužane u četvrtfinale Lige prvaka i eliminira Portom, koji se potom trgnuo i počeo očajnički napadati, no ni to mu nije pomoglo, dok nije imao ni sreće jer mu je devet minuta prije kraja poništen i pogodak (opravdano) zbog zaleđa. Bio je to i posljednji pravi pokušaj Portugalaca do kraja susreta, a više pogodaka do posljednjeg zvižduka Nicole Rizzolija, nakon čak četiri minute nadoknade, nije bilo. Stoga je pobjedom od 2:0 u uzvratu Malaga anulirala 1:0 Porta iz prve utakmice te se plasirala u četvrtfinale Lige prvaka izbacivši prvake iz 2004. godine.

• Obrisan korisnik14.03.2013. u 14:21
    btw kakvi englezi liga im je par godina u padu...
  • Obrisan korisnik14.03.2013. u 14:20
    ovi isco je zvjer daj dodi u bayerna ;)
  • Tupko314.03.2013. u 11:47
    ako uzmemo u obzir rezultate u eurokupovima, onda zaista nema dileme koja je trenutno najbolja liga Europe, a i svijeta... No neki ne uzimaju obzir samo rezultatske kriterije, i onda obicno slijede diskusije koje zavrsavaju argumentima "moj tata je jaci od tvoga"... Poucen forumskim iskustvom... [više na forumu]
    Tupko3
  • Tupko314.03.2013. u 11:38
    Moj upis s teme o Ligi prvaka... Mozda spada i ovdje... Malaga,se, nakon sto je seik prije godinu dana najavio povlacenje (prica o nekretninama ostala je samo na obecanjima lokalnih vlasti Costa de sola), nasla u financijskom skripcu. Ako poredimo proslosezonsku momcad (koja je bila jako dobra... [više na forumu]