Žalgiris se oprostio od Eurolige pobjedom, Brose završio s 0-14

Branimir Korać • četvrtak, 04.04.2013.

Prvi dvoboj posljednjeg kola skupine E Eurolige odigran je u Kaunasu gdje je Žalgiris ugostio momčad Brosea. Pobjedu je odnijela litavska momčad koja je slavila 90:81...

Brose i Žalgiris nisu imali nikakve šanse za prolaz u četvrtfinale, posljednje kolo igrali su za svoj ponos i svaki sa svojom računicom. Žalgiris je u negativnoj seriji, sada je izgubio i u domaćem prvenstvu od Neptunasa i tražio je pobjedu koja bi označila početak pozitivnijeg razdoblja. S druge strane Brose je u 13 kola Topa 16 upisao jednako toliko poraza i nije htio završiti ovu fazu natjecanja na nuli.

U sastavu Žalgirisa nakon tri propuštene euroligaške utakmice ponovno se našao i Marko Popović koji je odradio 23 minute i susret mu je dobro poslužio za hvatanje osjećaja koji će mu biti potreban u završnici sezone.

Susret je bio relativno opušten, bez nekih velikih obrana pa je tako već u prvoj četvrtini postignut 51 poen. Do odlaska na odmor domaćin je održavao prednost, međutim do nekog velikog bijega ipak nije došlo.

Na poluvremenu je Žalgiris vodio s nevelikih 50:45, ali opet dovoljnih za ugodniji ulazak u posljednjih 20 euroligaških minuta.

Na startu drugog poluvremena poveo je domaćin 54:45, ali Brose je odgovorio serijom 9:0 koja je Nijemce brzo vratila u utakmicu. Do kraja treće četvrtine igralo se prilično ravnopravno, no Žalgiris je zahvaljujući trici Lipkevičiusa u samom finišu ipak uspio povesti 66:63 uoči posljednje četvrtine.

Utakmica je prelomljena odmah na startu posljednje četvrtine kada je Žalgiris napravio seriju 9:1, po prvi puta dostigao dvoznamenkastu prednost i napokon se uspio odvojiti.

Brose se pokušavao vratiti u utakmicu, u završnici je tricom Gavela smanjio na 86:81, ali bilo je premalo vremena do kraja da bi uspio zakomplicirati situaciju.

Među strijelcima Žalgirisa posebno se istaknuo Kšištof Lavrinovič koji je ubacio 20 poena (7/10) i tome dodao osam skokova, Mindaugas Kuzminskas je dodao 13 poena (4/9) i devet skokova, a Marko Popović 12 poena (0/1 za dva, 1/5 za tri, 9/10 slobodna) uz šest asistencija. Mario Delaš je za 18 minuta ubacio dva poena (1/5 za dva, 0/1 za tri, 0/1 slobodna).

U njemačkim redovima Anton Gavel je upisao 20 poena (6/10), po 14 su dodali Boštjan Nachbar (6/13, pet skokova) i Casey Jacobsen (4/5 za tricu) dok je Andrew Ogilvy dodao 13 poena (4/6).

• Obrisan korisnik05.04.2013. u 01:21
    Preporučam da sve košarkaške tablice pišete u omjerima pobjede-porazi jer je puno jasnije i ljepše. Inače, odakle ta glupa praksa pripisivanja jednog boda za poraz?