MAXtv Prva liga, 30. kolo, 03.05.2013, 20:00 h, Stadion ŠRC Zaprešić, gledatelja: 1500
Suci: Domagoj Ljubičić (Osijek), Siniša Premužaj (Varaždin), Dražen Pejić (Vukovar)
Inter-Zaprešić
Frano Mlinar 57'
Ante Budimir 77' (11m)
2:0(0:0) Zagreb
Zagreb

Druga uzastopna pobjeda Diva iz predgrađa: Mlinar i Budimir "utišali" Pjesnike

Sa ŠRC Zaprešić:Igor Šestak • petak, 03.05.2013.

Na otvaranju 30. kola MAXtv Prve lige Inter je u Zaprešiću ugostio Zagreb i svladao ga s 2:0. Druga je to pobjeda zaredom za Diva iz predgrađa, a s tri osvojena boda napustio je zonu ispadanja, barem dok svoju utakmicu u subotu ne odigraju Cibalia i Zadar. Pogotke koji bi Interu mogli donijeti ostanak u prvoligaškom društvu postigli su Frano Mlinar i Ante Budimir iz kaznenog udarca, a u isto vrijeme doveli Zagreb na rub ispadanja iz Prve lige.

Tomislav Šarić
46'
26
Stephan Vujčić
80'
17
Josip Filipović
90'
Kenan Handžić
64'
11
Ante Mitrović
73'
7
Josip Jurendić
78'
Miroslav Blažević

Inter je utakmicu sa Zagrebom dočekao ohrabren zadarskom pobjedom u prošlom kolu. Prekinuo je tada niz od 12 utakmica bez pobjede i prepustio dno tablice Pjesnicima. Rajko Magić za ovu utakmicu nije mogao računati na suspendiranog Boseca i ozlijeđene Batura, Radojičića i Handžića. Nije mu to značajno poremetilo planove jer je izveo sastav identičan onome koji je slavio na Stanovima. U formaciji 4-2-3-1 napad je predvodio Ante Budimir, a mjesta u prvih 11 ni ovoga puta nije bilo za kapetana Tomislava Šarića. Traku je ponio najbolji strijelac kluba Mislav Oršić.

Minuta šutnje za Ivana Turinu

Uoči početka utakmice okupljeni na stadionu u Zaprešiću minutom šutnje su odali počast Ivanu Turini, bivšem vrataru Dinama koji je iznenada preminuo u četvrtak u Švedskoj.

Pjesnici su u Zaprešić stigli s nizom od sedam utakmica bez pobjede, a tri boda su posljednji put osvojili 1. ožujka i to baš u Zaprešiću. Tada su dobili Inter 2:1 zahvaljujući golovima Besarta Abdurahimija i džokera s klupe Ante Mitrovića. Miroslav Blažević ponovno nije imao sve igrače na raspolaganju. Nedostajali su mu suspendirani Kolinger i ozlijeđeni Vojtuš, a ova mu je utakmica bila presudna u borbi za ostanak u prvoligaškom društvu.

Domaćini su se od samog početka utakmice pokušali nametnuti, onako kako je Magić najavio u najavi susreta. Uspjeli su u tome, no često su griješili u predaji lopte, posebno dvojica zadnjih veznih Nikola Pokrivač i Josip Milardović. Iz takvih pogrešaka gosti su stigli do prvih poluprilika, ali Abdurahimi i Lovro Medić nisu uspjeli uposliti Mateja Delača. Slična situacija dogodila se u sedmoj minuti i na drugoj strani kad je Damir Šovšić pogriješio u dodavanju, a Mirko Kramarić iz dobre situacije pucao preko vrata.

Kramarić je priliku imao i u 17. minuti kada je iz voleja u padu pucao preko gola, a sedam minuta kasnije Abdurahimi je propustio dovesti Zagreb u vodstvo iz stopostotne prilike. Dino Bevab je odlično probio lijevu stranu i centrirao, a Abdurahimi ostao sasvim sam i uputio udarac glavom koji je Delač krajnjim naporom odbio u korner.

Inter je u drugoj polovici prvog dijela bio nešto bolji. U 34. minuti Frano Mlinar je promašio loptu koju mu je odlično servirao Kramarić, dok je na drugoj strani Abdurahimi imao još jednu priliku u 41. minuti. Proigrao ga je Dino Štiglec, a Inter odličnim blokom spasio Ivan Herceg. Kad su se igrači već spremali za odlazak na odmor, Interu je Ivan Graf poklonio stopostotnu šansu. Kratko je vratio loptu vrataru i gurnuo Kramarića u situaciju jedan na jedan s Dominikom Livakovićem. Interov veznjak oklijevao je s udarcem i vratar mu je odlično ušao u šut.

Magić je na startu drugog dijela u igru ubacio Šarića. Kramarića je vratio na lijevi bok, Oršića gurnuo na lijevo krilo, a Mlinara na desno. Prvu priliku Inter je imao u 52. minuti kada je Oršić pucao s ruba kaznenog prostora malo pored desne vratnice. Pet minuta kasnije domaći su navijači napokon doživjeli veliko olakšanje.

Ključni trenutak

Taktički potezi Rajka Magića na poluvremenu utakmice pokazali su se punim pogotkom. Uvođenjem Šarića umjesto Čelikovića dobio je mirnoću u veznom redu. Oršić i Mlinar odlično su odradili drugo poluvrijeme na lijevom i desnom krilu, a Kramarić, koji se u prvom dijelu propisno ispromašivao, bio je korisniji na poziciji lijevog braniča. Izborio je i kazneni udarac te se iskupio za promašaje.

Šarić i Oršić odlično su izigrali desnu stranu Zagrebove obrane. Oršić je potom poslao prizemnu loptu na drugu stranu kaznenog prostora odakle ju je Mlinar ljevicom pospremio u suprotni kut Livakovićevog gola. Bila je to vrlo lijepa akcija Interovih igrača i donijela im vodstvo.

Inter se nakon vodstva kratko povukao, no nakon desetak minuta nastavio je s opasnim napadima. Dvaput je iz daljine vrlo dobro pucao Milardović, a oba pokušaja jedva je obranio Livaković. U 73. minuti Blažević je u igru uveo svog džokera Mitrovića, no ovoga je puta postao tragičar. Samo dvije minute nakon što je ušao u igru skrivio je kazneni udarac na Kramariću, a s bijele točke miran i precizan bio je Budimir.

U završnih deset minuta utakmice Zagreb nije uspio opasnije pritisnuti, a u sudačkoj nadoknadi domaćini su bili blizu trećeg pogotka. Livaković je zaustavio udarce Oršića i Pokrivača, a Stephan Vujčić pucao je malo pored vrata.

Ovom pobjedom Inter je napustio zonu ispadanja i trenutno ima bod više i utakmicu više od Zadra. Zagreb je ostao posljednji i ostaju mu još samo teoretske šanse za spas.

• Obrisan korisnik04.05.2013. u 23:00
    Nije Zagreb ispao još iz lige, ali s obzirom kakav je raspored do kraja prvenstva, i kakvu smo igru do sada pokazali nevidim kako bi Zagreb ostao u ligi. Stiže nam Cibalia, pa idemo u Koprivnicu, gdje nismo odnjeli bod(ove) nesjećam se kada, i zadnja utakmica je protiv Rijeke, koja se bori za... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.05.2013. u 00:34