Marjan Kreševac • nedjelja, 20.09.2015.

U nedjelju odigrane su zadnje tri utakmice šestog kola Premiershipa. Tottenham i Manchester su na krilima svojih nedavnih pojačanja upisali vrijedne pobjede, a Liverpool je još jednom razočarao svoje navijače i s debitantom u Premiershipu, Norwichem kod kuće odigrao samo 1:1.

U prvoj utakmici, Son Heung-Min postigao je svoj prvijenac u Premiershipu i donio Tottenham Hotspuru pobjedu od 1:0 protiv Crystal Palacea na White Hart Laneu. Južnokorejski internacionalac upisao je svoj debi protiv Qarabaga u Europskoj ligi, a u nedjelju je presudio u izjednačenoj utakmici u srazu dva ravnopravna londonska kluba.

Momčad Mauricia Pochettina postigla je tri uzastopne pobjede u Premiershipu i Europskoj ligi i uspjela se riješiti pritiska loših rezultata koji su obilježili početak nove sezone. Ova tri boda su nagrada za uporne domaćine koji su imali više od igre, ali su bili pod konstantnim pritiskom momčadi Alan Pardewa koji je u gubitničkom nizu nakon one spektakularne pobjede protiv Chelseaja prošlog mjeseca.

Domaćini su dobro otvorili utakmicu, ali vratar gostiju, Alex McCarthy imao je rješenje za sve njegove pokušaje. Palace je prijetio uglavnom iz kontranapada, a u jednom od njih pred kraj prvog poluvremena Yohan Cabaye je pogodio vratnicu. Iako je bilo prilika s obje strane na odmor se odlazi bez golova.

U drugom poluvremenu prvu priliku imao je Tottenham, u 62. minuti utakmice Erik Lamela koji je zamijenio ozlijeđenog Ryana Masona nanizao je par igrača u solo prodoru, uputio prizemni udarac prema golu, ali McCarthy krajnjim naporom skreće loptu i uz pomoć Delaneyja koji loptu šalje u korner otklanja opasnost. Palace je i dalje nastavio prijetiti iz prekida, Loris čupa loptu iz rašlji nakon lijepog slobodnog udarca Bakaryja Sake.

Navijači Tottenhama poveselili su se vodećem golu u 60. minuti, ali isti je poništen zbog zaleđa, a s druge strane domaće je još jednom pomazila sreća, Sako je uputio udarac prema golu, a Lloris uz pomoć vratnice sprječava vodeći pogodak Palacea. U 65. minuti sve je bilo čisto i domaći dolaze do toliko željenog pogotka. Christian Eriksen povukao je kontranapad, poslužio Sona koji niskim udarcem ispod McCarthyja šalje loptu u mrežu. Palace je pokušao do kraja utakmice doći do poravnanja, ali domaći su izdržali sve pokušaje i upisali tri vrijedna boda.

Anthony Martial nastavlja start iz snova u Premiershipu. Nakon pogotka u prvoj utakmici protiv Liverpoola, na gostovanju u Southamptonu postigao je dva pogotka za United i spasio Louisa van Gaala nove blamaže. Manchester je loše otvorio utakmicu i već u 13. minuti zaostajao je za jedan gol. Graziano Pelle pospremio je odbijenu loptu u Unitedovu mrežu nakon intervencije Davida de Gee.

Manchester se pribrao nakon primljenog gola i odlučnije nastavio susret. U utakmicu se vratio u 34. minuti, Maya Yoshida blokirao je pokušaj udarca Juana Mate, a lopta se odbija na noge Martialu koji prizemnim udarcem pogađa donji desni kut Southamptonova gola. Martial je svoju kvalitetu dokazao i u 50. minuti kada je postigao svoj drugi pogodak na utakmici. Japanski branič Yoshida pokušao je vratiti jednu loptu vrataru, napravio je to katastrofalno i gurnu Martiala u čistu priliku. Martial je hladnokrvno reagirao i pospremio loptu iza leđa nemoćnog Maartena Stekelenburga.

Još malo soli na ranu dodao je u 68. minuti Mata. Bastian Schweinsteiger je u kaznenom prostoru pronašao Memphisa Depaya koji se otresao svog čuvara, ali njegov udarac odsjeda na vratnici, na pravom mjestu našao se Mata i pogodio praznu mrežu. Domaći se nisu predavali ni nakon zaostatka od dva gola, uspjeli su postići pogodak četiri minute prije kraja susreta kada je Pelle lijepo reagirao na ubacivanje Sadija Manea.

"Anthony Martial je već poseban iz razloga visoke odštete koju smo platili za njega, mnogi ljudi misle da je zvijezda, ali on je samo 19.godišnji dječak, dječak koji je u tri utakmice puno pokazao. Jako sam zadovoljan njegovim igrama, ali i on i mi moramo ostati čvrsto na zemlji", rekao je trener Manchestera, Louis van Gaal.

Trener Southamptona,Ronald Koeman: "Prvih 30 minuta odigrali smo perfektno, bili smo dobro organizirani na terenu. Malo smo pali u zadnjih deset minuta prvog poluvremena. U drugom dijelu ako napravite ovakve greške, nemoguće je pobijediti. Nismo izgubili zbog Manchestera, izgubili smo zbog nas samih".

Nakon pet mjeseci čekanja Daniel Sturridge se vratio u momčad Liverpoola, ali ni on nije pomogao popraviti blijedo izdanje svoje momčadi. Trener Redsa napravio je četiri izmjene u odnosu na momčad koja je teško stradala od Manchestera u prošlom kolu. Liverpool je bio dominantan u posjedu, ali nedostajao im je završni pas koji bi napadače gurnuo u priliku. Uglavnom su se oslanjali na dalekometne pokušaje, a najbliži pogotku bio je Nathaniel Clyne nakon pola sata utakmice.

Liverpool je nastavio pritiskati, a lijepe prilike promašili su prvo Sturridge, a ubrzo nakon njega i James Milner. Na poluvrijeme se odlazi bez golova, a na samom početku drugog dijela Brendan Rodgers je umjesto ozlijeđenog Bentekea u igru uveo Dannyja Ingsa, a kako se kasnije pokazalo bio je to dobar potez. Ings je u 48. minuti utakmice doveo domaće u vodstvo na dodavanje Alberta Morena nogom pogodio donji desni kut gola Johna Ruddyja.

Do izjednačenja gosti su došli u 61. minuti nakon još jedne u nizu pogrešaka obrane Redsa, ovog puta nesretan i nespretan je bio domaći vratar, Simon Mignole, a poklon je iskoristio Russell Martin i postigao izjednačujući pogodak. Do kraja utakmice Liverpool je sve bacio u napad, ali nisu uspjeli postići gol i morali su se zadovoljiti samo s bodom. Dejan Lovren cijelu je utakmicu odgledao s klupe za rezervne igrače.