Marjan Kreševac • subota, 28.11.2015.

U prvim utakmicama 14. kola Premiershipa strijelci su bili izrazito raspoloženi, u pet utakmica postigli su 23 pogodaka. Uvjerljive domaće pobjede upisali su Manchester City i Crystal Palace, Bournemouth je golom u sedmoj minuti sudačke nadoknade zaradio bod, a Sunderland je uspio pobjedom protiv Stoke Cityja pobjeći iz zone ispadanja.

Manchester City - Southampton

Nakon što je Manchester City upisao dva poraza u nizu protiv Liverpoola u Premiershipu i Juventusa u Ligi prvaka igrači su imali imperativ pobjede na svom travnjaku u susretu protiv Southamptona. Obrana koja je odigrala katastrofalnu utakmicu protiv Redsa dodatno je oslabljena neigranjem Joea Harta koji će zbog ozljede zadnje lože pauzirati deset dana. Manuel Pellegrini nije bio zadovoljan igrama svoje momčadi i otvoreno je kritizirao igrače, a kritika je izgleda urodila plodom.

Od prve sekunde utakmice City je krenuo prema vratima Maartena Stekelenburga koji je već u prvom napadu odlično reagirao i obranio udarac Raheema Sterlinga. U šestoj minuti udarcem iz daljine pokušao je Aleksandar Kolarov, ali Stekelenburg je još jednom uspješniji i sprječava vodstvo Cityja.Tri minute kasnije i vratar gostiju je nemoćan, Maya Yoshida je u pokušaju driblinga izgubio loptu od Sterlinga koji se sjurio u kazneni prostor, odigrao prizemnu loptu u peterac na koju natrčava Kevin De Bruyne i šalje ju u mrežu.

Nastavio je City pritiskati želeći što prije postići još jedan pogodak i odvesti utakmicu u mirnije vode. To im je uspjelo u 20. minuti, De Bruyne je ubacio loptu iz kornera koja dolazi do Fabiana Delpha koji puca lijevom nogom izvan ruba kaznenog prostora, lopta se na putu do gola odbija od gostujućeg igrača i vara Stekelenburga, 2:0 za City. U istom napadu u kojem su gosti krenuli s centra imali su i najbolju priliku za smanjenje vodstva, Virgil van Dijk primio je loptu na dvadesetak metara od gola, varkom izbacio obrambenog igrača i tukao prema golu, ali udarac odsjeda na gredi.

Do kraja poluvremena vidjeli smo nekoliko prilika s obje strane, ali rezultat se nije mijenjao i to zahvaljujući lijepim reakcijama Willyja Caballera i promašajima Sterlinga. Drugo poluvrijeme nije moglo početi bolje za goste, nakon samo tri minute igre smanjili su prednost Cityja. Sadio Mané je iz slobodnog udarca s desne strane ubacio loptu na rub peterca gdje se najbolje snašao Shane Long i glavom je zakucao u mrežu. Nakon gola gosti su se razigrali i odlučnije krenuli prema naprijed i kad je drugi gol Southamptona visio u zraku dogodilo se suprotno, City je poveo 3:1.

Prekrasna akcija koju je započeo Sterling kratkim dodavanjem za Wilfrieda Bonyja koji petom pronalazi na desnoj strani kaznenog prostora De Bruynea, a ovaj umjesto da puca prebacuje na drugu stranu za usamljenog Kolarova. Kolarov je prsima spustio loptu na lijevu nogu i kroz šumu obrambenih igrača pogodio suprotni kut gola. Vidjeli smo puno bolju igru Cityja koja im je donijela i puno bolji rezultat od onog protiv Liverpoola i privremeni skok na prvo mjesto tablice.

Crystal Palace - Newcastle

Na domaćem travnjaku Crystal Palace je deklasirao goste iz Newcastlea. Već nakon prvih 45 minuta imali su domaći prednost od 3:1 koju su do kraja utakmice samo povećali. Kako je susret krenuo nismo mogli zamisliti ovakav ishod, naime gosti su prvi došli do vodstva i to u desetoj minuti susreta, Daryl Janmaat je centrirao, a najspretniji u kaznenom prostoru bio je Papiss Demba Cissé i glavom pogodio donji lijevi kut domaćih vrata. Bila je to prva prava prilika na utakmici. Gosti se nakon ranog vodstva nisu zatvorili već su pokušali postići i drugi, ali nije im pošlo za nogom.

Palace je do izjednačenja došao u 14. minuti susreta preko Jamesa McArthura koji je na dodavanje Connora Wickhama uputio jedan udarac izvan kaznenog prostora i pogodio donji lijevi kut gola. U 17. minuti domaći su preokrenuli rezultat, s lijeve strane kaznenog prostora nogom je pogodio Yannick Bolasie. Nakon vodstva Palacea od 2:1 igra se malo smirila i odvijala uglavnom između dva šesnaesterca.

Nakon uspavanke pred kraj prvog poluvremena vidjeli smo još jedan bljesak domaćina. Igrala se 41. minuta, Wickham je opet bio u ulozi asistenta, ali strijelac je ovog puta Wilfried Zaha koji pogađa nogom gornji lijevi kut. Kako je Palace završio prvo poluvrijeme tako je počeo drugo, u 47. minuti novi pogodak za 4:1 postiže Bolasie i ovog puta nogom, ali iz malo veće blizine, negdje s ruba peterca. Do kraja susreta vidjeli smo još jedan pogodak domaćih, u trećoj minuti sudačke nadoknade točku na i stavio je svojim drugim golom McArthur.

Aston Villa - Watford

Zanimljivu utakmicu gledali smo na Villa Parku gdje je posljednja momčad prvenstva ugostila Watford. Na tragu svojih dosadašnjih izdanja Villa je nastavila s rasprodajom bodova. Prvi pogodak na utakmici postigli su gosti u 17. minuti, a precizan je bio Odion Ighalo udarcem nogom sa sredine kaznenog prostora. Pogodak gostiju unio je živost u igru Ville koja je jurnula po izjednačenje. Iako su se dostojno ispromašivali, domaći su ipak uspjeli doći do izjednačenja u 41. minuti zahvaljujući preciznom udarcu glavom Micaha Richardsa.

Ono što u drugom poluvremenu nije uspijevalo napadačima Watforda odlično je odradio Alan Hutton koji je poslao loptu u vlastitu mrežu i doveo goste u vodstvo 2:1. Na dva gola prednosti Watford je povisio u 85. minuti, glavom je bio precizan Troy Deeney. U 89. minuti tračak nade domaćima donosi Jordan Ayew koji smanjuje na 2:3, no usprkos 12 minuta sudačke nadoknade do kraja nismo vidjeli pogodak i gosti su zasluženo slavili.

Bournemouth - Everton

Bournemouth je uspio u 97. minuti utakmice osigurati jedan bod u zanimljivom nadmetanju na stadionu Vitality. Gosti su nakon prvog poluvremena imali dva gola prednosti, prvo je u 25. minuti za 0:1 zabio Funes Mori, a nakon gola Romelua Lukakua u 36. minuti gosti su mislili da su zaključili utakmicu. S takvim ishodom nisu se složili izrazito borbeni domaćini koji su pred kraj utakmice uspjeli anulirati prednost gostiju. Adam Smith je smanjio u 80. minuti, a izjednačenje je donio Junior Stanislas u 87.

Kada je izgledalo da su se svi na terenu, a i na tribinama pomirili s neriješenim rezultatom Ross Barkley u 95. minuti ponovo dovodi goste u vodstvo. Nitko više nije vjerovao da se Bournemouth ima snage vratiti, nitko osim Stanislasa koji u zadnjim sekundama susreta udarcem glavom još jednom donosi izjednačenje svojem klubu. Po prikazanoj igri ovo je najpravedniji rezultat, i jedi i drugi uložili su ogroman trud i bilo bi nepravedno da budu za isti nagrađeni porazom.

Sunderland - Stoke City

Sunderland je domaćom pobjedom protiv Stoke Cityja uspio pobjeći iz zone ispadanja. Sunderlandu je ovo tek treća pobjeda u prvenstvu, a i nju su izborili s dva kasna gola protiv brojčano slabijeg protivnika. Toliko željenu pobjedu Sunderlandu su donijeli Patrick van Aanholt golom u 82. minuti i u 87. Duncan Watmore.