Dario Dodić • nedjelja, 27.11.2016.

Genoa Ivana Jurića na domaćem je travnjaku u sklopu 14. kola Serie A nadigrala i teško porazila vodeću momčad prvenstva, Juventus...

Genoa je protiv Juventusa vjerojatno odigrala najbolju utakmicu otkad je za kormilom kluba hrvatski strateg Ivan Jurić. Ugostili su na svom Luigi Ferrarisu prvoplasirani Juventus i s 3:1 ih ispratili natrag u Torino. Genoa je od prve minute bila bolja momčad i sasvim zasluženo upisala vrijedna tri boda i veliki skalp.

Kako je i najavljivao, trener gostiju Max Allegri od prve je minute u napad gurnuo Marija Mandžukića i Cuadrada, pozivao je Allegri na oprez jer je u prvoj sezoni kao trener Juventusa već izgubio od Genoe. Ipak, njegov poziv na oprez nisu poslušali njegovi igrači. Od prve minute djelovali su bezidejno, jedino je Gigi Buffon bio na visini zadatka, ali džaba mu sve parade kada ga je obrana ostavila na cjedilu.

Kako drugačije objasniti činjenicu da su domaćini u prvom poluvremenu uputili čak devet udaraca na gol Juventusa, od čega pet u okvir, a dobar dio tih udaraca, koji su na kraju rezultirali pogocima, došao je iz drugog, trećeg ili četvrtog odbijanca.

Upravo je tako povela Genoa već u trećoj minuti. Povukao je kontru Rigoni i dobro opalio po Juventusovom golu, Buffon brani. Na odbijanac prvi dolazi Ocampos, Buffon brani. Lopta se odbija do Giovannija Simeonea, sina Atleticovog stručnjaka Diega, njegov pokušaj s pet metara ponovno Buffon brani, odbijanac ponovno dolazi do Argentinca koji iz drugog pokušaja napokon uspijeva matirati talijanskog reprezentativnog vratara.

Statističari su odmah izvadili i jedan vrlo interesantan podatak, 6.084 dana nakon svog oca Giovanni Simeone također je zabio Juventusu. Diego Simeone zabio je Juveu u travnju 2000. godine kada je Lazio u gostima protiv Juventusa pobijedio 1:0.

Nakon desetak minuta Genoa ponovno prijeti, silno su se gostujući braniči trudili odmoći Buffonu, ali na kraju Juventusov vratar ipak uspijeva otkloniti opasnost. No, već dvije minute kasnije Genoa povećava na 2:0. Lazović je na desnoj strani prošetao Alexa Sandra, ubacio u sredinu, točno na glavu Simeoneu koji postiže svoj drugi pogodak. Nakon manje od pola sata igre utakmica je bila riješena. Nakon udarca iz kuta Rigoni je pucao glavom, lopta dolazi do Laxalta čiji udarac pogađa gredu, pokušava je izbaciti Sandro, ali Simeone je zakucava u mrežu za 3:0. Naknadnim pregledom snimke utvrđeno je da je nakon Sandrovog pokušaja lopta već prešla crtu pa se gol piše kao autogol Juventusovog braniča.

Nije Juventus niti u drugom dijelu previše toga pokazao, nije pomogao niti ulazak Higuaina, tek je Pjanić u završnici lijepim udarcem iz slobodnjaka smanjio na 3:1. Mandžukić je u igri proveo svih 90 minuta i uklopio se u sivilo svoje momčadi. Imao je priliku u sudačkoj nadoknadi zabiti za 3:2 nakon ubačaja s desne strane, ali glavom šalje loptu pokraj lijeve vratnice.

Atalanta je došla do šeste uzastopne pobjede i zasjela na četvrto mjesto Serie A, bodovno poravnata s trećeplasiranim Laziom. Još je impresivniji podatak da je momčad iz Bergama u posljednjih devet susreta upisala osam pobjeda i tek jedan remi, na gostovanju kod Fiorentine.

Do nova tri boda došli su u gostima kod Bologne slavivši 2:0. Povela je Atalanta golom Masiella u 15. minuti, a potvrdu dominacije dobili su u 68. minuti kada je Jasmin Kurtič postavio konačnih 2:0. Kod oba gola asistent je bio razigrani Alejandro Gomez.

Cagliari je na domaćem terenu s 2:1 svladao Udinese i napravio dodatan iskorak od zone ispadanja. Poveli su domaćini u 35. minuti kada je Diego Farias sigurno realizirao najstrožu kaznu koju je sam i iznudio.

Fofana preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora donosi izjednačenje Udineseu u 51. minuti, ali već sedam minuta kasnije Cagliari dolazi do novog vodstva koje do kraja susreta više nisu ispustili. Lijepo su kombinirali domaći igrači, na kraju Isla dodaje do Saua koji petom donosi sva tri boda Cagliariju. Stipe Perica u igru je za Udinese ušao u 64. minuti, ali nije uspio spasiti svoju momčad poraza.

Crotone više nije posljednjeplasirana momčad Serie A. Nakon poraza Palerma od Lazija Crotoneu je bod bio dovoljan da ih preskoče na ljestvici, a upravo su to i ostvarili protiv Sampdorije. Poveo je Crotone na svom Ezio Scida stadionu u 43. minuti, strijelac je bio Falcinelli, a konačnih 1:1 postavio je Fernandes 20 minuta prije kraja susreta. Ante Budimir remi Sampdorije odgledao je s klupe.