Odlični Real ostavio Zvezdu bez šanse, skroman učinak Žižića u porazu Darušafake

Petar Jenjić • petak, 10.03.2017.

Odigrane su preostale dvije utakmice 25. kola Eurolige. Olympiakos je na domaćem terenu bio bolji od Darušafake 81:73 za koju je skroman učinak ostvario Ante Žižić, dok je Crvena zvezda doživjela katastrofu na gostovanju kod Real Madrida, poražena je s okruglih 30 razlike, 98:68...

Olympiakos - Darušafaka 81:73

Iako konačni rezultat to možda i ne sugerira, niti druga turska momčad se danas nije iskazala. Darušafaka je poražena na gostovanju kod Olympiakosa 81:73 čime je ostala na devetom mjestu i pala na omjer 12-13. S druge strane Olympiakos je došao do 18. pobjede i trenutno je na visokom trećem mjestu.

Grčka je momčad vodila gotovo od samog početka utakmice i kontrolirala rezultat. Tijekom treće su četvrtine imali i preko 20 razlike, međutim, Darušafaka dolazi do samo minus četiri u završnici susreta, ali više od toga nije mogla. U redovima turske momčadi nije previše briljirao Ante Žižić koji je ostvario skroman učinak.

David Blatt je odlučio u prvim minutama susreta igrati s Furkanom Aldemirom i Antom Žižićem na visokim pozicijama što nije bio čest slučaj od dolaska mladog hrvatskog centra u klub. Međutim, Žižić je isto tako brzo dobio i dvije osobne pogreške pa je bio prisiljen više vremena provesti na klupi. U izjednačenoj prvoj četvrtini Olympiakos se u samoj završnici odvojio na sedam razlike (25:18) što je bio i konačan rezultat prvih deset minuta.

Do prve dvoznamenkaste prednosti domaćin je došao u 15. minuti preko Dominica Watersa (31:20). Tek su dva poena gosti ubacili do ovog razdoblja, oslanjajući se prije svega na neizrađene šuteve iz teških pozicija što je olakšavalo grčkoj momčadi igranje obrane i dovodilo do većeg broja izgubljenih lopti. Olympiakos je nastavio sa sjajnom igrom, tricom Watersa je došao do 15 koševa prednosti (41:26).

Iako je domaćin imao i preko 20 koševa viška, u završnici treće dionice se malo opustio, gosti su napravili seriju 11:1 i u posljednjih deset minuta ušli s minus 11 (69:58).

Dodatno se Darušafaka približila, u 34. minuti je došla na samo četiri poena zaostatka poenima Brada Wanamakera (73:69). Iako su imali prilika doći još i bliže, nisu uspjeli. Vassilis Spanoulis je položio za osam poena prednosti svoje momčad (79:71) dvije minute prije kraja čime je riješio pitanje pobjednika.

Do pobjede ih je predvodio Khem Birch s 13 poena (5/5 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 3/5) i osam skokova, dok je Matt Lojeski dodao 12 koševa (3/4 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 3/3).

Najbolji je kod gostiju bio Brad Wanamaker s 23 poena (7/13 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 9/10) i šest asistencija. Ante Žižić zaključio je susret s pet poena (2/4 za dva, slobodna bacanja 1/3) i dva skoka za 12 minuta provedenih na parketu.

Real Madrid - Crvena Zvezda 98:68

Odlična euroligaška forma Real Madrida se nastavila i protiv Crvene zvezde. Španjolski su prvaci odigrali jednu od najučinkovitijih utakmica ove sezone, slavili s visokih 98:68 i sada dijele prvo mjesto s ruskim CSKA. Zvezda je ovim porazom pala na omjer 14-11 i ostala na sedmom mjestu.

Nevjerojatno je efikasno prvo poluvrijeme odigrao madridski Real. Već je nakon sedam minuta igre ubacio šest trica i došao do osam poena prednosti (27:19), na što je gostujuća klupa pozvala minutu odmora. Na sve je načine domaćin dolazio do poena i prvu četvrtinu zaključio rezultatom 38:24.

Nije se previše toga promijenilo niti u drugoj četvrtini, nakon 16 minuta Real je došao do 50 poena. Gosti nisu mogli pratiti visoki ritam španjolske momčad koja je na poluvrijeme otišla s 19 koševa prednosti (63:44). Zanimljivo, nijedan igrač Reala nije bio na dvoznamenkastom broju koševa.

U nastavku se susreta previše toga nije promijenilo. Beogradska momčad je ostala u podređenom položaju protiv iznimno raspoloženog protivnika koji je zadržao prednost i mirno priveo utakmicu prema kraju.

Kod Reala su po 12 poena ubacili Jeffrey Taylor (3/3 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 3/4), Gustavo Ayon (6/6 za dva) uz šest skokova i pet asistencija i Jonas Mačiulis (trica 4/6).

Kod Zvezde je najbolji bio Marko Simonović s 13 koševa (2/4 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 6/6).