Petar Jenjić • četvrtak, 09.03.2017.

Odigrano je prvih pet utakmica 25. kola košarkaške Eurolige. CSKA je prva momčad koja je osigurala doigravanja današnjom pobjedom protiv Galatasaraya, Žalgiris je na domaćem terenu bio bolji od Panathinaikosa i zadržao nade u prolazak dalje, dok je Barcelona slavila protiv Uniksa iz Kazana...

CSKA - Galatasaray 85:69

Košarkaši CSKA prvi su osigurali prolazak u doigravanje najelitnijeg europskog klupskog natjecanja. Danas su na domaćem terenu bili bolji od turskog Galatasaray, slavili su bez većih problema rezultatom 85:69. S druge strane, gosti su ovim porazom pali na 8-16 i matematički ostali bez šanse za jedno od mjesta koje vode dalje.

Gosti su bolje startali i poveli su s 5:0, ali CSKA vrlo brzo uzvraća. Nakon mini serije domaćina na isti način odgovara turska momčad i na kraju prve četvrtine ima četiri poena prednosti (17:13).

Domaćin se budi u drugoj četvrtini, predvođen Milošom Teodosićem i Nandom De Colom radi seriju 12:0 za odlazak na prvu dvoznamenkaste u prednost na susret. Bez većih problema CSKA je održavao prednost do poluvremena (46:29). U nastavku su gosti tek u jednom navratu došli do minus deset (57:67), ali više od toga nije išlo.

Nando De Colo je zaključio susret s 22 poena (7/14 iz igre, slobodna bacanja 8/8), dok je Kyle Hines dodao 13 koševa (5/6 za dva, slobodna bacanja 3/4).

Goste je predvodio Vladimir Micov s 18 koševa (2/2 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 5/6).

Fenerbahče - Baskonia 74:79

U nedostatku Ekpe Udoha košarkaši Fenerbahčea poraženi su na domaćem parketu od španjolske Baskonije koja i dalje ostaje unutar zone doigravanja s omjerom 14-11. Druga je ovo njihova pobjeda ove sezone protiv turske momčadi koja sada ima 16 pobjeda i devet poraza.

Nijedna se momčad nije previše tijekom izjednačenog prvog poluvremena u kojem su gosti stajali nešto bolje i imali osam poena prednosti (43:35). Početkom nastavaka Ilimane Diop je ubacio za prvu dvoznamenkastu prednost svoje momčadi na susretu. Raspoloženi Melih Mahmutoglu vrati je Fenerbahče na poen zaostatka (55:56), ali su gosti u posljednjih deset minuta ušli sa šest koševa prednosti (61:55).

Iako su tijekom četvrte dionice ponovno došli na dvoznamenkastu prednost, domaćin se vraća i nakon zakucavanja Benneta dolazi na minimalan zaostatak (70:71). Na drugoj strani uzvraća Rodrigue Beaubois s pet poena, domaćin se vraća ponovno na tri koša minusa, ima napad za produžetak, ali ga nije iskoristio.

Baskoniju je predvodio Shane Larkin s 19 poena (5/7 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 3/5), dok je Rafa Luz dodao deset koševa (4/5 iz igre, slobodna bacanja 1/3).

Najbolji je kod domaćina bio Bogdan Bogdanović s 26 poena (7/10 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 6/8).

Žalgiris - Panathinaikos 64:58

Navijači u Kaunasu svjedočili su novoj dobroj predstavi košarkaša Žalgirisa koji su slavili protiv grčkog Panathinaikosa 64:58, prije svega odličnom posljednjom četvrtinom i zadržali nade za ulazak u doigravanje. Litavska je momčad sada na omjeru 11-14, dok Panathinaikos ima 14 pobjeda i 11 poraza.

Gosti su igrali bolje u prvom poluvremenu, kontrolirali su ritam i vodili s 12 razlike. Zanimljivo, vrlo neefikasno poluvrijeme je završilo rezultatom 31:19. Grčka je momčad kontrolirala rezultat sve do završnice treće četvrtine.

Žalgiris je počeo pogađati, napravio seriju 11:4, poravnao na 45:45 i prešao u vodstvo nekoliko minuta kasnije (53:51). Ubrzo su došli preko Jankunasa došli do pet poena prednosti, a Panathinaikos nije imao odgovora na raspoloženi Žalgiris koji je u posljednjoj četvrtini ubacio 30 poena.

Do pobjede ih je predvodio Leo Westermann s 14 poena (4/6 za dva, 2/4 za tricu), šest skokova i šest asistencija, dok je Arturas Milaknis dodao 13 koševa (2/2 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 0/1).

Kod gostiju je Nikos Pappas zaključio susret s 13 poena (4/8 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 5/5).

Maccabi Tel Aviv - Armani Milano 92:82

U dvoboju dviju momčad koje se muče s euroligaškom formom do slavlja je došao Maccabi. S deset je razlike bio bolji od Repešinog Armanija koji i dalje igra bez Krune Simona. Ovom je pobjedom izraelska momčad došla do omjera 9-16 dok je Milano pao na 7-17.

Awudu Abass je dobro igrao na početku utakmice, predvodeći talijansku momčad koja je vodila 16:14. Uslijedilo je nekoliko dalekometnih šuteva domaćina koji je prvu četvrtinu zaključio sa šest poena prednosti (26:20). Preuzeli su potpunu kontrolu nad utakmicom i poluvrijeme zaključili sa 16 koševa prednosti (51:35).

Drugo poluvrijeme nije donijelo prevelike promjene. Gosti su uspjeli smanjiti na minus devet (61:70), ali više od toga nije išlo i Maccabi je rutinski priveo utakmicu prema kraju.

Do pobjede ih je predvodio Victor Rudd sa 17 poena (5/8 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 1/1), dok je D.J. Seeley dodao 15 koševa (5/7 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i sedam asistencija.

Najučinkovitiji je kod gostiju bio Rakim Sanders s 19 ubačaja (3/7 za dva, 4/10 za tricu, slobodna bacanja 1/2) u pet skokova.

Barcelona - Uniks Kazan 70:62

Tinjajuće nade u plasman u doigravanje zadržala je Barcelona koja je kod kuće dočekala Uniks iz Kazana, slavila rezultatom 70:62 i nanijela ruskoj momčadi osmi uzastopni poraz u ovom natjecanju.

Domaćin je vrlo dobro otvorio utakmicu, ruski sastav nije imao odgovora na Stratosa Perperogloua koji je povezao sedam poena za sedam koševa prednost svoje momčadi (10:3). Gosti do kraja četvrtine nisu uspjeli doći bliže od minus 3, u samoj je završnici Anton Ponkrašov smanjio na 24:20.

U neefikasnoj drugoj dionici obje su momčadi teško dolazile do poena. Katalonska je momčad ponovno vodila sa sedam razlike (31:24) u 14. minuti, ali je do kraja poluvremena ubacila tek pet koševa. Tricom Quima Coloma Uniks smanjuje na samo dva poena zaostatka (34:36) što je bio i konačan rezultat prvog poluvremena.

Danilo Anđušić u 22. minuti ubacuje novu tricu svoje momčadi i donosi joj prvo vodstvo na susretu (39:38). Međutim, do kraja treće dionice ubacuju tek šest poena što je Barcelona iskoristila i treću dionicu završila s plus 11 (55:44). Domaćin je do kraja utakmice održavao prednost bez prevelikih problema.

Do pobjede ih je predvodio Stratos Perperoglou s 13 poena (4/5 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 2/3). Ante Tomić zaključio je susret sa šest koševa (3/6 za dva, slobodna bacanja 0/2), tri skoka, dvije asistencije i četiri ukradene lopte za 22 minute provedene na parketu.

Pavel Antipov je bio najbolji kod Uniksa s 12 koševa (0/1 za dva, 4/5 za tricu). Marko Banić proveo je 12 i pol mintua na parketu i za to vrijeme ostvario učinak od šest poena (3/6 za dva) i dva skoka.