Luka Medić • petak, 17.11.2017.

Nakon reprezentativne pauze igrači se vraćaju svojim klupskim obavezama, a s dva susreta otvoreno je 12. kolo francuske Ligue 1. Amiens je pred svojim navijačima odigrao 1:1 protiv aktualnih prvaka, dok je Lille kao domaćin svladao petoplasiranu momčad prvenstva, Saint Etienne, s 3:1...

Nogometaši Amiensa ne razočaravaju u povijesnoj sezoni kluba. U sezonu su ušli relativno dobro, unatoč tome što se nalaze u donjem dijelu tablice. Nakon reprezentativne pauze Amiens je po prvi puta igrao pred svojim navijačima ligaški susret protiv aktualnih prvaka i nije izgubio. Protiv branitelja naslova i trenutno drugoplasirane momčadi prvenstva, Monaca, Amiens je odigrao 1:1. Monaco je tako uoči velikog derbija protiv PSG-a propustio ostati na najviše četiri boda zaostatka, a ako PSG slavi protiv Nantesa, uoči derbija će pobjeći na šest bodova aktualnim prvacima. Hrvatski reprezentativac Danijel Subašić odigrao je svih 90 minuta za svoj Monaco.

Domaći sastav senzacionalno je poveo nakon pola sata igre. Kakuta je poslao preciznu loptu prema Gakpi koji je bio brži od Raggija i s vrha kaznenog prostora matirao je Subašića za veliko slavlje na tribinama. Monaco je u prvom dijelu imao inicijativu, ali pogodak nije mogao postići. Gosti su u prvih 45 minuta uputili svega jedan udarac u okvir vrata.

U drugom dijelu Monaco je krenuo još jače, dok su se domaćini skoncentrirali na branjenje i kontre. Pritisak gostiju isplatio se u 67. minuti kada je rezultat poravnao Stevan Jovetić. Crnogorski reprezentativac lijepo je pogodio s desetak metara, a podjednake zasluge za pogodak idu i Fabinhu koji je prošao po desnoj strani, ušao u kazneni prostor pored svog čuvara i uposlio Jovetića. Do kraja susreta nije bilo promjene rezultat pa je tako Monaco prosuo dva boda uoči ključne utakmice prvog dijela sezone.

Nakon 12 kola Monaco se nalazi na drugom mjestu s 29 osvojenih bodova, tri manje od PSG-a, a četiri više od Lyona. U narednom kolu Monaco će na svom stadionu dočekati PSG koji, ako slavi sutra protiv Nantesa, a potom i u Kneževini, može već pobjeći aktualnim prvacima na plus devet bodova. Amiens je treći put ove sezone odigrao neriješeno. Zanimljivo, u posljednja tri kola Amiens je protiv Guingampa, Montpelliera i Monaca odigrao identičnim rezultatom, 1:1. S novim bodom sada ima 12 i nalazi se na 17. mjestu. U idućem kolu Amiens ponovno igra kod kuće, a ugostit će Lille.

Saint Etienne je u krizi, već mjesec dana ne zna pobjedu u prvenstvu. Posljednje prvenstveno slavlje upisao je protiv Metza. Nakon toga u četiri utakmice osvojio je samo jedan bod i zaostao u borbi za Europu. Nakon blamaže protiv Lyona kada je pred svojim navijačima primio čak pet pogodaka, Saint Etienne nije puno bolje prošao na gostovanju kod Lillea. Domaći sastav slavio je s 3:1. Lille je nastavio tamo gdje je stao uoči reprezentativne pauze, a drugu utakmicu za redom svojim je protivnicima postigao tri pogotka, nakon što je prije dva tjedna s uvjerljivih 3:0 slavio protiv Metza.

Lille je poveo u 20. minuti susreta nakon što je El-Ghazi u kaznenom prostoru gostiju preciznim pasom pronašao Nicolasa Pepea. Napadač iz Obale Bjelokosti iskoristio je nepažnju dvojice čuvara i neometano je s pet-šest metara glavom poslao loptu u mrežu za vodstvo domaćih.

Saint Etienne je izjednačio na samom kraju prvog poluvremena i to iz kaznenog udarca, nakon što je Thiago Maia u svom kaznenom prostoru srušio Dabu. Precizan izvođač bio je Bamba, pa je tako Saint Etienne otišao na odmor s izjednačenjem.

U prvom dijelu gosti su i stvorili nekoliko prilika, ali u nastavku Lille je bio dominantniji, a rezultat dominacije su i dva pogotka s kojima je domaći sastav stigao do treće pobjede u prvenstvu. Stanje na semaforu promijenilo se u 71. minuti fantastičnim pogotkom Mendesa. Brazilac je prihvatio jednu odbijenu loptu i s 20-ak metara precizno pogodio donji lijevi kut Ruffierovih vrata. Iako je vratar gostiju bio na toj lopti, udarac je bio dovoljno jak i precizan. Lille je ponovno stigao do prednosti.

U posljednjim trenucima susreta Lille je postavio konačan rezultat. El-Ghazi se ponovno upisao u asistente, a ovog puta pronašao je Poncea koji je s preciznim udarcem po treći puta Ruffiera poslao po loptu u mrežu. U sudačkoj nadoknadi nije bilo promjene rezultata pa je tako Lille stigao de treće pobjede u prvenstvu.

Nakon 12 kola Saint Etienne se još uvijek nalazi u gornjem dijelu tablice, ali sve dalje od Europe. Novi, treći poraz u posljednja četiri susreta, ostavio je Saint Etienne na šestom mjestu s 18 bodova, no, ako se rezultati poklope, Saint Etienne bi početak sljedećeg tjedna mogao dočekati puno niže. Lille je s novom pobjedom pobjegao iz zone ispadanja, ali s 12 bodova drži 16. mjesto. U narednom kolu Saint Etienne dočekuje još jednu momčad iz donjeg dijela tablice, Strasbourg, dok će Lille na gostovanje kod Amiensa.