Kalju iznenadio Shkendiju, hrvatska kolonija u Suduvi izgubila od Crvene zvezde

Jan Šneler • utorak, 16.07.2019.

Odigrano je, uz susret Saburtala i Šerifa, još pet uzvratnih susreta prvog pretkola Lige prvaka, a ove utakmice ponovna su potvrda da mnogi klubovi još uvijek traže formu i muče se u ovim ranim terminima...

Zagrebački Dinamo danas navečer saznao je protivnika u drugom pretkolu, a osim Saburtala prolaz dalje izborile su još pet momčadi. Među njima nije bilo previše iznenađenja, ali u ovim susretima koji se igraju prije pravog početka sezone forme klubova nisu na visokoj razini.

Iako je u prvom susretu slavila s 1:0, makedonska Skhendija ispala je već u prvom pretkolu Lige prvaka. Makedonska momčad bila je bolja, ali malo nesreće i nepreciznosti stajalo ih je prolaza. Gosti su došli do vodstva već u šestoj minuti preko Maximiliano Uggea. Skhendija je igrala dobro, ali previše promašaja stajalo ih je bržeg izjednačenja.

Pogađali su domaći stative, promašivali čiste situacije, no konačno došli do pogotka u 62. minuti kada je precizan s bijele točke bio Agim Ibraimi. Par minuta kasnije, Ibraimi je pogodio i prečku, no domaći se nisu uzbuđivali jer je izgledalo kao da sve ide u njihovu korist. Ipak, u sudačkoj nadoknadi Liliu zabija za 2:1 i donosi estonskoj momčadi prolaz dalje zbog više golova u gostima.

Golovi u gostima odlučivali su i u ogledu Vallette i Dudelangea. Prvi susret u Luksemburgu završio je 2:2, a večeras je Valletta uspjela zadržati 1:1 i proći dalje. Sve je bilo riješeno u prvih sat vremena. Poveli su domaći preko Maria Fontanelleu 35. minuti, a Dudelange je izjednačio u 59. minuti nakon preciznog udarca Maria Pokara. Gosti su bili bolji u nastavku, ali do prolaza nisu stigli.

Kosovski Feronikeli bio je iznimno blizu prolaza protiv velškog TNS-a, ali ovoga puta sreća nije bila na njihovoj strani. Nakon sjajne završnice u Walesu, Kosovari su podbacili u Prištini. Jedini pogodak postigao je Simon Spender u 67. minuti.

Crvena Zvezda imala je naočigled lagan zadatak protiv Suduve, no ako sudimo po ukupnom rezultatu, malo tko bi se složio. Zvezda je već nakon pola sata imala uvjerljivih 2:0 do kojih je došla preko Richmonda Boakyea i Marka Marina. Sve je išlo po planu za domaće, a goste su vratar i stativa spašavali od potopa.

Ipak, u 60. minuti Marko Gobeljić dobiva crveni karton i dovodi domaće u probleme. U 87. minuti Josip Tadić pogodio je prečku za goste, a malo kasnije okvir gola pogodio je i El Fardou Ben i propustio potvrditi pobjedu Zvezde. Gosti su uspjeli doći do smanjenja rezultata u sudačkoj nadoknadi preko Mihreta Topčagića, ali bilo je prekasno za nešto više.

Za Suduvu su svih 90 minuta odigrali Ivan Kardum, vratar koji je u više navrata sjajno reagirao te Andro Švrljuga, dok je Tadić ušao u igru u 51. minuti.

Najlakši posao večeras imao je HJK Helsinki. Nakon uvjerljive pobjede od 0:3 protiv HB Torshavna, Finci su došli na Farske Otoke uvjereni u potvrdu pobjede. Domaći su imali vodstvo od 2:0 nakon sat vremena, ali vrlo brzo Riku Riski s dva pogotka vraća stvari na početak i potvrđuje prolaz Helsinkija.