Split nadjačao FMP za prvu hrvatsku pobjedu u ABA ligi

Matej Kačan • ponedjeljak, 12.10.2020.

ABA liga se nakon osam godina vratila na Gripe, a Split je u prvoj domaćoj utakmici nakon promocije pokazao da će biti vrlo težak protivnik kod kuće. Žuti su svladali FMP s 86:71...

Prije sezone bi malo tko prognozirao da će prvu pobjedu hrvatskih klubova u ABA ligi upisati baš košarkaši Splita. No, Žuti su sjajnom partijom u drugom poluvremenu slomili FMP te su momčadi iz Železnika nanijeli prvi poraz nakon što je FMP deklasirao Primorsku.

Split je krenuo nekako rezervirano i nesigurno i trebalo je nekoliko minuta da igrači Ivice Skelina shvate kako FMP nije nesavladiva prepreka te momčad koja večeras nije igrala dobro, pogotovo šuterski.

Promašivali su Splićani zicere i situacije kad su mogli imati koš i dodatno bacanje, ali predvođen Tonijem Perkovićem i Markom Lukovićem te Blažem Mesičekom Split nadoknađuje minus osam u drugoj dionici za vodstvo od tri razlike na poluvremenu.

Kad su se do kraja opustili, Splićani su pobjegli na veću razliku kad je svoj šuterski doprinos dao i Sani Čampara, a skakački je vrlo aktivan bio Antonio Vranković. Tako je nakon 30 minuta već 12 razlike, a do kraja je to išlo i do 18, ali ipak stalo na konačnih 86:71.

Luković je bio sjajan s 20 poena, pratio ga je Mesiček koji se pokazuje kao pravo pojačanje i koji je zabio 17 uz šest dodavanja. Marčinković i Čampara su zabili po 12, a Perković je bio raznovrstan sa sedam poena, četiri skoka i šest dodavanja.

Kod FMP-a je Ulubay zabio 13, a jednako toliko je dodao i Đorđević. Poen manje je ubacio Marko Radovanović.