SP 2022., nokaut faza, Osmina finala, 04.12.2022, 16:00 h, Al Thumama Stadium, Doha
Suci: Jesús Valenzuela Sáez, Jorge Urrego Martínez, Tulio Moreno (Venezuela)

Branimir Korać • nedjelja, 04.12.2022.

Francuska je novi sudionik četvrtfinala Svjetskog prvenstva! Francuzi su bili bolji od Poljske te su prolaz potvrdili s dva gola Kyliana Mbappea u završnici susreta...

Youssouf Fofana
66'
20
Kingsley Coman
76'
26
Marcus Thuram
76'
3
Axel Disasi
90'+2'

Arkadiusz Milik
64'
6
Krystian Bielik
71'
21
Nicola Zalewski
71'
5
Jan Bednarek
86'
11
Kamil Grosicki
86'
Czeslaw Michniewicz

Francuska je izborila mjesto u četvrtfinalu, nije dopustila iznenađenje iako je Poljska imala prilika i odigrala bolje nego u grupnoj fazi. U skupini su Poljaci bili dosta skromni, ničim nisu oduševili, međutim ovdje su izgledali bolje, ali Francuska je ipak s dva gola Kyliana Mbappea u finišu susreta zaključila priču.

Francuska je bolje otvorila utakmicu i u početku je stvorila ponešto poluprilika, ali prvu pravu veliku priliku imala je u 30. minuti kada je Olivier Giroud malo zakasnio s uklizavanjem nakon ubačaja Dembelea u sredinu.

Nešto više od pet minuta kasnije Francuska ima još jednu sjajnu priliku, ovaj put Mbappe je bio u prilici, prevario je Casha i iz blizine pucao, ali u vanjski dio mreže.

Poljaci nisu ostali dužni i u 38. minuti imali su sjajnu priliku za vodstvo. Bereszynski je prošao lijevom stranom i dao povratnu loptu u sredinu, natrčava Zielinski i puca snažno, ali Lloris fantastično brani, lopta se ponovno odbija do Zielinskog, ali on puca u blok Varanea.

Kazna je stigla pet minuta kasnije, a Olivier Giroud se upisuje u povijest! Kylian Mbappe odlično mu je gurnuo loptu u prostor, zaleđa nije bilo, Giroud prima loptu i odlično pogađa za vodstvo. Giroud je ovim pogotkom postao i najbolji strijelac Francuske u povijesti.

Do kraja prvog dijela prilike za poravnanje imali su Kaminski i Lewandowski, ali ostalo je 1:0.

U drugom dijelu Francuska je odmah pritisnula, ali nije uspjela doći do ranog drugog gola. Na njega je čekala do 75. minute kada je sve krenulo još u francuskom kaznenom prostoru gdje Francuska osvaja loptu, uslijedilo je dugačko ispucavanje prema Griezmannu koji pronalazi Dembelea, ovaj pak Mbappea, a on krasno pogađa malo iskosa. Osmi gol Mbappea ukupno na svjetskim prvenstvima.

Na ulasku u sudačku nadoknadu Francuska dolazi do trećeg gola, drugi gol Mbappea i 33. gol u francuskom dresu. Dobio je loptu u 16 metara i ponovno odlično opalio u suprotni kut za povećanje vodstva.

Počasni gol Poljska je zabila iz kaznenog udarca nakon igranja rukom u 16 metara, precizan je bio Lewandowski, ali vremena uza povratak nije bilo.