Presuditi moraju veza i napad

Mario Lešković, Mihaela Bradovski • petak, 31.07.2009.

Premijeru na vlastitom terenu sastav Luke Pavlovića imat će protiv "žutih" iz Zaprešića. Nakon početnih 90 minuta, gosti na kontu imaju bod dok Pjesnici pamte poraz iz Koprivnice. Bez obzira na stanje na ljestvici, "bijeli" su u Ulici pjesnika favoriti, a prema najavama po potvrdu istoga krenuti će od prve minute. Bez nade nisu niti Interovci, oni bi međutim bili zadovoljni i bodom..

Prije same najave susreta drugog kola strateg Zagreba, Luka Pavlović, još se jednom vratio na dvoboj protiv Slaven Belupa i olako zadobiven poraz njegovih izabranika. "Mi smo u Koprivnici prvo poluvrijeme imali jednu igru, ako gledamo protivnika, gostujući teren i pritisak prvoga susreta. Bili smo u nekim trenucima ravnopravni ako ne i bolji. Ali u jednom dobrom stanju nismo ušli u nastavak. Morali smo kao kolektiv bolje izdržati tih idućih 45 minuta, a kako to nismo uspjeli, završilo je u jednom našem lošem izdanju. Nedostajao nam je kvalitetan pas, a previše je pogrešaka napravio vezni red i napadači. Na terenu u Koprivnici u egalu ili u boljem izdanju od domaćina treba odigrati cijeli susret, i prošle smo sezone 70 minuta bili bolji pa izgubili."

"Izgubit će u Koprivnici puno momčadi", završio je Pavlović komentar na prvi prvenstveni susret i okrenuo se današnjem izazovu. "Protiv Intera očekujemo pobjedu, u ovoj smo utakmici mi favoriti i to moramo pokazali igrom i pristupom. Napravit ćemo sve da se što prije vratimo u jedan željeni ritam. To ne znači da nismo svjesni da se na drugoj strani nalazi protivnik kojeg moramo maksimalno ozbiljno shvatiti kako bismo cilj i ispunili. Prošle smo sezone bili u egalu po rezultatima s njima, momčad su koja zna igrati, u veznom redu ima znalce, a u napadu hitre igrače. Ipak, vjerujem u nas i da ćemo iskoristiti našu kvalitetu i upisati tri boda. Objektivno smo bolja momčad, trebamo to jedino pokazati i na terenu. O nama ovisi koliko će gosti biti agresivni, o tome koliko ćemo im mi sami dati igrati."

Momčad se za dvoboj sa Zaprešićanima neće mijenjati, na teren će istrčati nedjeljna jedanaestorica, a na klupi će doći do tek jedne promjene. Umjesto bolesnog Oršulića nastupu će se nadati mladi napadač Petković. Ne boje se u Kranjčevićevoj niti da loš dojam s prošlog susreta može biti problem u današnjem. "Nikad na svojim igračima nisam vidio toliku želju i vjeru kao u Koprivnici, sumnjam da će nam taj rezultat stvoriti blokadu protiv Intera. Nekada puno toga ovisi i o protivniku, ali više ne priznajem vađenje na neiskustvo. Imamo takve igrače radi kojih težimo kombinatornom nogometu koji počinje iz zadnje linije, tako radimo, svjesni smo svega, ali neiskustvo ne može biti kada mi loptu više od nekoliko puta izgubimo na centru."

Posljednje gostovanje u Kranjčevićevoj Interu nije ostao u dobrom sjećanju. Pogotkom je Vugrinec "vratio" mladom vrataru Intera Delaču za susret prije gdje je Delač obranio kazneni udarac Vugrincu u svojem debiju i tada bio najzaslužniji za pobjedu Intera. Ono što se ipak pamti iz posljednjeg susreta je pobjeda Zagreba. Ipak, Inter je već pokazao da se momčad bolje snalazi na gostujućim terenima, a u susretima protiv Zagreba najčešće odigraju neodlučeno. Nakon remija protiv Zagreba, tjedan je u Zaprešiću protekao mirno. Pojačanja se još uvijek ne naziru, trener Perković očito smatra da je momčad dovoljno kvalitetna za sredinu ljestvice kojoj klub teži.

Što se tiče momčadi, sigurno je da je Grgurović spremniji za nastup i da može odigrati više od 30 minuta, a na treneru je da odluči koliko je to. Naravno, njegova minutaža ovisiti će i o zbivanjima na terenu. Kamerunac Yankep još uvijek muku muči sa koljenom i upitno je kada će i u kojem kolu biti spreman. Sigurno je da nedostaje u veznom redu jer trenutno je u momčadi većina igrača ofenzivno orijentirana i Yankepa se očekuje sa nestrpljenjem jer je nezamjenjiv u Perkovićevoj koncepciji.

Trener Perković je na toj poziciji protiv Varteksa u drugom poluvremenu pokušao sa Peceljom, nije bilo loše jer je Pecelj pohvatao sve lopte koje je ispucao Varteksov vratar, ali problem je bio kada je Pecelj trebao uputiti okomitu loptu kojom bi izbacio Interove napadače u izglednu prigodu za pogodak. Tu se Yankep puno bolje snalazi. Napadači su zasad nezamjenjivi. Bosec je krenuo s pogotkom, Dodo se istaknuo brzinom, ali bez neke konkretnosti pred golom. Bili su Interovi napadači u još dvije zicer situacije, ali nisu prelomili utakmicu i vidljivo je već sada da će to brzo morati popraviti kako ne bi patili rezultati momčadi.

Poznato je da Inter prima puno pogodaka, tako da je bitno da napadači podignu postotak realiziranih prigoda, pogotovo onih kada se nađu "oči u oči" sa suparničkim vratarom. Protiv Varteksa, osim nekih sitnih nesigurnosti, obrana je štimala, a da Mumlek nije potegao sa 35 metara. pitanje je da li bi obrana bila savladana. Za susret protiv Zagreba biti će potrebno pogreške smanjiti na minimum, dobar dan napadača i zgusnuti vezni red koji mora odnijeti nadmoć nad Zagrebovim igračima. Sve navedeno bilo bi dovoljno za minimalno bod kojim bi u Zaprešiću sigurno bili zadovoljni.

Nakon utakmice Inter putuje u talijansku Vicenzu na međunarodni trokut turnir koji se igra u nedjelju navečer. Prvi susret igraju protiv Ac Bassano Virtus, a o rezultatu tog ogleda ovisi u koje vrijeme igraju protiv domaćina turnira Vicenze.

15 susreta odigrale su do sada momčadi Zagreba i Intera na stadionu u Kranjčevićevoj. Gosti se ne mogu pohvaliti brojem pobjeda, još manje uspješnim nizovima, svega su tri puta u Zaprešić kretali sa punim plijenom, a tek nakon dva dvoboja dohvatili bod (1:1, 3:3). Najveća pobjeda "žutih" ona je iz rujna 1995. kada su Pjesnike porazili rezultatom 2:0. S druge strane, Zagrebaši su najuvjerljiviji domaći uspjeh upisali u travnju 1997., gosti su ispraćeni s četiri pogotka dok je domaća mreža mirovala. Prošle je sezone u Kranjčevićevoj u prvom susretu rezultatom 1:0 slavio Inter, a u posljednjem, u svibnju ove godine istim rezultatom Zagreb.

1. HNL, drugo kolo: Zagreb - Inter 20.00

Zagreb (4-4-2): Škorić - Celjak, Mikulić, Ivanković, Pejić - Jurendić, Parlov, Šovšić, Špičić - Krstanović, Piškor

Inter Zaprešić: Delač, Batarelo, Buden, Budimir, Jonjić, Cavrić, T. Šarić, M. Šarić, Stipković, Bosec, Dodo