SP 2010,kvalifikacije,skupina 6, 05.09.2009, 16:00 h
Ukrajina 5:0 Andora
Andora

Ukrajina s tri jedanaesterca dohvatila Hrvatsku

Marin Vuković • subota, 05.09.2009.

Reprezentacija Ukrajine nije dopustila bilo kakvo iznenađenje u susretu s Andorom, naši najveći konkurenti u utrci za odlazak na Svjetsko prvenstvo ubilježili su uvjerljivu pobjedu i bodovno se opet izjednačili s Hrvatskom, a loša je vijest i to da su uspjeli značajno popraviti svoju gol razliku. U tome su im pomogla čak tri dosuđena jedanaesterca u posljednjih dvadesetak minuta.

Upravo zahvaljujući jedanaestercima reprezentacija Ukrajine je u posljednjih 20 minuta utakmice došla do bitno uvjerljivije pobjede kojom se i bodovno, ali i omjerom postignutih i primljenih pogodaka potpuno izjednačila s Hrvatskom. Jedino što razdvaja dvije reprezentacije sada je jedan postignuti pogodak više na hrvatskom kontu.

Nadati se čudu u Kijevu bilo je doista iluzorno, Andora je najslabija reprezentacija naše skupine i sve osim uvjerljive pobjede Ukrajinaca bilo bi pravo iznenađenje. Nadali smo se, međutim, što manjem broju pogodaka u mreži Andore kako bi Hrvatska i dalje zadržala značajno bolju gol razliku.

Pogocima Yarmolenka i Milevskog Ukrajina je već nakon prvih 45 minuta došla do uvjerljivog vodstva i taj se rezultat na semaforu održao do 73. minute, a tada je uslijedila nesvakidašnja serija jedanaesteraca koja je domaćoj reprezentaciji pomogla na putu do visoke pobjede od 5:0. Prvo je s bijele točke bio precizan Andrij Ševčenko, a zatim su iz dva jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi pogodili i Milevskiy i Seleznyov.

Ukrajinski plan na kraju je ostvaren, osim bodova tražili su i uvjerljivu pobjedu kojom bi dostigli, a možda i prestigli Hrvatsku. Gol razlika na kraju bi se mogla pokazati ključnom, budući da se u slučaju izjednačenog broja bodova kao prvi kriterij gleda upravo omjer postignutih i primljenih pogodaka. Ukoliko je i on izjednačen, u obzir se uzima ukupan broj postignutih pogodaka.