Grci potvrdili četvrtfinale

Branimir Korać • petak, 11.09.2009.

Grčka je prva reprezentacija koja je osigurala prolazak u četvrtfinale Eurobasketa. U prvom susretu drugog kruga svladali su Njemačku i na taj način osigurali nastup u četvrtfinalu...

Grčka je u utakmicu s Njemačkom ušla kao veliki favorit i očekivala se pobjeda. Pobjeda Grka išla je i nama u prilog obzirom da bi Njemačka onda u posljednjem kolu s Hrvatskom odlučivala o prolazu u četvrtfinale.

Do završnice prve četvrtine Njemačka se još dobro držala, ali onda su Grci krenuli u odvajanje i do 13. minute dohvatili su dvoznamenkastu prednost na krilima Spanoulisa i Fotsisa.

No Grci se nisu uspjeli posve odvojiti i stvoriti nedostižnu prednost, a Njemačka je polako nagrizala zaostatak i tricom Staigera u 18. minuti smanjila na samo minus četiri. Ponovno se tada Grci bude, Perperoglou i Zisis ubacuju vezane trice za 41:31, a konačnih 41:33 na poluvremenu postavlja na drugoj strani Pleiss.

U trećoj četvrtini Grci su održavali dvoznamenkastu prednost da bi u posljednjoj dionici Njemačka uz vrlo dobru igru Schaffartzika i mladog Benzinga na pet minuta do kraja došla na 70:66. Ipak Schortsanitis polaže, a zatim Spanoulis ubacuje tricu na 2:21 do kraja za bijeg Grčke na 79:68 što Njemačka više nije mogla ugroziti. Posljednju priliku upropastio je 38 sekundi prije kraja Benzing koji prodaje loptu kod vodstva Grčke 79:73.

Na kraju Grci slave 84:76 i na taj način pomažu i našoj reprezentaciji koja će tako neovisno o rezultatu susreta s Francuskom u posljednjem kolu odlučivati o četvrtfinalu s Njemačkom.

Kod Grčke najbolji su bili Vasilis Spanoulis s 20 poena i sedam asistencija te Sofoklis Schortsanitis s 14 poena. Kod Njemačke 23 poena ubacio je Schaffartzik, a 16 je dodao Benzing.