Poraz zakomplicirao prolaz

Bernard Jurišić • petak, 11.09.2009.

Hrvatska i Rusija iz različitih su perspektiva krenuli u prvi okršaj drugog kruga Europskog prvenstva u košarci. Našoj reprezentaciji pobjeda je donosila praktično osiguranje nastupa u četvrtfinalu, a Rusi su već u prvoj utakmici hvatali "zadnji vlak" jer u drugi krug nisu prenijeli ni jedan bod.

Od samog početka Rusi su držali minimalnu prednost, no bilo je to značajno bolje prvo poluvrijeme naše reprezentacije u odnosu na poznanska izdanja protiv Grčke i Makedonije. Držali smo se na minimalnom razmaku, a u završnici prve četvrtine zaostatk 7:11 okrenuli smo u vodstvo 16:14.

Druga četvrtina bila je preslika prve, Hrvatska se držala na minus 4, a prvi put su Rusi to probili u 19. minuti (23:28). No, do poluvremena smo opet stigli na minimalan zaostatak. Šut nije služio ni jednu momčad, igrala se tvrta, ratnička košarka u kojoj se morali žestoko raditi baš za svaki ubačaj.

Vezane vijesti

Ni u trećoj četvrtini ništa novo, kao da su protivnici napravili copy/paste prve dvije. Rusi su se držali na četiri razlike, otišli su i na šest (30:36 u 24. minuti), no opet su se naši vratili u egal u završnim minutama četvrtine. Došli smo do 42:42, imali i napad za prvo vodstvo nakon punih 20 minuta, no ta je granica ostala začaranom.

Na početku zadnje četvrtine poveli smo 46:45, prvi put nakon 20 minuta i činilo se da bismo mogli napokon krenuti. No, dva neiskorištena napada, ostali smo u minimalnoj prednosti koju su Rusi opet okrenuli na svoju stranu i držali prednost do samog kraja. Tri minute prije kraja bilo je 51:51, a u zadnju minutu ušlo se s 55:55.

Vujčić 14 sekundi prije kraja pogađa jedno bacanje za 56:57, Fridzon na drugoj strani oba za 56:59. Ostalo nam je 13 sekundi za izboriti produžetak, no loš napad završio je iznenadnim šutem i promašajem Popovića za dva. Ponkrašov zabija jedno bacanje za 56:60, Popović pogađa brzu tricu za 59:60, no sekundu prije kraja Fridzon je opet siguran s linije za 59:62. Kus je još pokušao izdaleka, no gotovo je bilo, Hrvatska je izgubila.

Rusija se tako pobjedom vratila u igru za četvrtfinale, a Hrvatska je propustila svoju prvu "set loptu" za ulazak u četvrtfinale. Šteta, bila je ovo prigoda da puno mirnije i opuštenije uđemo u okršaje protiv Francuza i Nijemaca, protiv kojih ćemo morati tražiti bodove za ulazak među završnih osam.