Kroz ušicu igle u četvrtfinale

Bernard Jurišić • utorak, 15.09.2009.

Teško i ružno, ali hrvatska košarkaška reprezentacija ipak je ušla u četvrtfinale Europskog prvenstva u Poljskoj. U utakmici protiv Nijemaca gledali smo još 40 minuta muke u izvedbi naših reprezentativaca i stručnog stožera, no minimalni cilj je ostvaren. Koliko god to smiješno zvučalo, i dalje smo u igri za medalje...

Hrvatska je hvatanje posljednjeg vlaka za ulazak među 8 najboljih reprezentacija Europe otvorila serijom od 14:1, koja im je nakon početnog vodstva Nijemaca donijela prednost od 14:3 u 6. minuti.

Za trenutak je djelovalo da bismo Njemačku mogli "razbiti" već na samom startu utakmice, no četiri trice u nizu razbudile su nas iz snova o laganoj i rutinskoj pobjedi. Već tri minute kasnije Nijemci su vodili 18:19, no na prvi odmor smo ipak otišli s minimalnom prednošću.

U drugoj četvrtini branili smo svoj koš tri i pol minute, a Popovićevim uštimavanjem ciljnika otišli smo najprije na 32:24, a potom i 37:32 u 19. minuti. No, Nijemci su do poluvremena našu prednost prepolovili i na odmor se otišlo s 37:32.

Polovicu treće četvrtine držali smo 5 do 7 poena prednosti, no Nijemci se najprije primiču na 43:41, a zatim u posljednjoj minuti preuzimaju vodstvo i na posljednji odmor odlaze s minimalnom prednošću. Repeša je na klupu "zakovao" naš udarni par centara Vujčić - Kasun, a ni Stojić večeras nije dobio niti sekunde.

Trica Steigera za 54:57 u 33. minuti dala je Nijemcima prigodu da odu na još višu prednost, no uspjeli smo se obraniti četiti minute i u to vrijeme zabiti 7 poena za "bronhi" i 61:57. Ukić i Popović su kreirali preokret, a Lončar tricom postavlja 64:59 dvije minute prije kraja. S dvije "bombe" Schafartzik spušta na 67:65 12 sekundi prije kraja, no Kus pogađa oba bacanja za konačnu pobjedu i prolaz u četvrtfinale.

Hrvatska je tako ostvarila svoj minimalni cilj, prošla je u četvrtfinale i osigurala nastavak borbe za visoki plasman. I dalje nam igra ne izgleda dobro, i dalje stručni stožer izmišlja čudna rješenja, i dalje se mučimo baš sa svakim protivnikom, no i dalje možemo biti - prvaci Europe. Selimo na završnu rundu u Katowice...