1. Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, 24.10.2009, 20:30 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1000
Suci: Edi Šunjić (Split), Mario Galović (Sl. Brod), Antonijo Pejić (Podstrana)

Borna Rupnik • subota, 24.10.2009.

Osijek je u Gradskom vrtu ostvario i petu uzastopnu pobjedu s najmanje tri pogotka u mreži suparnika. Na noge učinkovitom domaćinu istrčala je desetkovana Lokomotiva i nije se dobro provela. Knežević, Jugović i Nikšić pogodili su za sigurno slavlje...

Denis Cerovec
71'
Roy Ferenčina

Mlada momčad Osijeka domogla se novih bodova. U 12. kolu svladali su u Gradskom vrtu znatno oslabljenu Lokomotivu, koja je u srce Slavonije doputovala samo sa 16 igrača. Igrači poput Josipa Pivarića ili Leonarda Mesarića već su duže ozlijeđeni, Željko Sopić i Nino Bule nisu imali pravo nastupa zbog žutih kartona, a u zadnji čas se razbolio i Mario Musa.

Stoga je Roy Ferenčina na teren poslao vrlo šaren sastav, a uigrana ekipa Tomislava Steinbrücknera to je znala iskoristiti. Jedina je dvojba osječkog stratega bilo jedno napadačko mjesto, a Josip Barišić zadržao je svoju poziciju ispred Vedrana Nikšića. Osijek je od prve minute nametao svoju igru, a nakon uvodnog opipavanja snaga i dva neopasna udarca prema vratima Ivana Kelave prvi je ozbiljno zaprijetio Josip Knežević, odličnim pokušajem s velike udaljenosti. Lopta je prohujala pored samih rašlji.

Pomalo pasivni gosti nikako nisu uspijevali povezati svoje redove, a terensku je inicijativu domaćin okrunio u 22. minuti. Barišić se pojurio prema šesnaestercu, dobrim ga je uklizavanjem uspio zaustaviti Šime Vrsaljko, a u nastavku akcije Osječani su izborili prekid. Slobodan udarac sa 17 metara prekrasno je izveo Josip Knežević: prebacio je živi zid, a Ivan Kelava ostao je ukopan na mjestu.

Poslije postignutog pogotka utakmica se nastavila u mirnim vodama, iako se osjećalo da je Osijek raspoloženiji i da je samo pitanje vremena kada će stvoriti novu šansu. Dobrim kombinacijama domaćih pomogla je i poneka nesigurna intervencija neiskusne zagrebačke obrane, kojoj je očigledno nedostajala Sopićeva dirigentska palica.

Neizbježno se dogodilo u 39. minuti. Udarac iz kuta izveo je Ivan Ibriks, Domagoj Vida prebacio je loptu na drugu stranu, a tamo neometan natrčava Vedran Jugović i udvostručava prednost Osijeka. Kelava nije mogao ništa jer je obrana Lokomotive sasvim zaboravila na osječkog veznjaka. Tek su tada gosti uputili prvi udarac prema vratima Ivana Karduma - Mate Maleš neprecizno je opalio s 35 metara, a Ferenčinina mladost nije znala iskoristiti ni prekid u posljednjoj minuti prvog dijela te se na odmor otišlo s ugodnim rezultatom za Osijek.

U nastavku nije bilo promjena. Na samom početku drugog dijela Đikić je sjajno pucao iz voleja, ali Kelava je još bolje obranio, dok su se Lokomotivini pokušaji napada raspadali na dvadesetak metara od Kardumovog gola. Odličnu je priliku u 52. minuti imao i Barišić, a Knežević je tu akciju završio udarcem visoko preko praznog gola.

O odnosu snaga na terenu svjedoči i podatak da je Lokomotiva prvi korner izborila u 57. minuti, a deset minuta kasnije Vedran Nikšić u svom prvom dodiru s loptom započeo je osječki napad, dodao Ivanu Miličeviću, koji ubacuje natrag Nikšiću. Uslijedio je vrlo lijep, snažan volej kojeg Kelava nije mogao zaustaviti.

S druge strane treba zabilježiti samo udarac Mateja Jelića, a Osijek je mogao i do četvrtog gola. Rezultat se ipak više nije mijenjao.

Tako je prvi ogled Osijeka i Lokomotive u 1. HNL zasluženo pripao domaćinima. Steinbrücknerova će momčad u idućem kolu na put u Varaždin, a Lokosi će povratak na pobjedničke staze, uz potpuniji igrački kadar, tražiti u Maksimiru protiv Zadra.