Euroligaš ipak prejak za Cedevitu

Edvard Burić • nedjelja, 14.02.2010.

Union Olimpija je uspjela svladati Cedevitu i tim je uspjehom ostala jedan od glavnih kandidata za Final Four NLB lige. Cedevita je usprkos porazu ostala u igri za Eurokup, ali je šanse da će u njemu i igrati ipak značajno smanjila...

Cedevita je dobro otvorila utakmicu i tricama oporavljenog Opačka i Krasića povela 20:15. Ipak, Olimpija je do kraja četvrtine uspjela uhvatiti priključak i četvrtinu završiti u egalu (22:22). Prve minute u Cedevitinom dresu odigrao je i novopridošli Ricardo Marsh. Nažalost, izgubio je dvije lopte te tako spriječio bijeg Cedevite na veću razliku.

Dvostruki porazi Cedevite

Union Olimpija je prvi klub ove sezone koji je u sklopu NLB lige uspio upisati dvostruku pobjedu protiv Cedevite (uz ovu današnju i 73:70 u Zagrebu). Osim Olimpije to je ove sezone još uspjelo i Elan Chalonu. Francuzi su dvostruku pobjedu upisali u sklopu FIBA Eurochallenge kupa (89:83 u Zagrebu, 80:77 u Francuskoj).

Cedevita je u utakmicu ušla bez Andrije Žižića (bio u zapisniku, ali nije igrao) i Marina Baždarića (nije bio niti u zapisniku). Srećom, oporavio se već spomenuti Ivan Opačak i nadomjestio izostanak najvažnije pokretačke osovine Cedevite - Baždarić-Žižić. Prvi je izostao zbog boli u stopalu, a drugi u leđima. Vrlo vjerojatno će biti spremni za četvrtak i dvoboj protiv Zagreba u Kupu.

Drugu četvrtinu Cedevita drži prednost, Olimpija stiže, a koševima Matthewa Walsha i preuzima vodstvo 33:30. U drugoj četvrtini Marsh igra dobro i odgovara Olimpiji stalnim koševima. Momčadi se izmjenjuju u vodstvu, a četvrtina završava s najvećih 46:40 za Olimpiju.

Ricardo Marsh

Ricardo Marsh je debitirao u Cedevitinom dresu i za 19 minuta na parketu upisao deset koševa i tri puta uspješno skočio. Nažalost, imao je i čak šest izgubljenih lopti te će taj segment igre morati popraviti u nastavku sezone.

Olimpija dobro otvara treći dio i razlika se počinje povećavati. Koševima Ožbolta i Ilievskog bježe na 52:45 sedam minuta do kraja treće četvrtine. Klobučar u kontri promašuje tricu, a onda to kažnjava Anderson za 52:47. Walsh zabija tricu za deset koševa prednosti i mirniji nastavak utakmice, a kada i Bavčić stavlja tricu bilo je gotovo (60:47) iako je kraj bio još daleko. Raspucali su se Ljubljančani i tricama punili koš Cedevite. Walsh je bio najraspoloženiji, a četvrtina završava s najvećih plus 17 za Olimpiju (72:55).

U zadnjoj četvrtini je samo bilo odrađivanje posla s Olimpijine strane i pokušaj Cedevite da smanji razliku i doživi što manji poraz. Utakmica je završila 82:68, a Cedevita tako nije uspjela iskoristiti probleme u redovima slovenskog prvaka i odlaske najskupljih igrača iz Ljubljane (Sanija Bečiroviča i Uroša Slokara). Ipak je prevelik hendikep bio izostanak Baždarića i Žižića.

Za Union Olimpiju fantastični Matthew Walsh koji je upisao 32 koša (trica 7/9) i četiri asistencije. Dvoznamenkasti su još bili Vidmar sa 14 i Ilievski sa 12 koševa. Za Cedevitu najefikasniji Jermaine Anderson s 20 koševa i pet dodavanja. Marsh je dodao deset, a Kaštropil i Rudež devet.