Derbi razveselio Partizan

Vedran Babić • nedjelja, 14.02.2010.

Predvođeni sjajnim mladim Janom Veselyjem Partizan je odnio pobjedu u drugom ovosezonskom "večitom derbiju" u NLB ligi savladavši Crvenu zvezdu s deset koševa razlike.

Večeras se u Beogradu raduje "crno-bela" strana, tj. navijači Partizana, koji su svjedočili 15. pobjedi svojih ljubimaca u 20. regionalnom nastupu (utakmica manje). Pred 5000 navijača u Pioniru Partizan je protiv Crvene zvezde slavio 84:74 i tako joj se osvetio za poraz u 9. kolu (76:73) kada je nominalno bio domaćin.

Da će ovo biti večer 19-godišnjeg Jana Veselyja pokazala je već prva četvrtina, u kojoj je treći najbolji mladi igrač u Europi postigao 12 koševa od ukupno 21 Partizanovog. "Gosti" su sa zaključkom prve četvrtine vodili 21:17, da bi u 17. minuti košem Dušana Kecmana po prvi put otišli na sedam razlike (32:25). Do kraja poluvremena Zvezda je ipak uspjela smanjiti zaostatak na 33:30.

Početak nastavka donio je nove neizvjesnosti i vratio utakmicu u potpuni egal kod 41:41, no Partizan tada radi seriju 13:1 i odlazi na velikih i odlučujućih 54:42 u 27. minuti tricom Edwarda Lawrencea Robertsa. Zvezda se nakon toga više nije uspjela vratiti na manje od šest koševa zaostatka i morala je stisnuti ruku boljem suparniku.

Trener Partizana Duško Vujošević unatoč pobjedi nije bio sasvim zadovoljan. "Utakmica je bila odlična, derbi je uvijek više od igre. Zadovoljan sam borbenošću igrača, ali ne i igrom u svim segmentima. Moramo još neke stvari popraviti uoči završnice Kupa koja je na rasporedu sljedećeg tjedna."

Vujošević je pohvalio i navijače zbog velike podrške, jednako kao i strateg Zvezde Aleksandar Trifunović, koji je uz to dodao: "Nismo dobro rasporedili svoju energiju. Previše smo padali u obrani, brzo smo ušli u probleme s prekršajima, a čak sedam puta smo primili koš-faul, što se ne smije događati."

Vesely je kao najbolji strijelac utakmicu završio s 21 košem (bez promašaja za dva, 7/7) i sedam skokova, a pratili su ga Aleksandar Marić (13 koševa), Kecman (12) i Roberts (11 koševa, 8 skokova). Kod Zvezde najistaknutiji su bili bivši igrač Splita Filip Videnov s 15 koševa te Nemanja Bjelica, koji se s nepune 22 godine promeće u jednog od stožernih igrača svoje momčadi, s 13 koševa.