Liga prvaka, Završnica, Osmina finala, 27.03.2010., Zagreb, Arena Zagreb, gledatelja: 15.000
Suci: Peter Brunovsky, Vladimir Čanda (Slovačka)
RK Zagreb
RK Zagreb
26:33(12:17) Barcelona
Barcelona

Zagrepčani poklekli pred Kataloncima

Ivor Krapac • subota, 27.03.2010.

Barcelona je potvrdila kvalitetu i ulogu favorita u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka, a zagrebačko Croatia osiguranje, jednako tako, ponovno pokazalo da još nije europski vrh. Malo toga izgledalo je lijepo iz domaće perspektive u prvom susretu odigranom u zagrebačkoj Areni, a konačnih sedam golova zaostatka reći će dovoljno...

UKUPNO33193/31

Više čvrstine i koncentracije, bez dopuštanja suparniku da se rano odvoji do velike prednosti - to su bili plan i želja Zagrebaša u najavi utakmice, no ništa od toga nije se ostvarilo na terenu. Zagreb nije pokazao dovoljno za Barcelonu, a kada je tako, ne može se izbjeći ni visok poraz. Gosti iz Katalonije kući donose velikih 33:26.

Već prve minute donijele su potpunu dominaciju Barcelone, koja je predvođena iznimno raspoloženim Šarićem na golu brzo odjurila u rezultatski plus, a 17:12 na poluvremenu čak ni nije ispalo tako loše za Zagrebaše koji su u 23. minuti gubili i s osam razlike (15:7).

Šarić je već na početku potpuno razoružao momčad Nenada Kljaića skidanjem dva zicera Štrleku s lijevog krila i jednog Baliću iz prodora, dogodio se i promašeni zicer Gyule Gala s crte, u petoj minuti i Šarićeva obrana sedmerca Kiri Lazarovu, a kako su gosti zabijali dosta lako, slika lošeg starta bila je upotpunjena. Uz Šarića, Victor Tomas bio je drugi glavni adut Katalonaca, uz dva pogotka u kontri u odlasku do 4:0 u petoj minuti.

Kljaić je tražio rješenje, već kod tih 4:0 uzeo time-out, ubacio Vukića na lijevo krilo nakon dva rana Štrlekova promašaja, kasnije pokušavao s Džombom umjesto Horvata koji je počeo utakmicu na desnom krilu, u drugoj polovici poluvremena i s Gojunom umjesto Tončija Valčića, no kratko buđenje s dva vanjska šuta Lazarova za smanjenje na 5:3 u desetoj minuti i nešto kvalitetnije odigrana završnica prvog dijela bili su premalo. U odnosu na prikazano protiv Ciudad Reala i HSV Hamburga, ovo je djelovalo još lošije.

Nakon poluvremena u kojem je u Zagrebovih 5-1 bilo puno rupa, a ni Škof ni Šego do 20. minute nisu obranili baš ništa, ostala je nada da se u nastavku mora dogoditi pozitivni pomak, a domaći su ga najavili mirnom realizacijom Džombe sa 7 m i pogocima Balića (upisao se tek u 39. minuti) i dvaput Gala u smanjenju na samo tri razlike.

Kada su se Zagrebaši novim pogotkom Džombe iz sedmerca približili na samo 23:21 u 44. minuti, potpuno se podignula i atmosfera na tribinama. Nakon puno boljeg ulaska u drugi dio, sve je obećavalo puno više, ali nažalost, nije se ostvarilo. Zagreb je sredinom poluvremena kod 24:22 imao napad za samo jedan gol minusa, da su ga iskoristili, nada bi bila još veća, no izgubljena lopta Balića i bijeg Juanina u kontru donijeli su povećanje na 25:22, što se pokazalo prijelomnim.

Tada je gostujući trener Xavi Pascual na gol uveo Barrufeta s obzirom da je Šariću sasvim presušila inspiracija iz prvog poluvremena, a prvo što je novi čovjek na vratima vidio bili su promašaji Lazarova i Balića koje je njegova momčad naplatila za povratak na pet golova prednosti (27:22). Za Barcu su zabili Rutenka, kojeg je Pascual tek tada poslao na teren, pa napad iza Nagy.

Barcelona se tu nije zaustavila. Juanin je još dvaput pobjegao u kontru i zabio u gostujućoj seriji od 4:0 za odmak na 31:23, povratak na +8 s koliko su vodili i u prvom dijelu, a kako je do kraja ostalo još pet minuta, tu je bio kraj nade da će se izbjeći poraz. U završnici utakmice dogodilo se tek malo smanjenje minusa.

Barcelonu su s po osam golova vodili Juanin (tri sa 7 m) i Victor Tomas, dok je Šarić završio s 14 obrana, sve u prvom poluvremenu. Najefikasniji Zagrebaš je sa šest golova bio Lazarov, a Džomba i Gal dodali su po pet pogodaka, Džomba četiri sa 7 m. Gorazd Škof na koncu je prikupio 11 obrana.

Uzvrat je na rasporedu iduće subote u Barceloni, no objektivno, sve je već gotovo, Katalonci će u četvrtfinale.