Bod Farskih Otoka, sva tri Slovenije

Matej Milanović • utorak, 12.10.2010.

U skupini C, u kojoj je prekinuta utakmica Italije i Srbije, Sjeverna Irska je potpuno neočekivano izvukla samo bod na gostovanju kod Farskih Otoka. Slovenija je pak autogolom slavila u Estoniji. U skupini D pobjede su ostvarili Bjelorusija i Francuska...

Skupina C

Farski Otoci - Sjeverna Irska 1:1 (50' Holst/76' Lafferty)

Sjeverna Irska je u prva dva kola uzela četiri boda u teškim susretima sa Slovenijom i Italijom te se prometnula u jednog od kandidata za drugo mjesto u skupini. Međutim, sve dobro učinjeno do sada Irci su prosuli na gostovanju kod Farskih Otoka. U prvom poluvremenu uglavnom su napadali gosti, koji nisu uspjeli doći do vodstva te su Farski Otoci s izvrsnih 0:0 otišli u svlačionice. Šok za izabranike Nigela Worthingtona stigao je u 60. minuti kada je Christian Lamhauge Holst zatresao protivničku mrežu za 1:0 domaćina. Petnaestak minuta kasnije Kyle Lafferty uspio je poravnati rezultat, no Sjeverna Irska nije uspjela osvojiti više od boda, usprkos učestalim pokušajima u završnici susreta.

Estonija - Slovenija 0:1 (66' Sidorenkov autogol)

Estonija je u prošlom susretu šokirala Srbiju i upisala tri boda, kojima je domaći dvoboj sa Slovenijom odjednom postao bitan za drugo mjesto u skupini. U početku utakmice stiskali su gosti, no u drugoj polovici prvog poluvremena Estonija je počela stvarati prilike. Estonija je u istom ritmu nastavila u drugom poluvremenu, ali u 66. minuti Andrej Sidorenkov poslao je loptu u svoju mrežu i poklonio Slovencima 1:0. U završnim minutama Estonija je napala svim raspoloživim snagama i u više navrata zaprijetila Samiru Handanoviču. Slovenci su uspjeli izdržali pritisak te su izborili tri važna boda, kojima ponovno ističu svoju kandidaturu za vrh skupine.

Skupina D

Bjelorusija - Albanija 2:0 (10' Rodionov, 77' Krivets)

I Bjelorusija i Albanija su u dosadašnjem dijelu natjecanja imali po pobjedu i dva neodlučena i još su bili u igri za drugo mjesto. Bjelorusi su u utakmicu krenuli furiozno i to je urodilo plodom nakon deset minuta golom Vitalija Rodionova. Tek pred kraj poluvremena Albanija je stvorila nekoliko prilika, no inicijativu su uglavnom imali Bjelorusi. Gosti su ponovno stisli u prvim minutama nastavka, ali nakon toga stigao je domaći odgovor i u 77. minuti Sergej Krivets potvrdio je pobjedu golom za 2:0. Utakmica je okončana isključenjem Dallkua u redovima Albanije.

Francuska - Luksemburg 2:0 (22' Benzema, 76' Gourcuff)

Francuzi su očekivano upisali i treću pobjedu za redom u kvalifikacijama za Euro 2012., no do nje su došli uz više muke od predviđenog. Prvi gol Francuske pao je u 22. minuti preko Karima Benzeme. Potom je Rene Peters isključen u redovima Luksemburga nakon deset minuta nastavka, ali drugi zgoditak Francuske, koji je na sigurno stavio pobjedu, stigao je tek u 76. minuti. Za završnih 2:0 zabio je Yoann Gourcuff.