Mravi ispustili pobjedu u Ljubljani

Ante Zovko • nedjelja, 23.10.2011.

Zagreb Croatia osiguranje u četvrtom je kolu ABA lige u Ljubljani od Olimpije pretrpio treći poraz ove sezone. Mravi su imali gotovo sve u svojim rukama i prosuli u produžetku.

Union Olimpija slavila je u tijesnoj završnici 91:90 zahvaljujući izgubljenoj lopti Josha Heytvelta i nesportskoj osobnoj koju je domaća momčad obilato iskoristila.

Utakmica nije imala većih serija, obje su momčadi pazile da jedna ne pobjegne rezultatski. Prvu značajniju razliku napravila je Olimpija preko Ratka Varde i našeg Damira Markote kad je sa 5:6 stigla do 13:6, ali Mravi su se na vrijeme trgnuli i u roku od par minuta preokrenuli (20:18). Krajem prve četvrtine odličnu je rolu odigrao Dario Šarić. U dvije minute upisao je tricu, polaganje, blokadu i obrambeni skok, a prvih deset minuta zaključeno je s rezultatom 28:24 za Zagreb.

Vezane vijesti

Do poluvremena igralo se uglavnom koš za koš. Zagreb je u jednom trenutku imao 30:24, ali su to anulirali Danny Green i Ben Woodside. Sean May održavao je ravnotežu sa hrvatske strane u posljednjim trenucima, a dva polaganja Krunoslav Simon postavlja prednost Mrava 44:42 na poluvremenu.

Ni jedna ni druga momčad nije se uspjela rezultatski "odlijepiti" ni u trećem periodu. Počelo je s tricama Murića i Markote s jedna te Mulaomerovića s druge strane, ali je nastavak donio sličan scenarij kao u dotadašnjem tijeku utakmice. Nakon što je treća četvrtina završena s prednošću Mrava 64:62, gosti su početkom posljednje prvi put ozbiljnije zaprijetili.

S pet poena Heytvelta i tri Simona Zagreb je došao do prednosti 72:64, ali to nije dugo potrajalo. Salin tricom vraća Slovence, a Markota priskače u pomoć i za čas je prednost bila tek 73:71. U 37. minuti Sašo Ožbolt ubacuje tricu za 79:74, ali Olimpija nije rekla zadnju. Markota zatim postiže osam poena u nizu (2+3+3).

U zadnju minutu ulazi se sa 81:79 za Zagreb. Ožbolt pogađa jedno od dva slobodna bacanja, a Woodside izjednačuje na 82:82. Međutim, isti igrač gubi loptu nakon što je May promašio tricu. Tricu nakon time-outa promašuje i Ožbolt. Time-out zovu i domaćini, a Woodside promašuje s poludistance. Ispravlja ga Varda skokom u napadu i polaganjem za 84:82. May izjednačuje, a Woodside promašuje dva šuta za pobjedu.

Pogoci Varde, Mulaomerovića, Markote i Maya nisu ništa riješili i u zadnju minutu produžetka ulazi se s 88:88. Mravi su zaredali s promašenim slobodnim bacanjima (Simon), Heytveltu Woodside prisjeca loptu 13 sekundi prije kraja, pri 90:90. Woodside nakon nesportske Heytvelta s linije donosi prednost 91:90 koja se pokazuje odlučujućom. Ožbolt je u posljednjem promašio očajnički šut koji je pogodio samo obruč.

Markota je bio najbolji pojedinac kod slovenskog doprvaka s 24 poena (4/5 za dva, 3/5 za tri), deset skokova, dvije ukradene lopte i jednom asistencijom (valorizacija 36). Varda je ubacio 20 poena uz osam skokova, Woodside 19 poena uz četiri skoka i četiri asistencije.

Najkorisniji kod Zagreba bio je Simon (valorizacija 27) s 19 poena, osam skokova i šest asistencija. May je upisao 18 poena, četiri skoka i jednu ukradenu loptu. Kasun je imao 14 poena i pet skokova, Mulaomerović također 14 (pet asistencija), Heytvelt 11 poena i tri skoka, Ožbolt sedam poena i pet asistencija, a Šarić pet poena, dva skoka, dvije asistencije i dvije blokade.

• Obrisan korisnik24.10.2011. u 11:42
    @ivos...da, zaista pridonosi razvitku Hr košarke:)) bez brige, nakon 4.12. nema više karamarkove moći, pa neće biti niti ovakvih pizdarija.
  • ivos24.10.2011. u 10:41
    Bitno je da nam Haytvelt dobiva hrvatsko državljanstvo zbog zasluga za razvoj košarke u Hrvatskoj
    ivos
  • Obrisan korisnik24.10.2011. u 09:21
    gubitnici....bili i ostali. odigraju jednu tekmu kriminalno (brose), pa jednu vrlo dobro (olimpija). dobro, na početku ABA-e su imali i težak raspored....dići će se tokom sezone, ali bolji od 7. ili 8. mjesta teško da će biti. a u EL ih čeka 'masakr'. p.s. jedino je dobro što je mali šarić dobio 16... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.10.2011. u 00:00
    Šarić treba igrat svaku utakmicu ove sezone minimalno 10 minuta ne samo jer je ogroman potencijal nego i jer već sada kvalitetom ima mjesta ispred onih polovnih stranaca na poziciji 3 pa i 4.
  • Obrisan korisnik23.10.2011. u 23:28
    i da... taj Markota je imao 24 poena i 10 skokova. malo respekta ne bi bilo na odmet.