Alkar zadržao nadu

Iz ŠSD Sinj:Mišo Gulić • subota, 10.03.2012.

U predzadnjem kolu regularnog dijela A-1 lige Alkar je u Sinju, nakon velike borbe, svladao Svjetlost Brod i tako došao do osme prvenstvene pobjede, čime je i dalje, barem teoretski, zadržao nadu u petu poziciju koja donosi igranje u Ligi za prvaka.

Alkar - Svjetlost Brod 79:69 (20:15, 20:15, 15:22, 24:17)

Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 500
Suci: Jovović Alfred (Velika Gorica), Petrović Tomislav (Zagreb), Jurčević Josip (Split)

Alkar: Modrić S. (1), Anzulović (4), Modrić M. (3), Rogić (11), Bubalo (7), Tešija (4), Gaurina (16), Lozančić (11), Boban, Ćurković (4), Župić (9), Kanaet (9).
Trener: Damir Domazet

Svjetlost Brod: Gamma (4), Batina (17), Šamija, Šamadan (16), Živković, Štimac (15), Kostomaj (14), Kljaić (3), Matasović, Karlović.
Trener: Mladen Erjavec

Alkar je tijekom cijele utakmice imao rezultatsku inicijativu, u nekoliko navrata prednost je iznosila deset koševa i više, no serijom trica Brođani se vraćaju pa susret ulazi u uzbudljivu završnicu iz koje su Sinjani izašli kao pobjednici.

Veći dio prve četvrtine protekao je u prilično izjednačenoj igri obje momčadi, s po nekoliko izmjena u vodstvu. Tek u zadnjoj minuti Sinjani su iskoristili nekoliko dobrih obrambenih reakcija koje su zatim pretočili u vodstvo od 20:15, što je bio i rezultat prvih deset minuta igre.

Damir Domazet, trener Alkara: "Bila je ovo vrlo teška utakmica, a pad u drugom dijelu je možda uzrokovan i saznanjem da su Križevci dobili u Dardi, što je značilo i novu nadu za peto mjesto. Oni su imali manjak igrača u rotaciji, stoga je naša agresivnost odlučila ovaj susret. Sada idemo pobjediti Zabok i nadati se dobrim vijestima iz Broda."

Željko Župić, Alkar: "Mislim da smo na kraju zasluženo slavili, bez obzira što smo u jednom trenutku dozvolili gostima potpuni priključak. Na kraju je presudio veći broj igrača za rotaciju koji smo mi imali, a to se pogotovo vidjelo u završnim minutama utakmice."

Mladen Erjavec, trener Svjetlosti: "U ovoj utakmici smo pokazali dva lica. Prvi dio smo bili dosta mlitavi, a mislim da smo i previše respektirali Alkara i dvoranu u kojoj igramo, stoga je i bio zaostatak na poluvremenu. U nastavku smo pokazali naše pravo lice, no nekoliko izgubljenih lopti s naše strane je usmjerilo ovu utakmicu na mlin domaće momčadi."

Odlična rola Lozančića na otvaranju drugog perioda domaće je odvela do prednosti od 11 koševa (26:15), a post Brođana prekida Gamma tek nakon tri minute igre. U vremenu do odlaska na odmor gosti su u nekoliko navrata dolazili na šest koševa minusa, međutim Sinjani uvijek imali spreman odgovor, pa su na "veliki" odmor otišli s rezultatom 40:30.

Prvih pet minuta u nastavku nije ponudilo odveć gledljivu igru, tek po četiri koša na svakoj strani dovoljno će reći što su gledatelji imali za vidjeti. No, potom se Alkar budi te koševima Rogića i Anzulovića dolazi do viška od 13 koševa (49:36). Gostujući strateg je tada reagirao s postavljanjem zone koja je potpuno izbezumila domaću momčad, dok je u napadu odlično odreagirao prije svih Štimac pa su gosti stigli na svega minus jedan (53:52), da bi ipak u posljednjem napadu Župić postavio 55:52.

Alkar je u posljednjoj četvrtini uporno lomio goste, po nekoliko puta bježao na razliku od šest koševa, no gosti su u tim trenutcima "živjeli" od dalekometne paljbe (Šamadan dvije, Kljaić i Batina po jednu tricu) i nisu dozvoljavali Sinjanima da riješe pitanje pobjednika.

U posljednje tri minute ušlo se s rezultatom 68:66, a potom domaći mini serijom 5-0 odlaze na 73:66. Iako su gosti na ulasku u posljednju minutu došli do četiri koša zaostatka, za nešto više nisu imali snage i spretnosti pa su bodovi sasvim zasluženo ostali u Sinju uz konačnih 79:69.

U narednom kolu Alkar će u goste Zaboku koji je već osigurao svoje mjesto među pet najboljih, dok će Brođani kod kuće u susretu s Dardom loviti pobjedu koja bi ih također odvela među odabrane. No, svakako vrijedi spomenuti da i Darđanima ta utakmica itekako "igra", jer bi eventualnom pobjedom Alkara u Bedekovčini te njihovom u Brodu, oni gurnuli Alkar u Ligu za prvaka (s kojim imaju 0-2), a u Ligu za ostanak povukli Svjetlost s kojom bi tada imali 2-0.