Primera División, 35. kolo, 22.04.2012, 16:00 h
Racing Santander 0:1 Athletic Bilbao
Athletic Bilbao

Baski gurnuli Racing prema drugoj ligi

Ivan Dominik • nedjelja, 22.04.2012.

Španjolsko je nogometno prvenstvo došlo do svog 35. kola, a u sjeni subotnjeg El Clasica ostali su posljednji dvoboji vikenda koji trebaju kompletirati kolo. No, u Santanderu su se u popodnevnom terminu sastali domaći Racing i jedno od najugodnijih iznenađenja europskog nogometa ove sezone, Athletic Bilbao, a pobjedu je i sva tri boda na kraju odnio klub iz Baskije.

RACING SANTANDER - ATHLETIC BILBAO 0:1 (0:1)

Santander, stadion - El Sardinero
Sudac: Pedro Jesus Perez Montero
Strijelci: Toquero 12',

Racing: Fernandez, Cisma, Torrejon, Gonzalez (od 57' Acosta), Perez, Colsa, Diop, Gonzalez, Munitis (od 78' Martinez), Luque (od 57' Samperio), Stuani

Athletic Bilbao: Iraizoz, Aurtenetxe (od 67' Ekiza), Amorebieta, Martinez, Iraola, Ander Herrera (od 79' David Lopez), Iturraspe, De Marcos, Gomez, Susaeta, Toquero (od 58. Llorente)

Popodnevna utakmica između Racinga i Athletic Bilbaa u Santanderu počela je dosta mirno s obje strane, a ekipe su na početku ispitivale snage jedni drugima. Nakon nekoliko poluprilika i kornera, u ranoj fazi utakmice gosti su uspjeli doći u vodstvo. Baski su poveli s 1:0 već u 12. minuti ogleda kada je dodavanje Andera Herrere u mrežu Racinga sproveo Gaizka Toquero.

No, nakon tog gola se igra obiju momčadi nije znatno promijenila te je miran susret nastavio biti takav tijekom većine vremena u prvom dijelu. I jedni i drugi su imali svoje šanse, međutim, osim par prekida i udaraca na gol, nije bilo većih uzbuđenja na El Sardineru. U tom se ritmu došlo i do kraja prvog poluvremena u kojem se rezultat nije mijenjao nakon 12. minute. Stoga se na desetominutnu pauzu otišlo s minimalnom prednošću gostujuće ekipe.

U nastavak je bolje ušla gostujuća momčad koja je opasno zaprijetila u nekoliko navrata, ali je rezultat ostao isti. Kao i u prvom poluvremenu, utakmica nije bila dinamična i pretjerano zanimljiva. Nedostajalo je ritma i pravih prilika što su ubrzo uočili i treneri oba kluba te su izmjenama nastojali promijeniti takvu situaciju.

Stoga je za Baske umjesto strijelca Toquera nakon gotovo sat vremena igre ušao Fernando Llorente kako bi eventualnim drugim golom momčad iz Bilbaa zapečatila sudbinu posljednje momčadi najvišeg razreda španjolskog nogometa. Marcelo Bielsa je počeo zatvarati utakmicu ubrzo nakon što je semaforu pisalo da se igra 60. minuta, a to je omogućilo Racingu da se više otvori.

Domaći su tako priprijetili preko iskusnog i prekaljenog bivšeg Los Blancosa Pedra Munitisa te Cisme i Pape Diopa. No, udarce u okvir je lako branio baskijski vratar Iraizoz, dok neki udarci uopće nisu pronašli okvir gola. S takvom se igrom došlo i ušlo u posljednjih deset minuta dvoboja u kojima je Racing i dalje bezuspješno napadao te imao jalovu terensku inicijativu. Najaktivniji je u tim trenucima bio Senegalac Diop, ali njegovi pokušaji nisu pronalazili konačno odredište.

Unatoč svim pokušajima domaćina da postigne pogodak, utakmica je završila minimalnom pobjedom Athletica koji se s nova tri boda probio u zonu koja naredne sezone vodi u europska natjecanja, točnije na šesto mjesto ispred Seville. Racing je 20. u ligi i od zone spasa ga dijeli velikih 11 bodova pa je stoga, premda matematički to još nije sigurno, član druge španjolske nogometne lige od početka iduće sezone.

• Obrisan korisnik22.04.2012. u 23:16
    nije još momci, moraju pobijediti Barcelonu u finalu kupa, ili ako Barcelona postane prvak (ako!) onda mogu i izgubiti kup. Obožavam Athletic, zato strepim :)
  • Obrisan korisnik22.04.2012. u 20:55
    @Dinaminjo pa naravno da je tako i ljudi ovdje već niz tjedana pišu, sugeriraju im da je Bilbao već u Europi ali ne oni uporno guraju istu priču u svakom članku.
  • Dinaminjo22.04.2012. u 18:36