Uvjerljivi Heerenveen, "pomor" Poljaka i bukureštanskih klubova

Ivan Dominik • četvrtak, 02.08.2012.

Treće pretkolo Europske lige osim u Hrvatskoj počelo je i diljem Europe, a tako su svoje prve oglede uknjižili i mnogi favoriti ovog natjecanja. Viđeno je podosta zanimljivih rezultata i utakmica u ranije odigranim utakmicama koje je raspored smjestio u popodnevne termine po hrvatskom vremenu, a u nekim su utakmicama viđeni i domaći poznanici s hrvatskih travnjaka...

U prvoj utakmici dana u dalekoj ruskoj Mahačkali, domaća je momčad Anžija pod vodstvom Guusa Hiddinka ugostila nizozemski Vitesse iz Arnhema te je - slavila. Za sigurnu pobjedu 2:0 kluba ruskom milijardera Sulejmana Kerimova pobrinuli su se Šatov i Smolov koji su zabijali sredinom drugog poluvremena.

Nedugo zatim je finski KuPS kod kuće pomalo iznenađujuće pobijedio turski Bursaspor pogotkom Purija u 73. minuti, ali će Turci, inače bivši sudionici Lige prvaka, kod kuće imati priliku za iskupljenje. Istim je rezultatom ciparski Anorthosis u gostima savladao gruzijsku ekipu Dila Gori, a odlučujući je pogodak za Ciprane postigao i ponajbolji napadač te države, 35-godišnji Giannakis Okkas.

Ukrajinski Arsenal iz Kijeva bio je uvjerljiv protiv slovenske Mure te je glatko slavio s 3:0 na svom stadionu, a pogotke su postigli Mazilu, Kovpak i Matoukou, dok je odličnu igru za Arsenal pružio i dugogodišnji uzbekistanski internacionalac te bivši igrač Dynamo Kijeva, Maxim Šatskih. Zanimljivo jest i da za Muru nastupa Bračanin rođen u Splitu Mate Eterović, nekad perspektivni nogometaš koji je prošao školu Hajduka i Dinama. Međutim, bivši igrač Solina uspio je samo dobiti javnu opomenu u 33. minuti te utakmice.

AIK je u Stockholmu također bio uvjerljiv te je s 3:0 nadigrao poljski Lech. Za iznenađujuće visoku pobjedu Šveđana pobrinuli su se Lorentzson, Borges i Lundberg, dok će momčad iz Poznana imati vrlo težak posao za nadoknađivanjem ove prednosti u uzvratu. Golovima Sergija i Aloneftisa drugi je ciparski predstavnik u kvalifikacijama za EL, APOEL, "okrenuo" prednost norveškog Aalesunda koju mu je donio Stewart. završilo je 2:1 za Ciprane.

Osijekov "krvnik", švedski Kalmar, odlično je startao u treće pretkolo ovog natjecanja jer je kod kuće mirno slavio protiv jakih švicarskih Young Boysa, a jedini zgoditak na susretu postigao je Andersson u ranoj fazi utakmice. Niti drugi poljski predstavnik u kvalifikacijama nije bio uspješan u prvoj utakmici. Varšavsku Legiju pobijedio je austrijski Ried 2:1, golove za pobjednički sastav zabili su Gartler i Hadžić iz penala, dok je utješni gol za goste bio djelo iskusnog bivšeg srbijanskog reprezentativca prepoznatljive frizure, Danijela Ljuboje.

Češka Viktoria Plzen, sudionik prošlogodišnje LP, bila je sigurna u gostima kod poljske ekipe Ruch Chorzowa. Viktoria je bila bolja uz 2:0, a strijelci su bili Stipek i Duris, dok je Ruch samo nastavio groznu i gubitničku večer poljskih klubova. Jedan od rijetkih remija viđen je u Norveškoj gdje je nekadašnji protivnik Slaven Belupa u kvalifikacijama ovog natjecanja, Tromso, odigrao 1:1 s Metalurgom iz Donjecka. Pogodak za domaćina zabio je Ondrašek krajem prvog dijela, dok je Norvežane šokirao Lazić u 90. minuti izjednačujućim zgoditkom.

Grčki PAOK je uz golove Georgiadisa i Athanasiadisa bio uvjerljiv u gostima kod izraelske Bnei Yehude, bivšeg kluba današnjeg člana Istre 1961, Siniše Linića te je slavio 2:0. Servette i Rosenborg odigrali su 1:1, za Švicarce je poentirao Schneider, a za Norvežane je precizan bio Dockal, čime je svojoj ekipi osigurao nešto mirniji uzvrat u Oslu za sedam dana.

Najuvjerljiviji od klubova koji su svoje susrete počeli u popodnevnim terminima bio je nizozemski Heerenveen, koji je gostujući sastav Rapida iz Bukurešta "razmontirao" uz 4:0. Strijelci za bivši klub Danijela Pranjića bili su redom Đuričić dva puta, De Roon i Fazli koji je zabio tri minute poslije ulaska na teren umjesto igrača utakmice, Đuričića.

Šokantan poraz doživjela je i rumunjska Steaua od koje je kod kuće minimalnom pobjedom bolja bila slovačka ekipa Trnave. Za slovački klub, koji nosi isti naziv kao i jedna zagrebačka četvrt, gol je postigao Milković u šestoj minuti, a sve nade domaćima uništio je Tanase koji je isključen devet minuta prije kraja dvoboja. Nizozemski Twente s 2:0 je apsolvirao Mladu Boleslav iz češke, a strijelci u tom susretu bili su Fer i Chadli te će Nizozemci u uzvratu tražiti samo potvrdu prolaska dalje.