Velikani bez većih problema u četvrtu rundu

Mišo Gulić • četvrtak, 09.08.2012.

U uzvratnim susretima trećeg pretkola Europske lige koji su svoj početak imali u 20 sati i kasnije nije bilo iznenađenja. Najuzbudljivije bilo je u Beču gdje je Rapid u sudačkoj nadoknadi zabio za prolaz protiv Vojvodine, no bilo je tu još nekoliko susreta u kojima je prolaz "visio" do zadnje minute...

Još jedan od europskih velikana koji se našao relativnoj ranoj fazi europskih nadmetanja bio je i Liverpool koji je nakon minimalne pobjede u gostima nad Gomelom, kod kuće bio još uvjerljiviji te prolaz dalje potvrdio s 3:0.

Jedan od klubova koji su se preko noći obogatili proteklih godina, Anži Mahačkala, u svojoj je premijernoj euro sezoni s dva puta po 2:0 iz daljnjeg natjecanja izbacio nizozemski Vitesse. Dalje je prošao i grčki PAOK, bolji u oba susreta od izraelskog Bnei Yehude.

Prolaz je izborila i slovenska Mura unatoč porazu od 2:0 na domaćem travnjaku od Arsenala iz Kijeva. Naime, Kijevljani su prvi susret dobili s 3:0, međutim, u igru su uveli igrača koji nije imao pravo nastupa pa je UEFA susret registrirala s 3:0 u korist slovenske momčadi, što su Slovenci ipak uspjeli obraniti.

Lech nije uspio nadoknaditi zaostatak od tri zgoditka, stoga je u treće pretkolo prošao švedski AIK, dok je zato silno uzbudljivo bilo u Podgorici gdje je domaća Zeta minimalnom pobjedom od 1:0 anulirala prednost Sarajeva od 1:2 iz prve utakmice.

Problema, a niti neizvjesnosti nije bilo niti u srazu Viktorije Plzen i Rucha, gdje su Česi pobjedu od 2:0 iz prvog susreta nadogradili s uvjerljivih 5:0 na svom terenu, a uvjerljiv je u obje utakmice bio i turski Bursaspor protiv finskog KuPS-a.

Pirovu pobjedu ostvarili su nogometaši Rapida iz Bukurešta, 1:0 je bilo nedovoljno da anuliraju 0:3 iz prvog susreta, stoga će se u ždrijebu za treće pretkolo ipak naći Heerenveen. Ukupnih 5:0 bilo je dovoljno i njemačkom Hannoveru da se nađe u narednoj kvalifikacijskoj rundi, Irci su naime bili nedorastao protivnik.

Nakon 1:1 u Turskoj Marseille na svom Velodromeu s uvjerljivih 3:0 svladao Eskisehirspor, a zbog gola u gostima, nakon dva remija prolazak dalje izborio je i Maritimo protiv Asterasa. Silno uzbudljivo bilo je u sudaru Rapida iz Beča i Vojvodine u koji je srpska momčad donijela pobjedu od 1:2, a bez pogodaka bilo je sve do 92. minute kada su Austrijanci zabili prvi, a u 98. minuti i drugi gol.

Europska liga, treće pretkolo, uzvratne utakmice (susreti započeti u rasponu od 20:00 do 21:05):
Lech Poznan - AIK 1:0 (0:3 prva utakmica)
Viktoria Plzen - Ruch Chorzów 5:0 (2:0)
Vitesse - Anži Mahačkala 0:2 (0:2)
Zeta - Sarajevo 1:0 (1:2)
Mura 05 - Arsenal Kijev 0:2 (3:0)
Sparta Prag - Admira 2:2 (2:0)
PAOK - Bnei Yehuda 4:1 (2:0)
Bursaspor - KuPS 6:0 (0:1)