Europska liga, kvalifikacije, 3. pretkolo, 02.08.2012, 20:45 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 35.000
Suci: Hüseyin Göçek, Mustafa Eyisoy, Orkun Aktaş (svi Turska)
Inter

S Poljuda:Bernard Jurišić • četvrtak, 02.08.2012.

Hajduk je pred krcatim poljudskim tribinama dočekao milanski Inter i odradio još jednu "lekciju" u školovanju svoje mlade momčadi. Splićani su zvučnoj talijanskoj momčadi parirali trkom, željom i agresijom, no ostali nogometni parametri očekivano su bili na strani Intera. Prva dva pogotka gosti su postigli iz pogrešaka Hajdukovih stopera, treći je bio majstorija Coutinha...

Walter Samuel
46'
7
Philippe Coutinho
66'
88
Marko Livaja
76'
Andrea Stramaccioni

Hajduk je u spektakularnom ozračju dočekao milanski Inter. Krcate, raspjevane tribine došle su pozdraviti mladu splitsku, ali i veliku talijansku momčad koja je prije samo dvije godine bila europski prvak. Zanetti, Cambiasso, Sneijder, Milito i društvo, čak i uz nekarakteristične crvene dresove, izazivali su veliko poštovanje naspram splitskih "klinaca".

I dobro su Bili otvorili utakmicu, hrabro i bez kompleksa pokušali nešto napraviti nošeni fanatičnom podrškom s tribina. U prvih 15 minuta "hajdučki pritisak" osjetio je i veliki Inter. Lopta je u tom periodu konstantno bila u gostujućoj polovici, Hajduk je izveo nekoliko kornera i imao dva zanimljiva ubačaja kroz Interovu obranu. Prvi pravi udarac prema Handanoviću uputio je Vukušić u 15. minuti, nije bio precizan.

Crveni Inter, atmosfera za pamćenje

Inter u Splitu nije bio u svojim prepoznatljivim crno-plavim dresovima, za ovu prigodu iskušali su svoju treću - crvenu garnituru. Podsjetilo je to na prošlogodišnju utakmicu Lige prvaka između Dinama i Reala, kad je madridski klub u Maksimiru također istrčao u crvenim dresovima.

Atmosfera je na Poljudu uvijek sjajna na ovakvim utakmicama, no ovaj put bio je to zaista jedan od onih ugođaja kakvi se pamte čitav život. Tribine su bile krcate, pjevalo se i podržavalo mladu splitsku momčad bez obzira na loš rezultat, bilo je tu barem 5.000 gledatelja više nego prošlog ljeta na "rođendanskoj" utakmici protiv Barcelone. Iako je Hajduk zadnjih godina u Europi tek prolaznik, Split je u godinu dana na djelu vidio dvije velike momčadi, dva od tri posljednja europska prvaka.

I baš dok su tribine "ključale", a navijače sve više intrigiralo pitanje može li se, ipak, ovaj mladi i neiskusni Hajduk do poluvremena na takav način nositi s iskusnim protivnicima, stigao je pogodak Intera. Iz ničega, nakon loše reakcije Milovića ispred kaznenog prostora Milito je dohvatio loptu i pronašao Wesleya Sneijdera, koji je "zavaljao" Blaževića i poslao loptu u mrežu za 0:1.

Splasnuo je Hajdukov "elektricitet", nije više bilo one odlučnosti i hrabrosti pokazane na početku, a gosti su sve više i sve češće kontrolirali loptu. Sneijder je još jednom zaprijetio u 27. minuti, a na drugoj strani Hajduk je sve teže dolazio do pozicija iz kojih bi se dalo opasnije ugroziti Interova vrata. Jozinović je pokušao u 37. minuti, no zapeo je njegov udarac/ubačaj u talijanskom bloku.

Kao što su "iz ničega" zabili prvi, Milanezi su minutu prije odlaska na odmor zabili i drugi gol. Yuto Nagatomo namjeravao je jednu loptu ubaciti prema drugoj vratnici, Maloča ju je dodirnuo petom, dovoljno da prevari svog vratara, a Interu stvori već veliku prednost od 0:2.

Kuriozitet je kako je usprkos već dva pogotka na kontu, Inter prvu pravu prigodu kreirao u 48. minuti. Sneijder je pronašao usamljenog Cambiassa u pet metara, ovaj je u idealnoj prilici, ali glavom loptu umjesto u mrežu, skreće u gol-aut. Priprijetio je potom i Milito, Inter je pokušao i trećim pogotkom potpuno dotući Bile, no odbili su Hajdukovci njihove napade.

Zvižduci Livaji

U 77. minuti trener Intera u igru je poslao 19-godišnjeg Marka Livaju, umjesto prvog napadača Diega Milita. Bivši junior Hajduka tako je upravo na svom Poljudu ubilježio prvi nastup za Inter, no tribine ga nisu dočekale pljeskom. Nisu Livaji navijači Bilih zaboravili, a očito ni oprostili "naprasit" odlazak iz Hajdukovog omladinskog pogona, prije negoli je dočekao prvu utakmicu za seniorsku momčad.

Blažević je u 67. minuti morao u korner skrenuti jedan ubačaj Palacija, koji je odbio od Milovićeve noge i padao kao "svijeća" pod gredu. Ipak, treći gol stigao je u 73. minuti. Palacio je kroz dvojicu Hajdukovaca pronašao Philippea Coutinha na lijevoj strani kaznenog prostora, ovaj je pogledao gdje je Blažević i sjajno naciljao dalji, donji lijevi kut Hajdukovih vrata za 0:3.

Hajduk je dugo čekao svoje prave prigode i dočekao ih je. No, za razliku od Intera - nije ih uspio realizirati. Anton Maglica bio je u dvije sjajne situacije u 77. i 80. minuti, oči u oči s vratarem Handanovićem. Prvi put ga je loše "lobao", drugi put mu je Slovenac skinuo "zicer." Šteta, bila bi to lijepa nagrada splitskoj momčadi, kojoj nitko neće moći zamjeriti da nisu ostavili srce na travnjaku.

Split je tako odgledao još jedan nogometni spektakl, u kojem je Inter s tri pogotka dokazao svoju kvalitetu i riješio pitanje prolaska u 4. pretkolo već u Splitu. Hajdukove igrače tribine su nagradile ovacijama po završetku susreta, dugo je trajala hajdučka pjesma s tribina koja je još jednom pokazala koliko su Hajdukovi navijači "infišani" u svoj klub i koliko malo traže od igrača koje bodre...

• Obrisan korisnik03.08.2012. u 13:28
    Ne da nije igrao na 100%, nego nije na 50%... A to da su zaslužili dati bar dva ili tri gola je teška glupost! Što, znači ako se netko bori i trči i trudi se, odmah je zaslužio zabiti koji gol (ili 3)??? Koje razmišljanje. Rezultat je realan s obzirom na okolnosti i točka... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.08.2012. u 12:23
    šteta šta Maglica nije zabia bar jednu od one dvi velike prilike šta je ima,puno bolje bi zvučalo 1-3 ili 2-3...al eto šta je tu je,još jednom smo pokazali da smo najluđi grad na svitu i da niko nema ovakve navijače i mentalitet
  • Lucky number 1303.08.2012. u 12:09
    Ne mogu opisat ničim kakav je sinoć bija predivan osjećaj navijati i bodrit ove momke. Ne mogu virovat kakvo je zajedništvo između ove ekipe i nas navijača. Momci su ostavili srce na terenu a mi smo im se odužili ovacijama. Svaka čast, probali su sve pa čak i kad noge nisu više slušale. Bez obzira... [više na forumu]
    Lucky number 13
  • Mithrandir03.08.2012. u 11:07
    Utakmica je atmosferom i zaradom od nje, ostvarila svoj cilj. Rezultatski se tu ne može konkurirati. Inter je pošteno odradio ovu utakmicu uvježbavajući se za novu... [više na forumu]
    Mithrandir
  • Obrisan korisnik03.08.2012. u 09:05
    Tako je na svakoj tekmi Medveščaka u Ledenoj :)) Što se tiče Hajduka, nikakvo iznenađenje, Inter ih je odradio na rutinu. Svi spominju priču o Davidu i Golijatu, ali zaboravljaju da se ta priča toliko spominje upravo zato što je pobjeda Davida pravo čudo koje se ne događa svaki... [više na forumu]