Prosinečki prošao sa Zvezdom tek nakon penala, APOEL spasio ciparsku čast, Rosenborg jedva

Ivan Dominik • četvrtak, 09.08.2012.

Uz utakmicu Slaven Belupa i Athletic Bilbaa u Koprivnici, u ranijem popodnevnom terminu odigrano je još 13 utakmica. U njima je bilo par iznenađenja poput ispadanja Metalurg Donjecka i Anorthosisa, favoriti su uglavnom bili uspješni, a najinteresantnije je bilo u Nikoziji gdje se ekipa hrvatskog stratega, Roberta Prosinečkog, izborila za prolaz tek nakon udaraca s bijele točke...

Najzanimljivije bilo je u ciparskoj metropoli Nikoziji gdje je kod domaće Omonije gostovala beogradska Crvena zvezda Roberta Prosinečkog. Prvi je susret završio bez golova na punoj Marakani, a tako je bilo i na Cipru pa se stoga i nakon produžetaka nije znao pobjednik ovog sraza. Izvođeni su penali nakon 120 minuta žustre borbe, a kao pobjednik je izašao klub iz Srbije nakon 6:5 pobjede u lutriji jedanaesteraca.

U prvom i najranijem ogledu belgijski je Genk lako apsolvirao kazahstanski Aktobe te se plasirao u daljnju fazu Europske lige. Pogotke za Genk postigli su poznati i renomirani igrači, nakon što je Kenžisariev doveo domaćine u vodstvo. Izjednačio je Brazilac Nadson još u prvom poluvremenu, a Belgijcima je golom u 53. minuti pobjedu donio Thomas Buffel, prekaljeni nogometaš s dugogodišnjim bundesligaškim iskustvom. Još je u 90. minuti Zemljanukin dobio izravni crveni karton, čime je zapečatio sudbinu kazahstanskog kluba.

Dinamo iz Moskve bio je uvjerljiv protiv škotskog Dundeeja pobijedivši s visokih 5:0 nakon remija 2:2 u Škotskoj. Dva zgoditka za bivši klub hrvatskog reprezentativca Tomislava Dujmovića zabio je Sapeta, a po jedan su dodali Jusupov, Kokorin i Igor Semšov. Pet je golova isto tako palo i u susretu Skandinavaca, Elfsborga i Horsensa, no, Danci su u gostima uspjeli doći do pobjede od 3:2 u ovom slučaju.

Svi su pogoci pali u prvom dijelu, poveo je Horsens preko Kryger Jorgensena već u četvrtoj minuti, izjednačio je dvije minute potom Nilsson, a potom s dva gola pitanje pobjednika rješava Kortegaard. Drugi strijelac za domaći Elfsborg bio je Elm, no on nije pomogao Šveđanima da prođu u sljedeću fazu natjecanja koju će njima nauštrb vidjeti Horsens.

Jedno od najvećih iznenađenja dana, ako ne i najveće, priredili su nogometaši gruzijske ekipe Dila Gori koja je u gostima svladala ciparski Anorthosis s visokih 3:0. Gosti s Kavkaza poveli su početkom nastavka preko Vatsadzea, prednost im je udvostručio Salukvadze u 78. minuti, a dvije minute poslije je domaći igrač Laban "pocrvenio". Priču je stoga zaključio Vatsadze svojim drugim golom za 3:0 gostiju i prolaz u daljnju fazu natjecanja.

Osim Anorthosisa i Omonije koji su doživjeli neuspjehe na domaćim travnjacima, APOEL je u gostima potvrdio pobjedu nad norveškim Aalesundom od 2:1 iz prvog dvoboja. Uzvrat je u korist Ciprana odlučio Adorno jedinim pogotkom susreta za prolaz APOEL-a. Rosenborg je zato osvjetlao norveški obraz odigravši 0:0 sa švicarskim Servetteom i plasiravši se dalje zbog 1:1 rezultat u Švicarskoj. Nakon poraza u Enschedeu, češka je Mlada Boleslav stradala i kod kuće protiv Twentea, a za pobjedu gostiju i prolazak pobrinuli su se Leroy Fer i Nacer Chadli.

Poljska Legia nadoknadila je 2:1 poraz iz Austrije kod Rieda te je kod kuće slavila s 3:1. Golove za momčad iz Varšave zabijali su Saganowski, Radović i Ljuboja u prvih sat vremena igre, a poraz je samo uspio ublažiti Žulj. Strijelac jedinog gola za Tromso u Donjecku protiv Metalurga, vrijedan prolaza dalje, bio je Prijović i s 1:0 u gostima su prilično iznenađujuće Norvežani izbacili jaki klub iz Ukrajine.

Mađarski Videoton je nakon domaće pobjede od 1:0 i u gostima nadigrao belgijski Gent uz ovoga puta 3:0 pobjedu. Zabijali su Oliveira i dvaput Nikolić, dok su kod domaćih isključena čak dva igrača, Bruls i Messoudi. Istim je rezultatom Steaua pobijedila slovačku Trnavu i time nadoknadila poraz od 1:0 iz prvog susreta. Golove za rumunjsku ekipu zabili su Adi Rocha, Nikolić i Rusescu. Strijelci za švicarski Young Boys, koji je s također 3:0 deklasirao švedski Kalmar i učinio isto što i Steaua Trnavi, bili su Mayuka u prvom te Raimondi i Argentinac Raul Bobadilla u drugom poluvremenu.

• Obrisan korisnik09.08.2012. u 23:51
    nacionalni koef određuje u kojem će se pretkolu uključit koji klub, a klupski da li će taj klub biti nositelj u tom pretkolu. zato dinamo npr kreće iz 2. pretkola jer su ostali naši skupili za kiflu isusovu, al je nositelj u njima jer on sam ima solidne rezultate naspram ostalih klubova u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik09.08.2012. u 23:50
    zvezda je sezone 07/08 osvojila 4.8660 bodova, te sezone su ušli u skupine EL. i u skupinama su sve tekme ispušile, a i ostalom i partizan mu nabio bodove, igrali su par puta LP.
  • Obrisan korisnik09.08.2012. u 23:44
    To što je Zvezda nositelj se može zahvaliti i Partizanu koji je igrao i Ligu Prvaka, jer se koeficijent kluba sastoji od vlastitih rezultata u zadnjih 5 godina puta nacionalni klupski koeficijent.
  • Obrisan korisnik09.08.2012. u 23:33
    pa Zvezda nije pobijedila niti jednu jaku europsku ekipu zadnjih 5 godina...kako me to nervira kad takve neke ekipe koje Cipranima ne mogu sloziti priliku budu nositelji..i onda se cude kad ce ih netko iz lige petice natrpati u 4. pretkolu