Maccabi deklasirao Chalon, Alba neprepoznatljiva u Poljskoj

Josip Tolić, Mišo Gulić • četvrtak, 25.10.2012.

Euroligaški četvrtak donio je dva ogleda u grupi B, a uzdignutih ruku parkete su napustili košarkaši Prokoma koji je bio manje loš u srazu s do tada neporaženom Albom te Maccabija čije su se kvalitete pokazale za nekoliko razina boljima od onih francuskog Chalona.

Asseco Prokom Gdynia - Alba Berlin 77:66 (14:18, 18:11, 19:21, 26:16)

Poljski Prokom je uspio srušiti do tada neporaženu Albu i tako doći do premijerne pobjede u ovogodišnjem izdanju Eurolige, a vjerojatno najbolji opis onoga što se moglo vidjeti na parketu, jest da je slavila manje loša momčad.

Na samom otvaranju susreta bolje su izgledali Nijemci, brzom tranzicijom su lakše dolazili do koševa, dok su s druge strane domaći u tom razdoblju priključak držali prije svega zahvaljujući dvjema tricama Blassingamea. U nastavku igre gosti su forsirali dalekometne šuteve, što se pokazalo kao potpuni promašaj, a domaći su iskoristili situaciju i do odmora sve preokrenuli u svoju korist (32:29).

No, daleko od toga da je i Prokom izgledao dobro, izuzetno velik broj izgubljenih lopti donekle su kompenzirali boljim skokom, stoga je nastavak donio dosta izjednačenu i na trenutke negledljivu predstavu, a u završni period ušlo s minimalnim vodstvom Poljaka od 51:50.

Sredinom posljednje četvrtine, koševima Blassingamea i Mahalbašića, Prokom bježi na plus 11 (66:55), što se pokazao i kao prijelomni trenutak utakmice. Do kraja se gosti nisu uspjeli vratiti, pa su domaći lakše od očekivanog stigli do prve pobjede.

Prvo ime u domaćem sastavu bio je Blassingame sa 16 koševa i čak deset asistencija, a vrlo dobru podršku imao je i u Ponitki te Koszareku koji su zabili po 12. Poraženu momčad predvodio je Wood koji je ubacio 18 koševa, dok je Morley dodao 13.

Élan Chalon - Maccabi Electra 61:90 (12:24, 16:29, 21:24, 12:13)

Nakon što je sezonu otvorio odlično pobjedom nad Prokomom, francuski prvak Élan po drugi put u nizu parket je napustio praznih džepova. Ovaj put poraz je bio neminovan jer je na drugoj strani stajao moćni Maccabi i pobijedio u Chalonu 29 koševa razlike (61:90) zadržavši tako stopostotan učinak.

Iako je Élan bio taj koji je bolje otvorio utakmicu te na startu poveo 8:5, do kraja utakmice Izraelci su potpuno zagospodarili parketom. Serijom 19:4 nakon prve četvrtine otišli su na 24:12 i počeli igrati sve opuštenije. Još je veća razlika između ova dva sastava viđena u drugoj dionici koju je Maccabi dobio 29:16, a na predah se otišlo s velikih 25 koševa prednosti za goste.

Gosti su tempo malo smanjili u nastavku i rutinski priveli utakmicu kraju. U posljednjoj četvrtini imali su i 31 koš prednosti, na kraju je to spušteno na "samo" 29.

Najbolji igrač u pobjedničkoj momčadi bio je David Logan sa 17 koševa, a dvoznamenkastim učinkom istaknuli su se i Shawn James (15), Lior Eliyahu (14) te Guy i Smith (po 11 koševa). U neraspoloženim redovima domaćina zapaženiju rolu imali su Brion Rush i Shelden Williams, postigavši po 12 koševa.