CSKA osigurao Top 16 pobjedom nad Partizanom, Tomićevih 17 poena u pobjedi Barcelone

Igor Šestak • četvrtak, 22.11.2012.

U četvrtak su odigrane dvije euroligaške utakmice u skupini D. Moskovski CSKA pobijedio je u svojoj dvorani beogradski Partizan sa 78:61 te se pridružio Barceloni među 16 najboljih momčadi Eurolige. Španjolci su pak ugostili Lietuvos Rytas i slavili sedmi put zaredom. U toj su utakmice odlične dionice pružili hrvatski igrači, Ante Tomić i Leon Radošević.

CSKA Moskva - Partizan mt:s 78:61 (23:22, 48:36, 61:48)

Moskovski CSKA u sedmom je kolu Eurolige ugostio beogradski Partizan i ubilježio svoju šestu pobjedu, dok je srpska momčad doživjela šesti poraz. Sama utakmica bila je neizvjesna samo u prvoj četvrtini, dok su Moskovljani u drugih deset minuta stvorili odlučujuću prednost, koju su bez većih problema sačuvali do samog kraja. Ovom pobjedom CSKA je osigurao plasman u Top 16.

I jedni i drugi u utakmicu su ušli oslabljeni. Domaćinima su nedostajali Erceg i Krstić, a gostima Westermann. Momčadi su u prvih deset minuta prikazale vrlo efikasnu igru. Domaćini su poveli s 8:2, ali Beograđani su izjednačili rezultat na 13:13. Ubrzo su gosti došli i do svog prvog vodstva, ali sa zvukom sirene Jackson je pogodio za vodstvo ruskog sastava 23:22. U drugom periodu CSKA je pojačao svoju obranu i ograničio goste na samo 14 poena. Domaćine su do vodstva 48:36 predvodili raspoloženi Jackson i Weems.

U trećoj četvrtini zakazali su napadi na obje strane pa su gledatelji vidjeli tek 25 postignutih poena. Partizan je sredinom te dionice došao na osam poena zaostatka, ali za novo povećanje prednosti domaćina pobrinuli su se Jackson i Christmas. Početkom četvrte dionice CSKA je odjurio na 18 poena prednosti pa je ostatak utakmice bio lišen rezultatske napetosti.

CSKA su do plasmana u Top 16 vodili Weems s 14 i Christmas s 13 poena. Vorončević je utakmicu završio s 12 poena i pet skokova, a po 11 poena su zabili Jackson i Hrjapa. Najraspoloženiji pojedinci Partizana bili su Lučić i Milosavljević s 12 poena, a 11 poena i pet skokova upisao je Gordon.

U idućem kolu CSKA će gostovati u Njemačkoj kod Brose Basketsa, dok će Partizan ugostiti Lietuvos Rytas. Iako su na omjeru 1-6 Beograđani još uvijek nisu izgubili sve šanse za prolaz u iduću fazu natjecanja.

Barcelona - Lietuvos Rytas 90:66 (27:18, 42:45, 68:60)

Košarkaši Barcelone u prošlom su kolu postali prva momčad koja je izborila plasman među najboljih 16 momčadi Europe, a u sedmom kolu im je u goste stigao Lietuvos Rytas. Gosti iz Litve u prvih su šest kola slavili tek jedom te im do kraja natjecanja predstoji velika borba za četvrto mjesto na tablici skupine s Partizanom i Brose Basketsom.

Iako su imali vrlo dobre dionice igre u Palau Blaugrani, gosti ipak nisu uspjeli nanijeti prvi poraz Barceloni. U utakmici punoj preokreta i oscilacija Španjolci su u konačnici slavili s uvjerljivih 90:66.

Ante Tomić zabio je sve poene Barcelone u prve tri minute za vodstvo 7:2, a domaćini su i u ostatku prve četvrtine igrali vrlo dobro te došli do prednosti od 27:18. Gosti su sjajnom serijom od 12:4 smanjili zaostatak, a drugih deset minuta dobili su rezultatom 27:15 i na veliki odmor odnijeli prednost od tri poena.

Ipak, u trećoj četvrtini Španjolci su postavili stvari na svoje mjesto. Pojačali su obranu, a u napadu preko Navarra, Mickeala, Lorbeka i Tomića došli do novog vodstva (56:54) u 26. minuti. U posljednjih deset minuta Barcelona je ušla sa šest poena prednosti, a gosti su se u završnici utakmice potpuno raspali. U četvrtoj četvrtini zabili su tek šest poena pa je Barca ubilježila pobjedu s uvjerljivih 90:66.

Prvi strijelac Barcelone bio je Juan Carlos Navarro s 24 poena (šut iz igre 8/12), a upisao je i četiri asistencije. Odličnu utakmicu za španjolsku momčad odigrao je i Ante Tomić. Hrvatski centar na parketu je proveo 23 minute, iz igre šutirao 7/7, postigao 17 poena i dodao sedam skokova. Pete Mickael doprinio je s 15, a Erazem Lorbek 11 poena. Na utakmici je zablistao još jedan Hrvat. Iako je igrao samo 16 minuta Leon Radošević zabio je 14 poena i predvodio svoju momčad. Dva poena manje zabio je Nedović, a 11 Ivanov.

U idućem kolu Barcelona će na gostovanje kod Bešiktaša u Istanbul, dok je pred Lietuvos Rytasom važna utakmica u Beogradu protiv Partizana.

• Obrisan korisnik23.11.2012. u 12:43
    tomić i radošević u formi zadnja dva kola:)! bravo dečki! tomić je prvi igrač barce u euroligi po valorizaciji, bolji i od mickeala, navarra, lorbeka, huertasa....klasa je ante! samo da još podigne agresiju u igri, bio bi uz krstića najbolji centar europe! radošević je moderan, atletski igrač i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.11.2012. u 10:03
    Nije Vorončević nego Voroncevič - ??????????
  • Obrisan korisnik23.11.2012. u 09:59
    Opet nam čitate statistiku . Daj malo safta u te tekstove. TOMIĆ je koliko vidim drugi u valorizaciji prvog dana (7 utakmica). Ajde nešto pohvalno o tome. To valjda nije problem.