SP 2013 - Završnica, osmina finala, 21.01.2013, 21:30 h
Hrvatska
Hrvatska 33:24(21:19) Bjelorusija

Kauboji protiv Bjelorusa bez ikakvih problema, Goluža razigrao igrače

Ivana Strahija • ponedjeljak, 21.01.2013.

Utakmicu osmine finala Svjetskog prvenstva hrvatski rukometaši riješili su bez drame, a ranim visokim vodstvom omogućili su izborniku da u igru rano uvede i mlade igrače te ih tako razigra za napore koji slijede. U srijedu naime, u četvrtfinalu, Kauboje čekaju Francuzi...

Hrvatska - Bjelorusija 33:24 (21:9)

Zaragoza, Pabellón Príncipe Felipe, gledatelja 8000
Suci: Iván Cacador , Eurice Nicolau (Portugal)

Hrvatska: Alilović (10 obrana), Ivić (5 obrana), Šprem 3, Čupić 4, Duvnjak 3, Gojun, Vuković 2, Bičanić 4, Musa 1, Marić 2, Vori, Kopljar, Mandalinić 2, Stepančić 6, Ninčević 5, Horvat 1

Bjelorusija: Čarapenka (5 obrana), Kotlinski (1 obrana), Nikulenkau, Niazhura, Babičev 3, S. Rutenka 4, Kažanevski 4, Đ. Rutenka 4, Pukhovski 2, Šilovič 4, Šumak, Tsitou 1, Čistabajev, Kniazev, Kamišik 1, Baranav, Brouka 1

Sedmerci: Hrvatska 1/1, Bjelorusija 2/3
Isključenja: Hrvatska 4 minute, Bjelorusija 4 minute

Nekakve nade, ako su opće ikakve i imali, Bjelorusi su mogli gajiti tek u prvih pet minuta utakmice. Već u šestoj zarađuju isključenje, na odmor je zbog fauliranja kapetana Vorija otišao Niazhura, a novopridošli Ninčević sigurno zabija za 5:2.

Dvaput Bičanić i jednom Čupić, rezultat je na 9:4, pa slijedi obrana Alilovića, koji nije imao ni približno toliko posla kao protiv renomiranijih reprezentacija. Trud svog vratara oplodili su cepelinom Čupić i Duvnjak, a 10:4 na semaforu izgleda tim sjajnije.

Othrvati se Hrvatima pokušava "drugi" Rutenka, smanjuje na -5, a nadovezuje se Brouka za 10:6 u 16. minuti. No, Bjelorusi su do kraja poluvremena postigli svega još tri gola, a u prvi plan izlazi mladi Stepančić, koji bez suzdržavanja trpa mrežu Bjelorusa. Poluvrijeme završava s izuzetno visokih 21:9.

U nastavku utakmice, izbornik Goluža na parket šalje sve svoje igrače, omogućivši tako i onima najmlađima da se razigraju, pa je već od 36. minute hrvatsku mrežu branio Ivić. Brojem pogodaka istaknuo se Ninčević uz Stepančića, dok su se vedete stigle odmarati.

Zbog toga je malo patio rezultat, u nastavku su Bjelorusi uspjeli zabiti 10 pogodaka, dok su Hrvati mrežu protivnika parali "svega" 12 puta. Međutim, Kauboji su prvo digli razliku na 24:11, prethodila je posljednja obrana Alilovića prije no što ga je zamijenio Ivić, a na drugoj strani Marić postiže pogodak.

Hrvatska statistika

Najviše pogodaka u hrvatskom dresu postigao je Luka Stepančić, šest, no iz 11 pokušaja. Stopostotni bio je Ivan Ninčević s pet golova, a 4/4 imao je Damir Bičanić. Kod vratara, Mirko Alilović obranio je 10/21, dok je Ivić imao 5/18.

Što se minutaže tiče, najmanje su vremena na parketu proveli Igor Vori (8:36), Jakov Gojun (9:19) i Damir Bičanić (5:32). 14 i pol minuta na terenu je proveo Ivan Čupić, dvije minute više Domagoj Duvnjak, a skoro 18 je pripalo Marku Kopljaru.

Hrvatska tu razliku drži do 26:13, a potom Bjelorusi, zahvaljujući neuspješnim napadima Muse i Horvata, nižu tri pogotka i smanjuju na -10. Post prekida Stepančić, no u posljednjih desetak minuta Bjelorusi opet vežu tri gola i stižu na -8 (30:22). Iako je Ivić branio svoju mrežu koliko je mogao, Mandalinić pogađa vratnicu u tom razdoblju, a sreće u napadu nema ni Stepančić, koji promašuje metu.

U posljednjih šest minuta nema mjesta panici, time out hrvatskog izbornika primirio je mlade igrače i dozvao ponovnu koncentraciju te susret završava s 33:24.

Utakmica je Hrvatskoj tako posložila za uigravanje mladih, ali i onih novopridošlih igrača, a u svakom je slučaju sjajni trening pred sraz s Francuzima u srijedu.

Ta bi se utakmica trebala igrati u 21.30 sati, a svakako je dobro to što su Hrvati dobili dodatno samopouzdanje u relativno lakšoj utakmici no što su je u četvrtfinalu imali Francuzi, koji su se borili protiv Islanđana.

• Mihalj22.01.2013. u 11:06
    hehe samo se ti nadaj da ćemo mi vladati rukometom kad francuzi odu. ne idu francuzi nigdje, oni malo pomalo pomlađuju ekipu, dole ti fino piše koliko neki igrači imaju godina, i oni to rade kako treba. ne da svoje igračke legende samo bace kao staru krpu, nego kad neki igrač ode u mirovinu samo se... [više na forumu]
    Mihalj
  • Obrisan korisnik22.01.2013. u 10:56
    Ruten(s)ka pobjeda. Sve super, sve ok. U biti mi smo ti koji imamo dan više odmora od francuza jer ovo je bio lagani 30minutni trening za prvu momčad. I btw, Ivana otkud ti da je u dvorani bilo 8000 ljudi?!?
  • Obrisan korisnik22.01.2013. u 09:56
    Rutinska pobjeda, vrlo brzo riješeno pitanje pobjednika, pa se moglo odmoriti glavne nositelje igre, što je svakako sjajna stvar!
  • Obrisan korisnik22.01.2013. u 09:31
    rutinska pobjeda protiv slabe repke (jedino je egipat slabija repka od ovih što su bile u 1/8 finala)!-nekoliko je stvari dobro:1.) odmarali smo naše ključne igrače....vorija, duvnjaka, kopljara, bičanića, čupića i gojuna.2.) ninčević koji je praktički tek doletio, dobio je minutažu, osjetio je... [više na forumu]
  • Hektor33322.01.2013. u 09:26