SP 2013 - Završnica, osmina finala, 21.01.2013, 21:30 h
Mađarska
Mađarska 27:19 Poljska
Poljska

Odličnom igrom u drugom poluvremenu Mađarska "isprašila" Poljsku i izborila četvrtfinale

Igor Šestak • ponedjeljak, 21.01.2013.

Paralelno s utakmicom Hrvatske i Bjelorusije na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj odigrana je još jedna utakmica osmine finala. Sastale su se Mađarska i Poljska, a četvrtfinale su izborili Mađari, ponajprije zahvaljujući sjajnoj igri u drugih 30 minuta. Nakon prvog poluvremena vodili su sa samo 10:9, a onda u drugom dijelu Poljsku mrežu napunili s čak 17 golova i slavili s 27:19.

Poljska je u osminu finala ušla kao drugoplasirana reprezentacija skupine C, a na putu do četvrtfinala stajala joj je reprezentacija Mađarske, trećeplasirana iz skupine D iza Hrvatske i Španjolske. Očekivala se izjednačena i neizvjesna utakmica, takva je i bila u prvom poluvremenu, no drugo je u potpunosti pripalo Mađarima koji su s 27:19 izborili četvrtfinale protiv Danske.

Prvo poluvrijeme utakmice Mađarske i Poljske obilježile su odlične obrane i brojni preokreti. Za razliku od utakmice Hrvatske i Bjelorusije u kojoj je u prvom poluvremenu palo čak 30 golova, Mađari i Poljaci su u prvih 30 minuta samo 19 puta tresli mreže, a na veliki je odmor s pogotkom prednosti otišla reprezentacija Mađarske. Prvi gol na utakmici pao je nakon dvije i pol minute igre, a postigao ga je Kornel Nagy. Poljska je svoj prvi gol postigla u petoj minuti preko Orzechowskog. Vrlo neefikasan početak utakmice ipak su bolje iskoristili Mađari i u devetoj minuti poveli s 3:1. Golovima Bieleckog i Kubisztala Poljska je izjednačila, a nakon mađarskog vodstva 4:3 postigla je tri uzastopna pogotka (dva Krzystof Lijewski) i povela sa 6:4.

Na seriju Poljaka istom su mjerom odgovorili Mađari i sa svoja tri uzastopna pogotka vratili vodstvo. U 24. minuti rezultat je bio izjednačen na 7:7, a potom je uslijedio još jedan period dobre mađarske igre i još jedan bijeg na plus dva. Za 9:7 poentirao je Harsanyi iz sedmerca u 27. minuti, a do velikog odmora Poljaci su prepolovili svoj zaostatak. U posljednjoj minuti za 10:9 strijelac je bio Jaszka.

Drugo poluvrijeme golovima su otvorili Laszlo Nagy i Gabor Csaszar te prvi put odveli Mađarsku na plus tri. Nakon nekoliko minuta izjednačene igre Poljska je ušla u novu krizu koju su Mađari iskoristili za seriju od četiri uzastopna pogotka i vodstvo 17:11 u 43. minuti. Nadu Poljskoj vratili su Bartosz Jurecki i Grabarczyk golovima za 17:13, ali njihov uzlet nije dugo trajao.

Na ulasku u 49. minutu Mađarsku je na plus šest vratio Mocsai, a u idućim se minutama igralo pogodak za pogodak što je odgovaralo mađarskoj reprezentaciji. U 54. minuti njena je prednost bila 23:18, a ako je još uopće bilo dvojbi oko pobjednika, Mađari su ih razriješili serijom 4:0 za 27:18. Poljska reprezentacija u tim je minutama bila sasvim razbijena, a kraj utakmice dočekala je u minusu od osam golova.

Mađarska je realizirala 58 posto svojih šuteva (27/46), a napad je sa šest golova iz sedam pokušaja predvodio Gergo Ivancsik. Csaszar je šutirao 5/6, a po tri pogotka su zabili Laslo Nagy, Harsanyi, Mocsai i Szollosi. Vratar Mikler obranio je 12 lopti (38 posto) i nadmašio svog kolegu Szmala koji je skupio tek osam obrana (26 posto). Poljski napadači realizirali su tek 46 posto svojih napada (19/41), a raspoložen je bio tek Bartosz Jurecki s 5/5. Po tri pogotka zabili su Wisniewski i Kubisztal.

• Obrisan korisnik22.01.2013. u 12:53
    Bješte svi, spašavjate se, Huni navalili!!!
  • Obrisan korisnik22.01.2013. u 09:16
    toliko o 'slabim' mađarima. očekivano, jer poljaci su došli s dosta lošom repkom...najlošijom u zadnjih 6-7 godina. neće dancima biti lagano, ako se mikler razbrani, a l.nygy i csaszar odigraju na 100% svojih mogućnosti!
  • Obrisan korisnik22.01.2013. u 00:18
    Ako će Czasar i Nagy plus golmani biti na vrhunskoj razini sve je moguće!
  • Obrisan korisnik21.01.2013. u 23:58
    Slažem se sa komentarima ali u jednoj utakmici sve je moguće!Bit će to zanimljiv meč,navijaču za naše susjede Mađare!
  • w.potter21.01.2013. u 23:54
    Poljska je u padu već zadnjih par godina. Nemaju niti jedno novo ime u klasi kakvoj subili Bilecki, M. Lijewski i ostali iz te malo starije ekipe koji mogu gurati tjedne tekme u ligi prvaka, al ne i ovakav tempo. Slovenije ni kriva ni dužna u istom košu s nama i dancima kao jedina neporažena... I... [više na forumu]