Göppingen 32:34 Füchse Berlin
Füchse Berlin

Kiel, Flensburg i Melsungen pridružili se HSV-u u polufinalu DHB-Pokala

Igor Šestak • srijeda, 06.02.2013.

Nakon što je u ponedjeljak HSV pobijedio Hannover i osigurao plasman na završni turnir DHB-Pokala, u utorak i srijedu su odigrani i preostali četvrtfinalni susreti. Najatraktivniji par činili su Flensburg i Rhein-Neckar Löwen, a u polufinale su s 24:20 prošli igrači Flensburga. Mnogo lakši put imali su Kiel i Melsungen, koji su nadjačali Minden i Eisenach. U srijedu je odigrana i prva utakmica proljetnog dijela Bundeslige, a u njoj je Füchse s 34:32 pobijedio Göppingen, uz nastupe hrvatskih rukometaša, Ivana Ninčevića i Denisa Špoljarića.

Pobjedom Füchsea otvoreno 20. kolo Bundeslige, dva gola Ninčevića

Paralelno s utakmicama DHB-Pokala, u Göppingenu je odigrana i prva Bundesligaška utakmica u 2013. godini. Na otvaranju 20. kola susreli su se domaći Göppingen i Füchse iz Berlina, a u zanimljivoj i efikasnoj utakmici gosti su slavili s 34:32.

U prvom poluvremenu vodila se sasvim izjednačena bitka sve do 16. minute i rezultata 8:8. Tada su gosti nanizali tri pogotka i prvi se put odvojili na osjetniju razliku. U idućim minutama uspješno su čuvali stečenu prednost, u 28. minuti ju povećali na plus četiri (12:16), a na poluvrijeme se otišlo kod rezultata 16:18. Göppingen je u drugom poluvremenu brzo došao do izjednačenja, a u posljednjih osam minuta ušlo se s rezultatom 27:27. Tada su Lisice konačno uspjele prelomiti utakmicu bijegom na 31:27. Göppingen je u završnici uspio smanjiti zaostatak na dva pogotka, ali ništa više od toga.

Najbolji strijelac kluba iz Berlina bio je Konstantin Igropulo sa sedam golova, šest je postigao Bartlomiej Jaszka, a pet Sven-Sö Christophersen. Nastupili su i hrvatski igrači. Ivan Ninčević zabio je dva pogotka, od toga jedan iz sedmerca, dok se Denis Špoljarić već po običaju bavio obranom te se nije upisao u strijelce. Kod domaćina najviše se istaknuo Momir Rnić s čak devet golova (dva iz sedmeraca), sedam je zabio Žarko Marković, a šest Pavel Horak.

Flensburg izbacio Lavove, Kiel i Melsungen rutinski među četiri

Najjači i najatraktivniji par četvrtfinala DHB-Pokala činili su Flensburg i Rhein-Neckar Löwen, a iz utakmice s vrlo malo pogodaka kao pobjednici su izašli igrači Flensburga. Bio je to dvoboj prve i treće momčadi Bundeslige, a Flensburg se pobjedom s 24:20 uspio revanširati Lavovima za prvenstveni poraz u listopadu.

Prvim poluvremenom dominirali su gosti. Na startu su poveli s 2:0 i držali vodstvo od jednog ili dva pogotka do 13. minute kada su domaćini izjednačili na 5:5. Löwen se tada ponovno odvojio i ovaj put došao do tri pogotka prednosti. U 19. minuti bilo je 9:6, a četiri minute kasnije 11:8. Tada je gostujući napad upao u krizu i igrači Flensburga su to iskoristili za seriju od 3:0 kojom su u 29. minuti izjednačili rezultat.

Preokret se dogodio početkom nastavka. Löwen je u drugih 30 minuta ušao s minimalnim vodstvom, no domaća je momčad uraganski krenula i u deset minuta napravila seriju 6:1 za visoko vodstvo 17:13. Golovi su zahvaljujući dobrim obranama i dalje padali rijetko, a Flensburg je znao obraniti svoju prednost, čak ju i povećati. Igrala se 50. minuta kada je pobjegao na 22:16. Do kraja utakmice domaći su postigli samo dva pogotka, ali igrači Löwena nisu pronašli put za povratak u utakmicu te su ovim porazom završili svoj put u Kupu.

U momčadi Flensburga zablistao je Thomas Mogensen i zabio sedam pogodaka, četiri je zabio Lasse Svan Hansen, a još su četiri igrača po tri puta pogađala mrežu gostiju. Briljirao je i vratar Mattias Andersson s 15 obrana, dok je na drugoj strani vrlo dobar bio i Niklas Landin s 13 obrana. Löwenov napad vukao je Žarko Šešum s pet golova, a po tri su postigli Bjarte Myrhol i Andy Schmid.

Na završni turnir DHB-Pokala plasirao se i Kiel, bez većih poteškoća. Zebre su morale na gostovanje kod Mindena, 14. kluba na ljestvici Bundeslige i svoj su zadatak odradile rutinski. Tijekom cijelog prvog poluvremena igrači Mindena su dosta dobro parirali braniteljima naslova i držali se na zaostatku od dva do tri pogotka. Momčad Kiela održavala je tu prednost i u nastavku, ne dozvolivši domaćinima da se približe izjednačenju. U posljednjih deset minuta ušlo se s vodstvom Kiela 22:19, a onda su Zebre odjurile na 27:21 i nadanjima Mindena došao je kraj. Kiel je u konačnici slavio s 30:22.

Najbolji među Zebrama bio je Filip Jicha sa sedam golova, po četiri su zabili Daniel Narcisse i Gudjon Valur Sigurdsson, a po tri Marcus Ahlm i Aron Palmarsson. Sa sedam golova Minden je predvodio Aleksandar Svitlica, a po četiri puta u strijelce su se upisali Nenad Bilbija, Evars Klesniks i Dalibor Doder.

Posljednji sudionik poluzavršnice Kupa ujedno je i najveće iznenađenje natjecanja. Riječ je Melsungenu koji je u četvrtfinalu za protivnika imao jedinog drugoligaša u toj fazi natjecanja - Eisenach. U tom dvoboju nije bilo previše drame i neizvjesnosti. Igrači Melsungena u prvom su poluvremenu postupno povećavali svoju prednost i na odmor otišli s vodstvom 18:14. Nakon deset minuta igre pobjegli su Eisenachu na 22:16 i drugoligaška momčad nije imala snage ni kvalitete za povratak u utakmicu. Melsungen je u 52. minuti došao do osam golova prednosti (28:20), a u polufinale je prošao s 31:25.

Najefikasniji igrač pobjedničke momčadi bio je Alexandros Vasilakis, strijelac osam golova. Patrik Fahlgren je zabio šest, a jedan manje Savas Karipidis. Eisenach su sa šest postignutih golova predvodili Nick Heinemann i Hannes Jon Jonsson.

Završnica DHB-Pokala održat će se u Hamburgu 13. i 14. travnja.

DHB-Pokal, četvrtfinale:
SG Flensburg-Handewitt - Rhein-Neckar Löwen 24:20 (11:12)
ThSV Eisenach - MT Melsungen 25:31 (14:18)

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938