Efesov preokret protiv Moskovljana, odluka u završnici utakmice

Ivor Krapac • petak, 22.02.2013.

Anadolu Efes nastavio je uspješni niz u drugom krugu Eurolige. Momčad Oktaya Mahmutija je u osmom kolu skupine E Topa 16 na domaćem parketu pobijedila moskovski CSKA, koji je većim dijelom utakmice bio u vodstvu. No, Moskovljani nisu izdržali do kraja...

Nakon što su kroz tri četvrtine i na početku posljednje dionice hvatali prednost suparnika, igrači Anadolu Efesa na koncu su ostvarili svoj cilj i sa 63:60 protiv moskovskog CSKA popravili vlastiti omjer pobjeda i poraza u euroligaškom Topu 16. Uspjehom u osmom kolu, momčad koju vodi Oktay Mahmuti sada je na 7-1 i korak bliže prolasku u četvrtfinale.

Moskovljani su korak iza Efesa. Njihov omjer je 6-2, no s obzirom na kvalitetu sastava koji je na raspolaganju Ettoreu Messini, CSKA će u preostalih šest kola ostati kandidat za dolazak na vrh ljestvice.

S dobrim početkom Saše Kauna, CSKA je rano najavio ono što će se zbivati u prve tri četvrtine. Moskovljani su otvorili s 8:2, a nakon što su se Kaunu pridružili Miloš Teodosić i Vladimir Micov, prednost je na ulasku u devetu minutu narasla na 22:10.

Efes se do kraja prve četvrtine približio na 22:16, a kroz drugu dionicu domaći nisu dopustili Moskovljanima da pobjegnu na više od 10 razlike. Poslije svake mini-serije Messinine momčadi, Efesovi igrači odgovarali su svojom, no gosti su na poluvrijeme ipak mogli otići zadovoljni, s 34:26 u rukama.

S četiri rana poena Jamona Lucasa, nekadašnjeg igrača Splita, domaća momčad započela je drugo poluvrijeme serijom od 6:0, za smanjenje na samo dva poena zaostatka (34:32). Košem i dodatnim bacanjem Duška Savanovića, Efes je u 26. minuti bio i bliže, na -1, ali serijom poena Miloša Teodosića CSKA se nešto više od minutu do kraja treće četvrtine odvojio na 46:39.

U posljednju dionicu ušlo se s 46:41 za Moskovljane, koji su držali prednost do sredine četvrte četvrtine. Potom su na svoje došli domaći, Lucasovim ubačajem za dvicu za prvo Efesovo vodstvo na utakmici (52:51), pa slobodnim bacanjem za povećanje na +2.

Do posljednje minute došlo se poslije nekoliko izmjena u vodstvu, a s 59:58 u rukama na ulasku u odlučujućih 60 sekundi, Efes je uspio zadržati prednost na svojoj strani. Jordan Farmar je četiri puta bio miran iz slobodnih bacanja, prvo za 61:58, a zatim, nakon što je Teodosić s dva slobodna smanjio na jedan razlike, i za 63:60 šest sekundi do kraja.

CSKA je u svojem posljednjem napadu pokušao izjednačiti tricama Zorana Ercega i Miloša Teodosića, drugom poslije skoka u napadu, ali oba puta prošlo je bez realizacije. Iako su prvi put poveli tek u 36. minuti, domaći su, tako, došli do vrijedne pobjede.

Jordan Farmar istaknuo se s 15 poena i četiri skoka za Efes, dok se Jamon Lucas pridružio s 14 poena i čak 11 skokova, uz tri asistencije. Hrvatski centar Stanko Barać je za nepunih 12 i pol minuta na parketu ostao bez poena, s 0/2 iz igre, uz po jedan promašaj za dvicu i tricu, a ubilježio je i po jedan skok, izgubljenu loptu i blokadu.

Miloš Teodosić završio je s 26 poena, četiri skoka, po pet asistencija i izgubljenih lopti za CSKA. Saša Kaun bio je prvi u pratnji, s 12 poena, devet skokova i dvije blokade.