SP 2014. kval. skupina A, 22.03.2013, 20:45 h
Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija 0:2 Belgija
Belgija

Damir Žbulj • petak, 22.03.2013.

Nakon fantastične pobjede na Maksimiru, hrvatski navijači osim u slavlju mogli su se prepustiti i gledanju utakmice u Skoplju, gdje je optimistična Makedonija dočekala Belgiju. Gosti su u borbi za prvu poziciju, favoriti u ovom dvoboju, no za slavlje su se morali izrazito pomučiti. Jedan pogodak u prvom i jedan iz penala u drugom bili su dovoljni za bodove, iako je i domaćin imao svoje prilike...

Tribine nacionalnog stadiona Filip II. Makedonski u Skoplju s optimizmom su dočekale svoje junake, koji su u petom susretu u skupini A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu do bodova trebali preko opasnih i izuzetno kvalitetnih belgijskih reprezentativaca.

Gosti su u ovaj dvoboj ušli s deset bodova, znajući kako je Hrvatska svoj posao protiv Srbije obavila uspješno te su protiv Makedonaca tražili pobjedu kako bi zadržali korak u borbi za prvu poziciju. Izbornik Wilmots nije znao može li računati na Kompanyja i Fellainija, koji su se oporavljali od ozljeda. Evertonov igrač našao se u početnom sastavu, dok je branič Cityja ostao na klupi.

Domaćin se fantastično motivirao za ovaj dvoboj, znajući kako ih samo pobjeda ostavlja u igri za prolaz, a predvođeni legendom Goranom Pandevom pokazali su kako nisu u strahu od renomiranog protivnika.

U skladu s ambicijama sjajno je domaćin otvorio utakmicu, preuzeo kontrolu igre i u početnih 20-ak minuta u nekoliko navrata izuzetno opasno zaprijetila, ali nisu mogli pored Courtoisa. Belgija je čekala svoju priliku, a izborila se za nju nakon 26 minuta akcije na travnjaku. Pokretni De Bruyne pritisnuo je Lazevskog, oduzeo mu loptu, sjurio se prema domaćem vrataru i poentirao za vodstvo Belgije 0:1.

Uzbudljivo je bilo samo nekoliko trenutaka kasnije, kada je upravo Pandev, glavom s nekoliko metara, propustio ekspresno izjednačiti. Imala je Makedonija do kraja poluvremena još dva dobra pokušaja solidnog Ibraimija, ali na odmor su otišli u zaostatku.

Nije se puno toga promijenilo niti u nastavku, domaćin je napadao, a pola sata prije kraja Belgija je stigla do novog pogotka. Hazard je još jednom dokazao svoju napadačku snagu, u odličnoj akciji s Fellainijem izborio je kazneni udarac. Odluka suca Aytekina izazvala je proteste Makedonaca, ali Hazard je sam izveo penal i hladnokrvno loptu smjestio u mrežu.

Belgija je sačuvala sigurnu prednost do kraja, novim bodovima ponovno je preuzela vodeću poziciju skupine A, s 13 osvojenih bodova baš poput Hrvatske. Za nekoliko dana na svom terenu igraju protiv istog suparnika, u goste im dolaze Makedonci.

• Obrisan korisnik23.03.2013. u 00:10
    ako dobijemo belgiju jednu možemo i izgubit.. ali zašto mi uvijek moramo bit u ovakoj skupini..
  • water strider23.03.2013. u 00:01
    Ne bih se začudio da nam bude trebalo 9 pobjeda u ovom ciklusu za prvo mjesto, a zadnja tri kola su gostovane Beogrda, doma protiv Belgije i gostovanje u Škotskoj, bit će ovo jako čupavo
    water strider
  • interreg22.03.2013. u 23:25
    Mrtva trka s Belgijom. Bit ce to cupavo jer ocito se ne smije odigrati ni nerjeseno. Mogla bi odluka pasti u direktnom dvoboju...
    interreg
  • matbaric22.03.2013. u 23:13
    E ovi makedonci se usrali ko grlice. I kakav je to bombastican tekst??? Gledam nabac sa lijeve strane od belgijanaca,branic makedonaca ne zna di da se okrene pogodi glavom do sebe igraca, ni on ni ovaj kojeg je pogodio ni golman ne znaju di je lopta. Ma usrali se ko... ahhh. zali boze.